Speciální 3D vložky do bot

28.2.2017

Moje osobní zkušenost s něčím, co lékaři nemilosrdně po čtyřicátém roce věku nazývají degenerativními změnami, se projevila po jedné zimní přestávce. Do té doby přesně padnoucí tretry Shimano se na jaře podezřele zcvrkly a v oblasti záprstních kůstek je noha vyplnila více než dostatečně. Ortopedická diagnóza byla snadná: zborcená příčná klenba. Náprava, respektive zmírnění procesu je také jednoduché – pár cviků na posílení svalstva obsaženého v chodidle (a že jich tam je!) a vložky do bot. 

Speciální 3D vložky do bot

Prvním kvalitativním stupněm v oboru vložek je stupeň řekněme pasivně-mechanický. Odborník v příslušném zařízení vás postaví na podložku s něčím, co připomíná kancelářský kopírák, získá otisk nohy a podle ploch otlaku vyrobí vložky podpírající příčnou i podélnou klenbu v příslušných místech. Jde o standardní dvouvrstvou koženou vložku do boty příslušné velikosti, do níž jsou vlepeny klínky a změkčená patní část. Prvotní pocit tlaku zmírní tvrzení autorů „v těchto vydržíte stát celý den a nebudou vás bolet záda“, po čase jej přestanete vnímat a boty, do nichž se vložky z konstrukčních důvodů nevejdou, budete pomalu odsouvat do spodních pater botníku. 

Mé nástupnické cyklistické tretry reagovaly na problém, jenž je společný řadě dalších – i mladších – sportovců, a nabídly řešení tzv. Q faktoru a vložku přinášející větší podepření zborcené klenby. Dalším stupněm nápravy je aktivně-mechanický. Jako nejvhodnější redakční kandidát jsem uvítal možnost vyzkoušet měření a tvorbu vložek Conform’able u společnosti Bootfitting.cz, jejichž cena je 1990 Kč. Stejně jako při téměř jakékoliv návštěvě lékaře se začíná vizuální kontrolou chodidla. Již otlaky a zbytnělá kůže na vnější straně palce a kloubu na palcové hraně nohy dost napoví o stavu nohy a budoucí podobě vložky, stejně jako pár kroků „naprázdno“. Následuje pár okamžiků na senzorové tlakové desce s rovnoměrným rozložením váhy na obě chodidla (jak zní instrukce a jak se mylně domníváte), pak váha na jedné a druhé noze, na závěr dynamický nášlap obou chodidel. Trojrozměrná prezentace na monitoru vás usvědčí nejen z nerovnovážného postavení, ale z naprosto rozdílných hodnot tlaků na chodidla a jejich odlišného rozložení pro levou a pravou nohu. Kritická místa přetížení zobrazí program tak, že vypadají jako profi l Mount Everestu v Polabské nížině, v mém případě s neúměrným tlakem na patu a palce nohou. 

Správnou velikost vložky lze určit měřením nohy v několika parametrech, u treter postačila jako vzor vložka původní. Zatímco rovná a zatím krásně voňavá modrá vložka Conform’able s měkčenou patní částí putovala do pece k nahřátí, moje chodidla se zabořila do dvou gumových polštářů se silikonem napojených na vakuovou pumpu. Na rozdíl od výše uvedeného pasivně-mechanického způsobu jsem při aplikaci seděl a klenba nohy tak nebyla zatížena objektem měření a jeho 84 kilogramy. Po naplnění vzduchem vznikl přesný otisk nohy, do něho byla položena vložka a tlak nohy ji vytvaroval. Ve srovnání s původní vložkou mě překvapila výše podložení podélné klenby nohy, šlo o několik centimetrů. Zabroušením okrajů na požadovaný tvar pro přesné usazení do tretry bylo fi nálním úkonem. 

Teplé jarní dny přímo vybídly k vyzkoušení v praxi. První kilometry na silničním kole znamenaly nezvyklý pocit právě díky zvýšené klenbě a nepatrně vyššímu tlaku na přední část chodidla, během dalších jízd vložka „zmizela“, stejně jako dříve časté pálení chodidla. Na horském kole přispěla vyšší klenba k přesnému usazení nohy a zabránila drobným posunům při jízdě vsedě a ze sedla. Degenerace je zastavena. 

Lubomír Severin 

Menu