Týden s Bajkovou školkou

28.2.2017

Bajková školka je projekt realizovaný Českou mountainbikovou asociací, který si klade za cíl ukázat dětem, že aktivní pohyb je i v dnešní době počítačových her a internetu opravdová zábava. Atraktivním programem vede děti ke zdravému životnímu stylu, podporuje bezpečné a odpovědné užívání jízdního kola v silničním provozu i přírodě, inspiruje rodiče ke společnému trávení volného času s dětmi.
Jednoduše by se dalo říct, že se vezmou dětská kola, postaví se zábavná dráha a na ni se naženou děti. Rozhodně nejsme první, kdo něco podobného vymyslel, ale pokusili jsme se nápad dotáhnout k dokonalosti – konstruujeme speciální, 22 metrů dlouhou dětskou dráhu, kterou je možné rozložit na louce i náměstí; vymýšlíme letáčky pro malé cyklisty naplněné užitečnými radami a osvětou; zajišťujeme kompletní technické zázemí; konzultujeme s odborníky Katedry rekreologie Univerzity Palackého; sháníme dárky pro děti a lámeme si hlavu nad bezpočtem dalších úkolů nutných pro hladký chod ambiciózní akce.
Od podlahy totiž převracíme pravidla hry. Překračujeme stín podobných akcí a místo písečku sportovních akcí startujeme letošní ročník projektu v rámci největšího dětského filmového festivalu pro děti na světě. Tradiční zlínský Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež každoročně navštíví přes 100 000 dětí a jejich rodičů. Těžko byste hledali vhodnější příležitost konání osvětové akce pro děti.

Bajková školka v akci
Vše je připraveno. 31. května začíná festival a s ním i úvodní a hned nejdůležitější akce Bajkové školky v tomto roce. Spousta věcí je úplně nových, sami napjatě čekáme, jak se to povede. Následující týden s doprovodným programem Festivalu míříme do pěti největších měst Zlínského kraje. Začínáme v útulném parku v Otrokovicích, poté navštěvujeme krásná historická centra Kroměříže a Uherského Hradiště, pak zlínské náměstí a končíme ve vsetínské Panské zahradě.
Ať jsme kdekoliv, zájem je obrovský. Do města s naší dodávkou přijíždíme vždy kolem poledne a ačkoliv akce startuje až ve dvě, už při přípravě kol a sestavování dráhy nás obklopují malí zvědavci. Když je akce odstartována, začíná nám pěkná fuška. Od pódia s kulturním programem k nám proudí další a další děti, které povzbuzuje legendární moderátor Magionu Petr Jančařík, a náš pětičlenný tým je v jednom kole – nastavit pro malého cyklistu kolo, nasadit helmu, projít si s ním několikrát dráhu, předat odměnu a osvětový letáček, vrátit rodičům, šup další! Především nová dráha je doslova magnetem a často je zcela obsypána malými zvědavci. Není vůbec jednoduchá, s nejmenšími dětmi ji kvůli bezpečnosti pečlivě procházíme, ale právě náročnost a hravost děti ohromně baví a nutí zkoušet její zvládnutí znovu a znovu. S potěšením sledujeme nadšení a zaujetí dětí pilujících techniku, kterou uplatní při jízdě v přírodě i silničním provozu. Pro mnoho dětí je Bajková školka také jedním z prvních setkání s kolem a my doufáme, že díky zábavné zkušenosti alespoň část z nich si na kolo v budoucnosti opět vzpomene.
Celé naše výjezdní show končí vždy v pět hodin. Moderátor se loučí s dětmi, zní festivalová znělka, ale zatímco ostatní atrakce pomalu balí, naše školka ještě jede dál. Nemáme srdce odmítnout malé zájemce trpělivě stojící řadu u našeho stánku, a tak pravidelně opouštíme náměstí jako poslední. Reakce dětí jsou totiž fantastické. Některé s námi tráví celé odpoledne. Jindy přichází s rodiči i postižené děti, jejichž bezprostřední a nefalšovaná radost je pro nás nabíjející odměnou.

Konec znamená začátek
Festival a s ním první letošní akce Bajkové školky končí. Za pět dnů si v pěti největších městech Zlínského kraje školku vyzkoušel úctyhodný počet 1500 dětí. Věříme, že zábavná zkušenost s kolem, pilování dovedností i nenásilná osvěta vedoucí k ohleduplnosti je přínosem nejen pro cyklistiku, ale i malým příspěvkem pro lepší vyhlídky naší společnosti. Tak a teď hurá do přípravy další akce.

 

box
Šest základních rad pro děti a jejich rodiče
– Jezdíme vždy s helmou
– Se sportovními brýlemi je to bezpečnější
– Musíme být vidět, proto máme odrazky a světla
– Na vyjížďce pravidelně pijeme
– Víme, jak přivolat pomoc
– Necháváme tatínka pravidelně prohlédnout naše kolo

text a foto Petr Slavík

Menu