Cestovatelské ptydepe

28.2.2017

Skvěle si užít dovolenou znamená především vybrat správnou dovolenou, vybrat správnou lokalitu, správný způsob trávení času, správnou část roku, správné partnery na cestu a především správnou cestovní kancelář. Není toho málo. Od rozhodnutí „jedem" je ke spokojenosti na cestách docela daleko. Pokud nechcete skončit na Dunajské stezce (v lepším případě) nebo o víkendu na Šumavě, je třeba se trochu vyznat v terminologii. Svět cestování, dovolených a turistiky má svůj slovník a vysoké nároky na geografické znalosti. Co je trajekt, transfer, check out, all inclusive nebo B&B, už ví asi každý, jaký je rozdíl mezi Innskou stezkou a Innsradwegem, už je někdy těžší pochopit. Každopádně druhá varianta zní světověji, i když je to vlastně téměř za humny. Názvy jsou někdy v češtině, jindy v mateřském jazyce, v Tyrolsku dokonce dvojjazyčně, nemluvě pak o zemích jejichž řeč je nám zcela nesrozumitelná a nemusí to být zrovna čínské znaky „šneček, domeček, šipka, ň", znamenající Žluté hory. Názvy bývají geografické – Dolomity, územně správní – Tyrolsko, místní – Folgaria Lavarone nebo třeba sportovně popisující – Fortezze Bike Tours. A je to vlastně pořád totéž i s přihlédnutím k tomu, že už to ve skutečnosti není takzvaný Südtirol, ale kraj Trentino. Všimli jste si? Vsadím se, že ne. Kdo by ale takovou maličkost řešil, ne?!
Někdy mi to připomíná učebnici dějepisu pro gymnaziální sekundu, s níž bojuje celá třída mé dcery. Sám tomu příliš nerozumím, a když se snažím vžít do toho, co všechno z toho děcka mohou chápat, vychází mi jediné – učí se to jako básničku bez obsahu. Zeměpisné pojmy o cestách Korinťanů Středozemním mořem jsou tam prezentovány s naprostou samozřejmostí, bez ohledu na to, že v zeměpisu tatáž třída přešla od hlavních států Severní Ameriky na geomorfologické útvary Asie. O Krétě a Gibraltaru, pokud tam kdy nebyli s rodiči, nevědí nic moc.
Vyberte si cestovku, jíž budete rozumět a zájezd, který vás osloví obsahem, nejen světovostí terminologie. Věřím, že letošní speciál měsíčníku Cykloturistika Dovolená na kole 2009 ve vás může vzbudit tu správnou chuť a elán a možná i zájem o nějaký neotřelý region, jsem si jistý, že mezi nabídkami cestovek v našem přehledu jsou ty, které udělají vaši letošní dovolenou nezapomenutelnou. A až nasajete něco z cestovatelského slovníku, nezapomeňte, že za slovy a názvy je vždy nějaký obsah. Přeji vám, ať je ten obsah po letošní dovolené co nejbohatější.
Martin Raufer

Menu