Jízda, která bolí: hemoroidy – cyklisté jsou riziková skupina!

28.2.2017
Jakkoliv je cyklistika v mnoha směrech zdravý sport, může v některých případech přinést i jistá ne sice přímo rizika, ale zvýšení pravděpodobnosti výskytu zdravotních komplikací. Zatímco o tom, zda vysedávání v sedle může u cyklistů-mužů znamenat problémy s erekcí, odborníci diskutují, v případě hemoroidů mají bohužel jasno. Cyklista bez ohledu na pohlaví patří do rizikové skupiny lidí náchylných právě k tomuto nepříjemnému onemocnění.

Je to tlak na citlivé partie, co je na vině. Ano, stejný tlak, jehož škodlivost není v případě zmíněné erekce vůbec jistá, je zde jasně označen za pachatele. Na jedné straně pravidelný pohyb cyklistových nohou při šlapání zrychluje peristaltiku střev, stolice u sportovců proto není tuhá, ale naopak spíše řidší a častější (především u vrcholových sportovců), což nahrává prevenci hemoroidů. Na druhé straně ale dlouhodobým sezením a působením mechanického tlaku na perineální krajinu dochází ke zpomalenému proudění krve, což má za následek vzestup CO2 a naopak sníženou dodávku kyslíku tkáním s následným poškozením stěny žilní (poškození přes zánětlivé mediátory). Zpomalením proudění krve se zvětšuje riziko trombosy – městku. Zapojováním břišního svalstva při šlapání se zvyšuje nitrobřišní tlak a tím i tlak uvnitř cév pánve. Tam, kde je stěna slabší, může dojít k výduti – hemoroidu.

Co je to, ten hemoroid?
Hemoroidy jsou vřetenovitě až uzlovitě rozšířené žíly purpurové až tmavě červené barvy. Z anatomického hlediska lze hemoroidy rozdělit na vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy se tvoří pod kůží zevně v okolí řitního otvoru a jsou často velmi bolestivé. V průběhu času se zvětšují, dochází k jejich otoku a jsou často provázeny svěděním, pálením, bolestivou defekací (vyprazdňováním) a krvácením. Vnitřní hemoroidy se tvoří uvnitř konečníku a většinou nejsou tak výrazně bolestivé. Obvykle se projeví až krvácením a často právě při defekaci dochází k jejich vytlačení mimo řitní otvor.

Každý hemoroid prochází od okamžiku výskytu několika stádii. U vnitřního jsou následující: první stádium – městnavý hemoroid, druhé stádium – výhřez hemoroidu při tlačení (spontánně se vtáhne), třetí stádium – výhřez při tlačení (manuálně lze zatlačit), čtvrté stádium – trvalý výhřez. U vnějšího pak jde v první fázi o tzv. hemoroidální trombosu a ve druhé o hemoroidální trombosa s výhřezem.
Tlakem na varikosní uzly při defekaci dojde k protržení žilní stěny a krvácení. Krev je světle červená, častým příznakem problému je svědění, mokvání, pocit přítomnosti cizího tělesa. Náhlá bolest při defekaci může být příznakem městku. Další komplikací pak může být vznik zanícených hemoroidů, které prolabují řitním otvorem jak zanícený věnec hemoroidálních uzlů. Bolest je v tomto případě krutá a vyprazdňování téměř nemožné.

Proč zrovna já?!
Příčinou vzniku hemoroidů jsou stejně jako u varixů vrozená chabost žilní stěny, zpomalení toku krve v žíle způsobené například sedavým způsobem života, opakovanými zácpami, nedostatkem tělesné aktivity, nedostatkem vlákniny ve stravě, ale i tumorem malé pánve nebo třeba těhotenstvím.

Ke špatným stravovacím či hygienickým návykům se přidává jako nejrizikovější faktor vrozená predispozice – někdo mít hemoroidy nebude, i když jezdí od rána do večera a pojídá vše, co mu přijde pod ruku, a někdo bude trpět recidivujícími hemeroidy i při dodržování všech dále doporučených opatření. Většina cyklistů při prevenci a včasném řešení vzniklých problémů ve spolupráci s lékařem dokáže tomuto onemocnění úspěšně čelit.

Prevence především
POHYB – Byť jsou cyklisté jednou z rizikových skupin, paradoxně současně sport znamená jeden z nejdůležitějších bodů prevence. Pravidelný pohyb je důležitý z mnoha pohledů, snížení rizika výskytu hemoroidů nevyjímaje.
Pozor – ne každý pohyb je vhodný. Například manipulace s těžkými předměty není doporučována, neboť se zvyšuje nitrobřišní tlak. Rizikové je bohužel i dlouhodobé sezení na tvrdých plochách – kolo, loď a podobně.

 

VLÁKNINA JE BOHATSTVÍ
Pro lepší představu jsme vybrali některé potraviny bohaté na vlákninu a uvádíme obsah vlákniny v nich (v gramech ve 100 g potraviny):

pšeničné otruby 39,6
lněné semínko 38
černé fazole 23,4
sójová mouka 13,3
sušené fíky 12
celozrnné pečivo 8-10
čočka 8,9
dalamánek 7,1
ovesné vločky 7
maliny 6,7
rybíz 6
chléb Graham 5,9
těstoviny 5,1
hrášek 5
zelený hrášek 4,7
corn flakes 3,4
mrkev, zelí, brokolice 3
zelí 2,9
jablka 2,2
papriky 1,9
brambory 1,6
pomeranč 1,3

STRAVA – Nejdůležitějším úkolem stravovacího režimu, který pomůže předejít problému s hemoroidy, je zabránit tuhé anebo naopak průjmovité stolici. V první řadě se o to postará dostatečný příjem tekutin. Minimum jsou tři litry za den, vypité nejlépe v malých dávkách v pravidelných intervalech. Sportovci by samozřejmě měli ve dnech tréninků či vyjížděk spotřebovat více tekutin.
Osoby, které požívají stravu s nedostatkem vlákniny a naopak bohatou na rafinované sacharidy (oblíbení buchty, koláče, cukrovinky, ale také třeba také běžné bílé pečivo, jako jsou rohlíky), mají stolici malého objemu dráždící konečník a řiť. Také přejídání má na potížích svůj podíl. Strava s nadbytkem vlákniny je považována za prospěšnou. Vláknina (odborně polysacharidy z buněčné stěny, které se neštěpí trávicími enzymy) působí příznivě na zvětšení obsahu střeva i zpomalení jeho činnosti a zabraňuje vstřebávání nevhodných látek, a to i látek nádorotvorné povahy. Takovou stravou je například ovoce s velkým obsahem celulózy a pektinu (pomeranče, mandarinky, rajčata, jablka, datle, rybíz, třešně), zelenina (zvláště zelí, lilek, pórek, mango, olivy, mrkev), ryby, jehněčí nebo kuřecí maso. Vlákninu obsahují ve velké míře otruby, což jsou slupky z vymleté mouky, které lze zakoupit v prodejně s racionální výživou i v některých běžných prodejnách. Stojí málo, pomohou hodně. Pokud nemáte rádi celozrnné pečivo, lze právě otruby přimíchat do jakéhokoliv pokrmu, chuťově je neodhalíte. Vhodným pokrmem je také celozrnné pečivo a obilné klíčky. Rovněž luštěniny (hrách, fazole, čočka) mají velký obsah vlákniny. Doporučené denní dávky vlákniny činí 20–40 g, skutečný příjem v běžné stravě je u nás zatím asi poloviční. Vždy je lepší konzumovat vlákninu v přírodním stavu než koncentrovanou.
Nevhodné zvláště při akutních obtížích jsou dráždivé potraviny – uzeniny, alkohol (především pivo), káva, kořeněná jídla.

 

HYGIENA – Přijet z kola nebo skončit s jakoukoliv jinou sportovní disciplínou a ihned se jít osprchovat, to by měl být základní hygienický návyk každého člověka stejně jako pravidelná každodenní očista. Proto se zaměříme spíše na chvíli, kdy už nás problémy postihly. Hygiena by měla být zvýšená, rozhodně je doporučováno vyměnit toaletní papír za služby bidetu (nebo jej nahradit sprchou). Velmi příznivě působí obklady z heřmánku nebo dubové kůry, nebo také koupele v nich – taková chvilka prosezená ve škopku s vývarem z dubové kůry či heřmánku dokáže zázraky. Obojí pořídíte běžně v lékárně.
Pokud jsou problémy větší, můžete před hlásící se stolicí aplikovat místní anestetikum (například Mecocain gel), především je ale důležitý klid – nedráždit hemoroidy sezením, užívat venotonika (léky na zpevnění stěny cév), omezit vše, co stav zhoršuje. A rozhodně vyhledat lékaře.

OBLEČENÍ – Moderní sportovní ošacení nabízí mnoho možností, jak pozadí ulevit při sezení. Doporučujeme zapomenout už jen ze zdravotních důvodů na obyčejné kraťasy a volit co nejlepší model – nabízí nejen dobrý odvod potu, ale i přebytečného tepla, a také dostatek pohodlí. Pokud problémy s hemoroidy trpíte či jste na ně náchylní, volte raději elastické kraťasy – jsou prodyšnější než volné s dvojitou vrstvou materiálu, lépe sedí, netlačí, neshrnují se.

Čas pro lékařský zásah
K chirurgické léčbě je nutné přistoupit při častých obtížích, jako je i jen drobné krvácení, bolesti při defekaci, opakované záněty, výhřezy uzlů. Je potřeba vyloučit další afekce v této oblasti – především nádor tlustého střeva, anální abscesy, hypetrofické anální papily, výrůstky v okolí řitního otvoru atd.

Léčba probíhá více způsoby, jako jsou sklerotizace podobně jako u varixů, destrukce hypertermií, kryoterapií, ligaturou (podvazem) gumovým kroužkem, resekce hemoroidů, nebo vtažení prolabujících hemoroidů do své původní anatomické pozice. Při trombose zevního hemoroidu se provádí naříznutí hemoroidu a vyprázdnění hematomu. O aplikaci toho kterého postupu rozhoduje lékař na základě zhodnocení problému u konkrétního pacienta.
Doba rekonvalescence po operaci hemoroidů je pět až šest týdnů a stejně jako u varixů je i zde možná recidiva (návrat obtíží).

MUDr. Miloš Svítek
Foto: Velo

Menu