Klišé psaná terénem

28.2.2017

Když mi napíše čtenář, jak mu kolo pomohlo v jeho životě, je to hezké, je to opravdový příběh ze života. Pohlazení. Jestliže ale někoho znáte déle anebo pravidelně čtete nějaký zájmový magazín a víte, že jakákoliv problematika či téma má vždy stejně „dojemné“ rozuzlení, jež postupně začnete tušit už od prvních řádků či slov, je to klišé. Mluvím o nějakém zájmu, který na vše má lék a vždy vás ze všeho vytáhne. Problémy v politice, v dolech, sexu i ve školách – a nakonec je vždy záchranou a útěkem rybaření. Anebo problémy s pupínky, dopravou, globálním oteplováním, se zdravím či třeba s rybařením – a jedinou pomocí je vždy běh, který sice nic nevyřeší, ale dotyčnému pomůže vše hodit za hlavu. S řadou slov a myšlenek by se mělo šetřit, nebo zevšední. Tahle klišé nemám moc rád. Vlastně vůbec. Jenže teď tu sedím a začínám něco podobného na téma ‘jak kolo čistí mysl’. 

Je to zážitek, který má určitě každý z nás, o nějž se chci podělit. Vyrazili jsme v sobotu s kamarádem na tři hodinky na oblíbený okruh. On už mi několikrát psal, že potřebuje na kolo, že mu začala sezona (podniká) a nutně potřebuje vyčistit hlavu. Bylo na něm vidět i na kole, jak je vyčerpaný – na stezkách a překážkách, které zná a s přehledem dává, padal z kola, kapituloval, a to ho dostávalo do ještě horšího stavu. 

„Je tohle opravdu to, cos čekal od dnešní vyjížďky? Nepojedeme domů?“ „Ne, to tě nesmí ani napadnout!“ Bylo mi ho líto. Tenhle stav znám. Uděláte něco, abyste si odpočali, ulevili si, když je vám ouvej. Třeba právě vyjedete na kolo. Jenže když se to nedaří, změníte plány překvapivým způsobem – když už to nejde k lepšímu, máte potřebu se dorazit, klesnout ze skoro dna na úplné dno. Vyžrat si to, tak se tomu říká lidově. Ono i to ve fi nále může pomoci. Když stojíte pod žebříkem, tedy na dně, a chcete nahoru, není jiná cesta než stoupnout na první stupínek. 

Tohle ale byl jiný případ. Asi po hodině začal kamarád ožívat, přišel hravý sjezd a on se najednou prostě chytil. Baterie byly dobity, špatné odplaveno. Na začátku vyjížďky to byl Jekyll a nyní pan Hyde. Byl jsem moc rád, že jsme vyrazili. Že jsem mohl být u toho, když ožil a bylo mu zase líp. Kolo je prostě fajn. Klišé, že? Já vím, ale upozorňoval jsem na to už na začátku. 

Menu