SVÁTEK JAKO ŘEMEN

28.2.2017

Vysoce prestižní akce každoročně přiláká většinu bikového byznysu, aby zde představil své produkty, akce, novinky nebo vize. To samé platí o závodnících. Ač se jedná o masovou akci, potkáte zde mnoho známých tváří bikové minulosti, současnosti a evidentně i budoucnosti. Notoricky známý je především zdejší legendární dual slalom, který se dlouhodobě nemění. Lákavý je tím, že se na něm sejde většina světové špičky a fotografie z něj se pak objevují celou sezonu v médiích. Jenže to není jediný závod zde. Soutěží se v downhillu, dual stuntu, cross country, short tracku i na silnici. Ve všech případech se závodů účastní široké spektrum jezdců: od hobíků po profesionální elitu.

Mě a Michala Prokopa, se kterým jsem se na akci vypravil, po několika chladnějších letech čekalo spalující vedro po celou dobu festivalu. Před slunečními paprsky nebylo úniku a já si ještě teď stahuji kůži z rukou a krku. První pocit z organizace se nesl v divném mixu minimalisticko-maximalistického stylu. Jedete na mamutí podnik a u silnice potkáváte jen dřevěná áčka s nápisem Sea Otter a šipkou. Přímo v Monterey není téměř žádná mediální masáž. Jenže přijedete na místo a nic neskřípe. Návštěvníků jsou mraky a naprosto všude máte pořadatele, kteří plynule vše řídí od navedení do parkoviště po poskytnutí poslední zbytečné informace, kterou zrovna vyšťouráte v hlavě. Zorientování se v samotném expu vně okruhu Laguna Seca chvilinku trvalo, protože toho bylo opravdu hodně. Všudypřítomné masy lidí orientaci zašmodrchávají a to, že jste odříznutí, protože na okruh je vstup jen na několika málo místech, je vyřešeno několika mosty. Vše je daleko a splést si cestu, prochodíte výrazně víc času, než je ve skutečnosti potřeba.

Možná jediný trabl jsem vysledoval v průběhu akce, ale nebyl to ani tak obecný problém v pravém slova smyslu -spíš můj soukromý, pracovní. Nešlo fotit vše najednou. Disciplíny probíhaly v takovém kalupu, že nebylo možné být u všeho. Tuhle jeli profíci na silnici a zároveň dual slalomáři i dual stunteři trénovali. Krom toho probíhal short track. To by se jeden musel rozkrájet. Ale na druhou stranu nebyly žádné prostoje. Pohled fotografa je ale jiný než pohled návštěvníka, diváka.

Letem závodním světem

Když se podíváme zevrubně na průběhy závodních klání, tak v silniční cyklistice se zde logicky objevují především zámořští jezdci, kteří Evropanovi nejsou až tak známí. Tenhle rok ale vyhrál Levi Leipheimer z Astany a tento jezdec už je známý všem. Závod na okruhu Laguna Seca nebyl tak lehký, jak se jevil, bylo tam jedno prudší stoupání, které v tom vedru a četnosti průjezdů stálo za to.
V dual slalomu byl náš jediný zástupce, Michal Prokop, limitován hardtailem. Oni tu Češi byli vlastně dva – ještě Petr Hanák žijící ovšem už řadu let v Coloradu. Také na hardtailu. Místní trať vyhovuje svým charakterem spíš sjezdařům a odpruženým kolům. Kraloval zde famózní a málomluvný Sam Hill…

Text a foto: Rob Trnka

MNOHEM VÍCE O FESTIVALU SAMOTNÉM, ALE TAKÉ MNOHO TECHNICKÝCH NOVINEK A STŘÍPKŮ Z NĚJ NAJDETE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VELA!

Menu