Merida Bike Vysočina 2010

28.2.2017

Za pořadatelským úsilím stojí mimo jiné ambice přivézt do České republiky Světový pohár horských kol. Dalším krokem v tomto snažení je novinka v podobě zařazení závodu cross country do seriálu českého poháru 2010. Stejně jako v předchozích letech se v Novém Městě na Moravě sejde kompletní domácí závodnická elita v MTB, vedle které se na start postaví i výběr nejlepších jezdců ze zahraničí, včetně olympijské vítězky Gunn-Rity Dahleové. K dispozici totiž bude velmi slušná nadílka UCI bodů za méně tradiční kategorii S1. Celá akce bude mít v roce 2010 obzvláštní význam – proběhne totiž jako ostrý test pro závod Světového poháru MTB 2011, jehož pořadatelství dostali organizátoři z Merida Biking Teamu od UCI přislíbeno.

Novinky
Merida Bike Vysočina 2010

■ závod XCO zařazen do seriálu českého poháru
■ kategorie S1 – tři etapy: sprint, cross country a point to point
■ přímý přenos sprintu a cross country, závod point to point ze záznamu, vše na ČT4 Sport
■ živé sledování závodníků TracTrac pomocí GPS čipů
■ sprint se pojede za umělého osvětlení
■ závod cross country na novém, kratším a atraktivnějším okruhu
■ Test Víkend – testovací festival pro zájemce o praktické vyzkoušení kol
■ open závody cross country a tradiční maraton na 40 a 80 km
■ koncerty kapel David Koller & band, Wohnout, Lety Mimo, Rolling Stones Revival Brno

Po tři dny tak bude závody v Novém Městě přenášet domácí sportovní kanál ČT4 Sport a ostře sledovaná bude osobně i samotným šéfem sekce horských kol při mezinárodní cyklistické unii Peterem Van Den Abeelem, který svoji účast potvrdil v ofi ciálním dopise zaslaném pořadatelům a Českém svazu cyklistiky. Technický delegát sekce horských kol při UCI, Brit Simon Burney, který byl na akci na žádost Abeeleho přítomen v loňském roce jako osoba zodpovědná za vyhledávání kvalitních pořadatelů pro nejvyšší závody pod hlavičkou UCI, ve své závěrečné zprávě nešetřil slovy chvály. Věřme, že stejně spokojený v letošním roce z Nového Města odjede i Van Abeele. Pak by již Světovému poháru na cestě do České republiky skutečně nestálo nic v cestě. „To, že si pan Van Abeele najde uprostřed sezony ve svém nabitém programu čas, aby tři dny věnoval osobní návštěvě našich závodů, je pro nás ohromným oceněním našich dosavadních snah. Pevně věřím, že ho výsledky naší práce dokážeme přesvědčit, že závody Světového poháru do Nového Města na Moravě patří," říká Ján Svorada, generální manažer Merida Bike Vysočina.

Nový formát závodu

Hlavní změnou, která závodníky při letošním ročníku čeká, je rozložení soutěží do tří dnů, etapový formát celého závodu a tudíž i možnost zařazení do již zmíněné kategorie S1 (stage 1). Po vzoru silničních etapových závodů a závodů Tour de Ski v běžeckém lyžování byla přizpůsobena i elitní část programu Merida Bike Vysočina. Soutěže zahájí vyřazovací boje ve sprintu v pátek večer za umělého osvětlení, pokračovat budou olympijskou disciplínou cross-country v sobotu a celý program uzavře nedělní závod point-to-point na 41 kilometrů, který se pojede s handicapovým startem na základě výsledků dosažených v prvních dvou etapách.

Televizní přenosy ve velkém stylu

Jak jsme naznačili, domácí sportovní kanál ČT4 bude závod přenášet po všechny tři dny, což je záležitost dosud nevídaná – takový prostor pro cyklistiku v televizi. „S Českou televizí jsme se dohodli, že pro přenos ze sprintu a hlavně cross-country použije přenosový vůz č. 1, který byl sestaven speciálně pro lyžařské MS v Liberci. V praxi to znamená, že budeme mít dostupnou tu nejlepší techniku, kterou momentálně disponují," vysvětluje Jan Skřička z organizačního výboru Merida Bike Vysočina. „V součtu je to zhruba 20 kamer, včetně technologií, jako jsou radiokamera pro čtyřkolku, technocrane, swiss jib a další prvky, které umožňují efektní záběry a dodávají sportu další rozměr."

Merida Bike Vysočina 2010

Z předchozích dvou ročníků jsme byli zvyklí na přímé přenosy ze sprintu, letos k nim přibude i závod cross country. Z nedělní fi nálové etapy ČT vyrobí 30minutový záznam na čtyři kamery. Organizátoři se poprvé setkali s režisérem Karlem Jonákem a kameramanem Pavlem Brynychem v polovině března v Novém Městě a prodiskutovali fi nální podobu trati tak, aby byla postavena podle požadavků televize a co nejvíce vyhovovala z hlediska nároků, které v současnosti na sportovní přenosy jsou. „Výsledkem by měl být model, který MTB ukáže jako moderní dynamický a také trochu extrémní sport. Zároveň by tento model měl být pokud možno co nejvíce fi nální, aby ho šlo v Novém Městě při přenosech z horských kol bez velkých dodatečných nákladů použít vždy znova," komentuje fi losofi i výroby přenosu režisér Karel Jonák.

Program Merida Bike Vysočina 2010

Pátek 4. 6. 2010
15:00-19:00 Test víkend Vysočina
18:00-18:30 kvalifikace MTB sprint
19:30-21:00 MTB sprint
21:30-23:30 koncert kapel Lety mimo,Wohnout

Sobota 5. 6. 2010
09:00-18:00 Test víkend Vysočina
10:00-16:00 dětská školka
10:00-16:00 testování kol
10:00-12:30 závod XCO, kategorie ČP a veřejnost
13:15-14:45 závod XCO, ženy elite
15:00-16:40 závod XCO, muži elite
17:00 MTB freestyle exhibice Michala Matyse
19:00-23:00 koncert kapel David Koller a band a Rolling Stones Revival Band Brno Neděle 6. 6. 2010
09:00-17:00 Test víkend Vysočina
09:00 start hlavního maratonu na 80 km
10:00 start malého maratonu na 40 km
10:00-16:00 dětská školka
14:00 start závodu XCP, kategorie muži elite
14:30 start závodu XCP, kategorie ženy elite

Více informací na www.bikevysocina.cz.

GPS tracking – nový rozměr horské cyklistiky

Velkou novinkou a technologickou lahůdkou, která by do budoucna mohla dát nový rozměr přenosům ze závodů v horské cyklistice, bude použití technologie TracTrac – online GPS tracking aneb živé sledování závodníků. „V návaznosti na televizní přenos a jeho co největší atraktivitu jsme se dohodli s dánskou společností TracTrac na online GPS trackingu nejlepších závodníků. Grafi ka ukazující aktuální data o poloze jezdců na trati, rychlosti, jakou se pohybují, jejich rozestupů a dalším bude součástí televizního přenosu. Sledovat tracking však bude možné i na samostatném serveru na internetu," prozrazuje Skřička. TracTrac je v oblasti trackingu asi nejzkušenější společností na světě – spolupracují například se závody jako Volvo Ocean Race nebo New York Marathon.

Doprovodný program

Stejně jako v průběhu prvních dvou ročníků bude součástí závodů i v roce 2010 bohatý doprovodný program, v jehož průběhu se představí například kapely David Koller & Band, Wohnout, Lety mimo nebo Rolling Stones Revival Band Brno. Nezapomnělo se ani na děti, pro něž bude připraven bohatý doprovodný program s řadou atrakcí, závodů na kolech, dětského singltreku od asociace ČeMBA.

Tradiční závody v maratonu na 40 a 80 km
Kdo se nebude chtít po celou dobu trvání závodů pouze koukat na výkony nejlepších jezdců na horských kolech, má možnost aktivně se zúčastnit některého ze závodů pro veřejnost. Zájemci o crosscountry se budou moci v sobotu přihlásit do open závodu, který se pojede na stejné trati jako závody elitních kategorií. V neděli pak budou na programu tradiční maratony na 40 a 80 km. Ke všemu bude souběžně se závody po celý víkend probíhat testování kol, v rámci kterého si budete moci vyzkoušet nabídku modelů všech předních cyklistických značek, které na českém trhu působí.

Jen nezaváhat

I když se to může zdát na začátku února ještě brzy, určitě si již dnes rezervujte v kalendáři datum 4.-6. června 2010. Přijďte fandit, závodit a hlavně ukázat, že si Česká republika Světový pohár horských kol zaslouží.

Rudolf Hronza
Foto: Jan Němec (mtbs.cz) a autor

Menu