ČAS BILANCOVAT – marathon zone

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-11-01T16:05:35 --><p><strong>Skončil koloběh přípravy, závodů, porovnávání výkonnosti, snahy dosáhnout své cíle, ať jsou jakkoliv vysoké. S koncem sezony se uzavřely také obě maratonské série, silniční i biková, zastřešené našimi tituly 53x11 a www.iVelo.cz. Je čas pohodlně usednout do křesla a při kávě a sladkém koláči bilancovat.</strong></p>

Co pro nás znamenala letošní sezona? Někomu zní cinkotem medailí, jinému smutkem nenaplněných ambicí, pro většinu maratonců ale spíš voní prověřováním svalů a jízdní techniky, ale i návratem na oblíbená místa oblíbených závodů, mezi stejně nadšené cyklisty. V řeči čísel znamenala sezona v rámci iVelo.cz Bike marathon série celkem 1303,5 kilometrů tratí, na kterých jezdci museli překonat téměř 33 výškových kilometrů. Není to málo, a to i přes dvě termínové kolize, jimiž jsou shody předprázdninových závodů v Súlově a Úpici a pak derniéry sérií v Teplicích nad Metují a Jedovnici. Meziroční posuny a snaha pořadatelů vyhnout se souběhu podobných akcí v blízkém okolí nebo požadavky vlastníků areálu, v nichž probíhají, jsou silným argumentem v boji o zachování života těchto podniků. Možnou motivací k řešení střetu by ale mohla být dohoda pořadatelů dvou „dvojkombinací" v sériích (Author Král Šumavy a Specialized Rallye Sudety) – ti dohodli změny dat pořádání svých akcí tak, že silniční akce každé strany byly posunuty, aby nekolidovaly s MTB termínem druhé. Je vidět, že když se chce, kompromis lze nalézt bez zbytečného strachu o přízeň účastníků.

Nuda nebyla ani v asfaltových arénách, a to i přes fakt výrazně nižší účasti ve srovnání s MTB. Série nabízela celkový výčet 1229 kilometrů s převýšením 17 938 metrů. O nemenší náročnosti v porovnání s MTB sekcí mluví fakt, že k překonání těchto dávek měli jezdci pouhých šest příležitostí naproti třinácti u MTB.

K bonusům letošního roku patřila i návštěva jedné z cyklistických celebrit – hned na prvním závodě iVelo.cz Bike marathon série jsme totiž mohli poměřit síly s Gary Fisherem. Závod v okolí hradu Helfštýn dokázal i přes léčený zánět očí nejen dokončit, ale s neutuchajícím elánem se věnoval svým fanouškům prakticky po celý víkend. Jezdci tak mohli do své galerie připojit po Mauriziu Fondriestovi (Tatry Tour) a Claudiu Chiappuccim (Author Král Šumavy Road) další cenný autogram.

Eda Pinkava
Vít Kocián, racergallery.com

Konečná pořadí ročníku 2009
iVelo bike marathon serie

Do celkových výsledků bikové série byly započítány čtyři bodově nejlepší závody. Body byly přidělovány podle koefi cientu vyplývajícího z náročnosti a délky závodu. Samozřejmě do celkového hodnocení promlouvaly pouze výsledky z nejdelších distancí.

Muži

• 1. HARTL Karel (Subway Unibon Marin Team)
  • 2. Hruška Jan (Cyklotrenink.com)
  • 3. Jobánek Jan (Merida Biking Team)
  • 4. Fojtík Ondřej (Volvo Auto Hase MTB Team)
  • 5. Kechrt Tomáš (Cyklo Polách a syn)
  • 6. Sedlář Jakub (Novatop – Lapierre)
  • 7. Sládek Marcel (Ghost – mojekolo.cz)
  • 8. Melša Zdeněk (Jiskra Jaroměř)
  • 9. Hyneček Roman (Bike Team Otrokovice)
  • 10. Náhlík Marek (Superior Riders)

Ženy

• 1. RADOVÁ Barbora (Studio 2000)
  • 2. Čuříková Lucia (Veus Vyškov)
  • 3. Krnáčová Alena (Subway Unibon Marin Team)
  • 4. Nováková Pavla (Merida Biking Team II)
  • 5. Hartlová Lenka (Hranice)
  • 6. Preislerová Ivana (Author Team Stupno)
  • 7. Chlíbková Daniela (Redpoint Pearl Izumi)
  • 8. Špalková Mirka (Kebek Chomutov)
  • 9. Nekolová Martina (Praha)
  • 10. Nenadálová Hanka (Extrem Team Vystrkov)

53x11 marathon cup

Celoroční série byla hodnocena podobně, jako je tomu u etapového závodu, započítáváno bylo všech šest podniků. To znamená, že celkový výsledek mohl ovlivnit nejen počet dokončených závodů, ale i umístění na kterémkoli z nich. Koefi cient pro výpočet bodů zůstal stejný, jako tomu bylo v minulých letech, do hodnocení tedy promlouvala i náročnost a délka závodů.