Se SHOCartem za zábavou

28.2.2017

Vysočina, a zejména její západní část kolem Želivky, je bezesporu nejkrásnější ze sedla bicyklu. Srpnové putování touto malebnou krajinou nás může zavést do Červené Řečice, proslavené unikátní výtvarnou akcí pro celou rodinu, zvanou Slámování. To vzniklo roku 1996 v hlavě svého zakladatele, výtvarníka Jiřího Jedličky, rodáka z Červené Řečice. Ten chtěl původně uspořádat na podporu obnovy místního chátrajícího zámku happening pro začínající výtvarníky a sochaře a při výběru materiálu pro sochy, který měl nějak souviset s Červenou Řečicí a okolní krajinou, padla volba na slámu. No, a aby to všechno nějak drželo pohromadě, byl přidán drát a provázek. Od prvního ročníku, jehož se zúčastnilo jen čtrnáct nejbližších kamarádů, se během let vyvinula akce daleko přesahující hranice regionu.

„Zaslámovat" si přijíždějí návštěvníci z celé Evropy, měli tady už také Kanaďany nebo Japonce. Nejen „slámováním" se však návštěvníci baví, nedílnou součástí akce se staly koncerty, kinematograf, divadlo, další výtvarné dílny a výstavy. Centrem je unikátní arcibiskupský zámek v Červené Řečici, o jehož záchranu a rekonstrukci organizátoři festivalu po léta urputně, a zatím marně bojují.

Festival začíná v pátek večer koncertem na zámku, samotné slámové tvoření propuká následujícího dne ráno. Slámovat může opravdu každý, organizátoři z kreací nevylučují ani příchozí psy. Témata nebo rozměry výsledných „slamáků" jsou čistě na účastnících. Společný je pouze použitý materiál a termín dokončení. Sochy musejí být hotovy do druhého dne, kdy probíhá slavnostní vernisáž.

Na kole do Červené Řečice přijedete po cyklotrasách č. 1218 a 1224. Příjemná projížďka tímto směrem je po modré turistické značce od Pelhřimova. Vyhnete se tak automobilovému provozu a navíc se z hřbetů Na Vrších a ze Šibeničního vrchu pokocháte výhledy do krajiny.

Pozvánky a informace o dalších akcích, najdete na stránkách Cykloturistiky.

Menu