Teplá zima – aktivní léto

28.2.2017

Dá se očekávat, že zájem středoevropanů o letní dovolené bude letos enormní. Teplá zima, často bez sněhu, zrušené pobyty na horách, ušetřené peníze za vleky a drahé lyžařské vybavení, to vše tomu nahrává. A také touha, když nevyšla zimní dovolená, pořádně si užít tu letní. A možná i o chlup víc, splnit si nějaké to přání, které možná ještě loni vypadalo při pohledu do rodinného rozpočtu jako nesplnitelné. Také množství dnů volna není v průběhu roku nazbyt, a jestli jsou ze zimy nějaké ušetřené, mohou se pro delší cestu na kole hodit.
Teplá zima má pro cyklisty určitě jeden příjemný aspekt – mají i přes zimu pořádně naježděno, takzvaně „chytili slinu" a mohou si v létě dovolit víc. Nevím, jestli to platí pro nadšence, kteří se vypraví za cyklistickým dobrodružstvím jednou za život, spíše ne, ale kdo zimy nevyužil k ježdění na kole, o hodně přišel.
Příznivci teorie globálního oteplování by mohli namítnout, že na Zemi vlastně bude stále tepleji a tepleji a že tedy není proč s pořádnou letní dovolenou spěchat. Já si ale myslím, že při šíření těchto teorií jde více o byznys, stejně jako tomu bylo se slunčními elektrárnami nebo poli plnými řepky olejky, než o skutečnou ekologii. Nemluví se o tom, že to není tak dávno, kdy v Anglii dozrávalo ovoce dvakrát za rok, jaké tam bývalo teplo a Grónsko bylo ostrovem plným zeleně, ani o tom, že letos je v Barentsově moři na severu Ruska naměřena historicky nejvyšší ledová vrstva. Tak jaképak oteplování! Výkyvy byly a budou, jednou na tu stranu, podruhé na onu, některé trvají týdny a měsíce, jiné pár tisíciletí, tak proč toho letošního, rozměrem jednoho lidského života snadno zaznamenatelného, výkyvu prostě naplno nevyužít! Letos je obzvlášť příhodný důvod koupit nové kolo, pořádně se vybavit a naplno jezdit nebo vyrazit na dovolenou na kole. Přehled cestovních kanceláří vám bude skvělou příručkou pro výběr dovolené a články v tomto speciálu časopisu Cykloturistika dobrou motivací.
Krásné léto v pedálech

Menu