REDAKCE? SPÍŠ PŘEKLADIŠTĚ A LABORATOŘ

28.2.2017

Prázdninové dvojčíslo, které právě držíte v ruce, jsme napěchovali tématy. Bylo toho hodně, s čím jsme vás před prázdninami chtěli seznámit, a možná to bylo trochu také proto, abyste přimhouřili oko nad tím, že prodleva mezi tímto a dalším číslem bude delší.
S polovinou června skončil dlouhodobý test 29" fullů, ke stejnému datu doběhl také test tuctu univerzálních 26" MTB plášťů, říkejme jim třeba trailové, před hlavní sezonou připravil profesionální výživový poradce test energetických gelů, abyste věděli, v kterém pytlíku či tubě se skrývá nejúčinnější palivo pro výkon. Vedle standardních testů pak najdete jeden zcela výjimečný – první ostré terénní srovnání nového průměru 27,5" s dosavadní 26" klasickou a 29" stále ještě novou, ale již hodně etablovanou vlnou. Zjištění? Předešleme jen to, že budoucnost 26" nevidíme jako růžovou…
Redakce Vela se tak změnila spíše v překladiště a montážní dílnu. Tento měsíc se zde pro přípravu vydání 7-8/2012 „otočilo" osm kol ve standardních testech, osm v dlouhodobém, která bylo nutno rozebrat, zkontrolovat do detailu, změřit na laboratorní lavici a opět složit, a dále tři biky stejné značky, ale různých průměrů kol. Potom to byl tucet párů plášťů, na nichž se vystřídali čtyři jezdci, takže dveře se při předávání téměř nezavřely, jedenáct lepivých gelů…
Prázdniny, to je ale také více času na ježdění, a proto jsme nechtěli podcenit ani tuto oblast. Důkazem je start zcela nového seriálu Zapomenuté příběhy českých hor, který přidává ježdění zajímavý podtext. Zkusili jsme si také virtuálně zazávodit s pomocí GPS navigace, a byť z toho napoprvé bylo poslední místo s výraznou ztrátou na naše virtuální soupeře, myšlenka projektu nás zaujala. Dobrou zprávu máme pro ty, kdo chtějí okusit biking za hranicemi – nejen turisticky vyhlášené alpské země vás mohou nadchnout, my jsme jako důkaz objevili trailový poklad knížectví lichtenštejnského.
A pak je tu olympiáda – vzhledem k pauze Vela je toto vydání poslední možné, v němž se můžeme Hrám věnovat dopředu. Je to nejen program a velcí favorité, ale také třeba zajímavé příběhy (například Katka Hanušová a Gunn-Rita Dahleová se na OH setkají po dlouhých 16 letech, navíc v roli favoritek), test dvou biků, které na Hrách povezou horké favority, nebo pohled na Velkou Británii cyklistickou. To, že je nyní cyklistickou velmocí, není samo sebou, jde o příběh, z něhož by se česká cyklistická federace mohla učit jako prvňáček ze slabikáře. To by ale nesmělo chybět nadšení a chuť něco měnit k lepšímu… Ke sportu má blízko i svým způsobem kontroverzní MUDr. Jan Hnízdil – velký rozhovor s ním přináší řadu podnětů k zamyšlení.
Přípravu tohoto dvojčísla jsme nepodcenili, užili si ji, a já doufám, že podobně si toto vydání užijete i vy. Přeji vám skvěle prožité léto a těším se na shledání s vámi u zářijového Vela, které vychází 22. srpna.

Rudolf Hronza

PS: Budu moc rád, když se v mezičase mezi Vely setkáme u speciálu 53×11 Tour de France – na francouzské etapy opět vyrážíme s kolegou Kamilem Hofmanem, abychom vám zprostředkovali ty nejlepší okamžiky z akce i ze zákulisí.

Menu