Vyrýžujeme v Kanadě zlato?

28.2.2017

SP Kanada 2010
obrázek: Kdyby vypadalo podium v Kanadě podobně jako při Světovém poháru v Leogangu (zcela vlevo), kde se sešli druhý Slavík, třetí Maroši a pátý Říha, vůbec bychom se nezlobili. Tomáš Slavík (na snímku uprostřed) drží druhé místo v SP a patří k největším favoritům MS, Katka Nash (zcela vpravo) už několikrát dokázala, že závodit v reprezentačním dresu je pro ni ctí.

Naděje se opírají o dvě odvětví – olympijské cross-country a fourcross. Za jistých okolností by výprava mohla z provincie Quebec přivézt šest, možná i sedm medailí, a pokud se bude vracet s méně než třemi, lze to považovat za zklamání. K optimizmu před vrcholem roku opravňují především výsledky ze Světového poháru a také medailový účet z nedávných kontinentálních šampionátů, kdy jsme v součtu disciplín vytěžili čtyři cenné kovy, z toho dva té nejvyšší hodnoty (Kulhavý, Labounková, stříbro Slavík, bronz štafeta). 

ČESKÉ MEDAILOVÉ NADĚJE – XC

 • Jaroslav Kulhavý
 • Kateřina Nash
 • Karolína Kalašová – štafeta

ČESKÉ MEDAILOVÉ NADĚJE4X

 • Tomáš Slavík
 • Michal Prokop
 • Jana Horáková
 • Romana Labounková

Záblesk duhy na obzoru… 

Ještě nikdy nebyl český muž papírově tak blízko medaili v nejsledovanější kategorii XC. Jaroslav Kulhavý po sérii popředních umístění ve svěťáku a titulu mistra Evropy na ni může, aniž by stavěl vzdušné zámky, pomýšlet, navíc na trati, jež mu vyloženě sedí a těší se na ni. „Kulhavý se pohybuje ve světové špičce celou sezonu a může ji završit i v závodě nejdůležitějším,“ soudí reprezentační trenér Jan Slavíček. „Společně se Schürterem, Vogelem, Absalonem a Hermidou jsou zcela vyrovnaní, kdokoliv z nich se může stát mistrem světa, třeba i Jarda. Ale ani páté nebo šesté místo nebude zklamáním, určitě má na to vylepšit své loňské deváté místo. Očekávám jako obvykle v Mont Sainte Anne technicky náročnou trať, kde bývá často mokro. Také Katka Nashová má na medaili, loni tady dojela třetí ve Světovém poháru.“ 

Zkušené české reprezentantce žijící dlouhodobě v USA se na kanadské půdě daří, konkrétně v Quebecu, ať už v Bromontu či Monte Sainte Anne, získala dvě ze svých tří bronzových příček ve World Cupu. Letos by to mohl být její závod, v posledních dvou startech v SP prokázala stabilní výkonnost (dvakrát pátá). Dík účasti obou našich hlavních postav ve štafetě doplněné třiadvacítkářem Ondřejem Cinkem a juniorem Tomášem Paprstkou by mělo být naše kvarteto ještě silnější než na ME v Izreali, kde získalo bronz. „Já jsem byl vždy zastáncem týmového závodu a jsem pro to, aby v něm jeli opravdu ti nejlepší,“ poukazuje Slavíček a dodává: „Loni jsme neměli optimální sestavu a o rok dříve jsme dokonce štafetu vůbec nestavěli. Tentokrát bychom se měli rvát o medaili a za jistých okolností bych se vůbec nedivil, kdybychom si sáhli i na zlato.“ 

Tuto čtveřici doplňují do sedmičky přímo nominovaných zástupců cross-country junior Radek Polnický, juniorka Karolína Kalašová (3. v posledním závodě SP ve Val di Sole, bývalá lyžařka, která se kolu věnuje naplno teprve rok!) a „eliťák“ Jan Škarnitzl. Nominační kriteria sice splnili i Tereza Huříková (ženy elita), Matouš Ulman (muži elita) i mistři republiky Tomáš Pešek (muži U23) a Jan Svorada (junioři), ale v rámci požadavku na reálnou šanci na popřední umístění (do 16. příčky) nebyli do ofi ciálního týmu zařazeni. 

Program mistrovství světa MTB, Mont Sainte Anne (Kanada, 31. 8.-5. 9. 2010)

 • středa 1. 9. XC štafety, XC juniorky
 • čtvrtek 2. 9. XC ženy U23, DH měřený trénink, 4X kvalifikace, trial semifinále junioři a muži elita 20"
 • pátek 3. 9. XC junioři, XC muži U23, 4X finále muži a ženy elita, trial finále junioři a muži elita 26", trial ženy elita finále 20/26"
 • sobota 4. 9. XC ženy elita, XC muži elita, trial finále junioři a muži elita 20"
 • neděle 5. 9. DH juniorky, junioři, ženy a muži elita, trial finále junioři a muži elita 26"
  podrobnosti na www.montsainteanne2010.com

„Nabídli jsme jim však post samoplátců a všichni kromě Svorady to přijali,“ vysvětluje reprezentační kouč. Dodejme, že podle šéfa Komise MTB Českého svazu cyklistiky Zdeňka Póla jim budou v případě umístění do 8. pozice zpětně hrazeny celé náklady (do 16. příčky polovina výdajů). Jako mistr republiky měl Jan Svorada (ČS Specialized SG Vimperk) podle předem stanovených kriterií cestovat na mistrovství světa automaticky, nicméně přednost dostali Paprstka (loni na MS 9.) a Polnický, kteří si lépe vedli na mezinárodní scéně. Otec závodníka Ján Svorada st. přijal tento fakt s nadhledem: „Kdybychom se drželi striktně nominačních kriterií, což se mimochodem v loňském roce dělo, tak by měl být syn nominován, ale musím uznat, že z pohledu výkonnosti tam jedou ti lepší. A obětovat 40 000 korun na závod, v němž má Janči reálně šanci na umístění až ve třetí desítce, mi přijde zbytečné.“ 

Svorada senior coby manažer Merida Biking Teamu ale bude mít v Kanadě svého svěřence Ondřeje Cinka, který se pod jeho vedením rok od roku zlepšuje. Bývalá juniorská mistryně světa a vítězka Světového poháru do 23 let Tereza Huříková tak ve své první sezoně v zahraničním angažmá poprvé v kariéře cestuje na světový šampionát jako samoplátce, zatímco kategorii žen do 23 let celkem logicky neobsazujeme vůbec. 

Fourcrossový přetlak? Jedou všichni! 

V odvětví čtyř mužů či žen v jedné dráze se vzhledem k letošním žním českých barev a až donedávna neexistujícím (přesněji řečeno nezveřejněným) nominačním kriteriím zdálo být zaděláno na v našich poměrech nikoliv neobvyklé tahanice, ale naštěstí na ně nedošlo. Na rozdíl od cross-country se dokonce podařilo rozpočet navýšit a odpovídá to také současnému poměru sil na mezinárodním poli. Vždyť disponujeme čtyřmi muži z Top 7 aktuálního pořadí Světového poháru, a další – loňský překvapivý bronzový medailista, stále teprve osmnáctiletý Jakub Říha – zaujímá průběžně jedenáctou příčku. Tato kompletní pětka v Mont Sainte Anne chybět nebude. Dle improvizované nominační tabulky složené z umístění ve Světovém a Českém poháru vzešla zcela korektní čtyřka vyvolených – Tomáš Slavík (třikrát 2. v SP), Michal Prokop (třikrát 3. v SP), Michal Maroši (1., 3. a 14. v SP) a Kamil Tatarkovič (dvakrát 5. a 9. v SP). Každý z nich může získat medaili, což je úžasný luxus, který si česká fourcrossová reprezentace užívá. A ještě připomeňme již zmiňovaného Jakuba Říhu, jenž společně s Petrem Mülhansem využil možnosti uhradit si výlohy sám. Vyřazovací fi nálové jízdy fourcrossu se odehrají v devět hodin večer místního času v pátek 3. 9. za umělého osvětlení. V záři refl ektorů tak poznáme nové mistry a mistryně světa a mohou při tom zaznít i tóny české hymny. Pokoušet se o to budou také Jana Horáková a Romana Labounková, o jejichž nominaci nebylo pochyb. Zajímavostí je, že vedoucím „gravity“ disciplín v rámci české výpravy je mezi sjezdaři nikoliv neznámé jméno Filip Matuš, stále aktivní závodník mladšího věku než polovina členů jedenáctihlavé DH & 4X výpravy, kterou dotvářejí sjezdaři Adam Vágner, Matěj Charvát a Petr Štěpánek (junior).

(kh)
Foto: Ondra Kinkor a M. Navrátilová (Cor Vos)

Menu