TEST AUTHOR Elite 27,5

27.6.2023

Firma Universe Agency vznikla v roce 1991, k dovozu a distribuci cyklokomponentů přidala v roce 1993 produkci kol pod vlastní značkou Author a v 90. letech se stala téměř synonymem pro horská kola. Postupně rozšiřovala svou nabídku na všechny druhy kol a těží z umu českých techniků, českých designérů a osobní letité spolupráce s renomovanými asijskými výrobci. Elektrokola má v portfoliu od roku 2014, na jejich vývoji ovšem začala pracovat již o dva roky dříve, a hlavně stavěla na bohatých zkušenostech s konstrukcí kol. Author je silný v segmentu e-kol ve střední třídě, na vrcholu nabídky stojí Elite, celoodpružený speciál s integrovanou baterií, vzduchovou vidlicí Fox Rythm (zdvih 140 mm) a pohonem Shimano Steps EP8 se silným výkonem, tichým chodem a silou, která poskytne nekompromisní zážitek z jízdy. Perfektně vybavený stroj, špičková geometrie, to nejlepší z komponentů vyladěných speciálně pro elektrokolo. Elite dodá jezdci nejen výkon a sílu, ale také jistotu, ovladatelnost a sebedůvěru zvládnout technicky každý trail či překážku, kterou na cestě k cíli potkáte. Dodává se ve dvou velikostech rámu, a to 17 a 19“.

www.author.eu

Technický popis: rám Al-6061, db, 140 mm * vidlice Fox Rhytm 34 Float, 140 mm * tlumič Fox Float DPS * sedlovka teleskopická, Kind Shock Rage-i, 125/150 mm * kliky Shimano Steps, 38 z., 170/175 mm * řazení Shimano Deore, 1×11 * přehazovačka Shimano Deore * kazeta Shimano CS-M5100, 11–51 z. * brzdy TRP Slate 4, čtyřpístkové, 180/180 mm  * ráfky Author E-Krypton 27,5“ * pláště Maxxis Rekon, 27,5×2,60″ * velikost 17“ * hmotnost 24,4 kg * motor Shimano Steps EP8, 250 W * baterie Shimano E8036, 630 Wh * cena 109 990 Kč

První dojmy testerů

Matěj: Hravý trail bike s klasickou geometrií, díky kolům 27,5“ obratný a snadno ovladatelný, spolehlivé brzdy. Bez motoru jede snadno.

Petr Š.: Pružení bez připomínek, kratší posed, na trailu se snadno ovládá. Díky širokým plášťům skvěle sedělo v terénu, příjemný motor.

Tomáš: Stabilní kolo, motor bez kompromisu, tichý, čitelný.

Bohuslav: Dobře ovladatelné kolo, v terénu pohoda.

Mikuláš: Klasický, lehce ovladatelný trail bike, po limitu trochu zvýšený odpor.

 

Komplexní hodnocení

 Asistence motoru při jízdě po rovině (asfalt)

Jaký byl váš pocit z jízdy po rovině? Zabíral motor rovnoměrně a plynule, nebo příliš brzy, příliš pozdě, vypínal nebo „cukal“?

4,5

Asistence motoru při trekingové jízdě (šotolina do mírného stoupání)

Jaký byl váš pocit z trekingové pasáže? Zabíral motor rovnoměrně a plynule, nebo příliš brzy, příliš pozdě, vypínal nebo „cukal“?

4,75

Asistence motoru při terénní jízdě (prudké stoupání)

Jaký byl váš pocit z terénní jízdy do stoupání? Byl výkon motoru dostatečný, dynamický, nebo „vadnul“?

4,25

Jízda bez motoru (200 metrů)

Je jízda bez motoru snadná, nebo lze šlapat jen ztěžka? Cítili jste nějaký odpor motoru?

3,5

Hlučnost/vibrace

Jaká byla subjektivní hlučnost motoru? Cítili jste vibrace? 4

Ovládání elektrokola

Jak složité bylo elektrokolo zapnout a za jízdy ovládat?

4

Dojezdová vzdálenost: 39 km

Celkový počet bodů: 4,16

Verdikt: V e-kolekci Authora jediný zástupce celoodpružených kol, v testu jediný zástupce kol rozměru 27,5“ se silnými plášti. Tato kombinace přinesla maximální porci jistoty, skvělou průchodnost terénem a dostatečný kontakt s povrchem. Vše doplněno kultivovanou silou motoru Shimano, pružicími prvky, které slouží jako etalon, a atraktivní cenovkou.

 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu