Pohodová „Tour de France” na Loiře

28.2.2017

Zámky, hrady, cyklostezka
K Loiře tentokrát přijíždíme kousek za Nantes u města Ancenis. A jaké to milé překvapení! Podél Loiry vede zbrusu nová cyklostezka! Za dva a půl roku udělali „Frantíci" v tomto směru opravdu velký pokrok. Sice se ne vždy jedná o cyklostezku v pravém slova smyslu, místy je cesta vedena po nefrekventovaných silničkách či farmářských cestách mezi poli se zrající kukuřicí a loukami s přežvykujícími kravami. Silničky jsou asfaltové, projede po nich tak jedno auto za hodinu, to navíc dodržuje předepsanou třicítku, takže cyklistům tu opravdu nehrozí žádné nebezpečí. A potkáváme poměrně hodně cykloturistů, ať již naložených, či jen na jednodenním výletě – cyklotrasa podél Loiry má své příznivce.
Milovníci historie si zde přijdou na své. Loira, to jsou skutečně zámky, zámky a zase zámky, mezi tím vším občas nějaký hrad. Většinu z nich můžeme vidět pěkně zvenku z cesty. Pro nasátí atmosféry ale určitě stojí za to alespoň jeden nebo dva prohlédnout důkladněji. Kromě hradů a zámků uvidíme v kraji podél Loiry spoustu krásných starých městeček a vesnic, v nichž jakoby se zastavil čas.
Údolí řeky Loiry se stalo na počátku 15. století vyhledávaným cílem francouzských králů a šlechty. Stalo se prestiží postavit si v této oblasti vlastní sídlo. A tak tu během dalších 150 let začaly vyrůstat zámky a zámečky jako houby po dešti. Skoro každý zámek je obklopen nádhernou zahradou či parkem, které se často stávají hlavní atrakcí, hlavním lákadlem pro návštěvníky.
Doporučujeme začít trasu tam, kde Loira končí, u Atlantiku nebo v Nantes, a jet proti proudu, tedy „do kopce". Důvod je prostý – převládají severozápadní či západní větry. Vánek do zad má pro cyklistu přirozeně své nesporné výhody.
První hrad se nachází přímo v centru Nantes a za ním následují další hrady a zámky – v Angers, v Saumuru, zámek Šípkové Růženky v Rigny-Ussé, zámek Villandry, Azay-le-Rideau, Amboise, Chenonceaux (na krátké zajížďce na řece Cher), Blois, Chambord (za Blois na malé zajížďce uprostřed lesů), Sully sur Loire. Toto jsou ty nej, nej, nej, ty nejhezčí, nejznámější, nejnavštěvovanější. Ale skoro každá vesnice, každé městečko, každý pahorek nad řekou zdobí nějaký ten zámeček a cyklista tohle všechno může pozorovat z cyklotrasy stále vonící novotou.

Proti proudu
V Nantes, bývalém hlavním městě Bretaně, si dnes už ani nevšimneme, že Loira tudy kdysi protékala v sedmi samostatných korytech. Po první světové válce byla všechna říční koryta zasypána. U hradu Château des Ducs, chráněného mohutným opevněním, tak dnes najdeme jedinou vodu jen v části jeho obvodového hradního příkopu. Uvnitř hradu se dnes nachází rozsáhlé muzeum. Obdivovatelé Julese Verna mohou v Nantes navštívit jeho muzeum. Známý spisovatel a fantasta tu strávil prvních dvacet let svého života.
Další cesta nás zavede přes vinice v oblasti Anjou do města Angers. Na levém břehu řeky Maine (asi osm kilometrů od Loiry) se vypíná hrad ze 13. století, jehož dominantou je 17 kruhových věží, které hrad obklopují. Věže jsou 40 až 60 metrů vysoké. V 16. století sice Jindřich III. nařídil věže strhnout, nakonec k tomu však nedošlo. Zbourány byly jen jejich vrcholky, zbytek věží se zachoval dodnes. Gotická katedrála a staré hrázděné domy dokreslují atmosféru středověkého centra.
Zámek ve městě Saumur pochází ze 14. století, vypíná se na pahorku nad městem a je označován za jeden z nejhezčích. V 16. století v době náboženských střetů sloužil jako pevnost a útočiště protestantů. V okolí města můžeme navštívit bezpočet vinných sklípků vytesaných do vápencových skal, neboť se stále ještě nacházíme v proslulé vinařské oblasti Anjou.
Kousek dál leží zámek Rigny-Ussé, známý jako zámek Šípkové Růženky. Právě Charles Perrault byl ten, koho zdejší zámek inspiroval k napsání dnes již světoznámé pohádky. Zámek je přímo u silnice a skoro celý je vidět z chodníku.
Na krátké zajížďce na řece Indre leží další skvost. Renesanční zámek Azay-le-Rideau částečně obklopený vodním příkopem byl postaven mezi lety 1518 až 1529. Ještě než dorazíme do Tours, kde za návštěvu stojí určitě gotická katedrála a historické centrum se spoustou krásných starých hrázděných domů, zastavíme se na zámku Villandry. Zámecký park ve Villandry bývá označován za jeden z nejhezčích, za jeden z nejúžasnějších výtvorů francouzských zahradních architektů. Vstupenku do zámecké zahrady jsme v létě 2007 pořídili za 5,50 eura za osobu, kombinovaná vstupenka zahrada + zámek přišla na 8 eur.
V městečku Amboise kromě velkého renesančního zámku přímo nad řekou leží ještě jeden menší zámeček Clos-Lucé zasluhující neméně pozornosti. V Clos-Lucé strávil poslední léta života Leonardo da Vinci a zde také roku 1519 zemřel. Kromě zařízených místností, v nichž Leonardo pobýval, je hlavním lákadlem tohoto zámečku muzeum s modýlky všech Leonardových vynálezů. Jeho myšlenky často předběhly dobu o několik století. V zahradě si můžete některé vynálezy v životní velikosti dokonce i vyzkoušet.
Na řece Cher, opět jen na krátké zajížďce od Loiry a jen asi 8 kilometrů od Amboise, leží další z těch „nej" zámků – vodní zámek Chenonceau. Střední část zámku se čtyřmi rohovými věžemi je vybudována přímo nad řekou Cher. Tento zámek si lze prohlédnout ale pouze po zaplacení vstupného. Od vstupní brány je cesta lemována alejí, která výhled na zámek téměř zcela zakrývá.
Hned za krásným a na památky bohatým městem Blois stojí uprostřed lesů oblíbené sídlo francouzských králů (zejména Ludvíka XIV.), předchůdce Versailles, zámek Chambord. Zajímavostí tohoto zámku je například to, že uvnitř se nachází důmyslně pojaté dvojité točité schodiště, 440 místností a na střeše 365 komínů. Spoustu času zde strávil Moliére a napsal tu i několik svých komedií.
Čeká nás poslední velké město na Loiře, město Johanky z Arku, Orléans. Vše se tu točí kolem slavné rodačky, na náměstí stojí její impozantní jezdecká socha, navštívit tu lze několik muzeí, která se tematicky vážou k Johance.

Blýská se na lepší cykloturistické časy
Pokud se budete striktně držet značení a motat se poctivě po značené cyklotrase, která od řeky často odbočuje a „vymetá" kdejaký zajímavý kout, našlapete od Atlantiku (La Baule) do Orléans 750 kilometrů.
Cesta se dá místy „napřímit" po vedlejších silnicích. Budete-li se v hlavním úseku Nantes-Orléans držet jen základní trasy, našlapete něco málo přes 400 kilometrů, ovšem spousta krásných míst vám zůstane utajena.
Za Orléans si lze cestu podél Loiry prodloužit ještě o dalších asi 90 kilometrů až k městečku Beaulieu. Je stále na co koukat – ať už na další zámky (velmi pěkný je zámek Sully-sur-Loire), nebo na staré, povětšinou z kamene vystavěné vesničky, v nichž má člověk pocit, že se náhle ocitl ve středověku.
V porovnání se stavem v roce 2005 začínají Francouzi dělat pro cyklisty hodně, nových cyklostezek se nyní buduje opravdu dost, což nás velmi mile překvapilo. Povrch stezek je většinou asfaltový, někdy se jede po velmi tvrdé zpevněné cestě či po dobře udržované šotolině.
A ještě jedna důležitá poznámka k Francii – v neděli je třeba počítat s tím, že jsou zavřené všechny obchody, kromě pekáren a čerpacích stanic. No a v důsledku toho jsou pak cyklostezky obzvláště v blízkosti větších měst plné aktivních lidí – a je milé vidět tu radost.

 

Praktické informace

Sezona
Od pozdního jara do začátku podzimu. Většina zámků je otevřena celoročně.

Doporučené mapy
V edici Bikeline vyšla v němčině mapa Loire-Radweg, měřítko 1:75 000 (www.esterbauer.com). Mapa obsahuje podrobný popis trasy, památek i možností noclehu. Osvědčily se nám i francouzské silniční mapy Michelin (série „Local" v měřítku 1:150 000 či 1:175 000).
V každém infocentru dostanete zdarma i cyklistické mapy dané oblasti.

Doprava
Vzdálenost lokality z ČR
Rozvadov-Nantes 1270 km, Rozvadov-Orléans 1020 km. Pokud se rozhodnete odjet do Francie vlastním autem, není problém absolvovat jízdu na kole jednosměrně a k autu se vrátit po železnici.
Vlakem se lze z ČR s kolem dopravit do Nantes i do Orléans.

Ubytování
O kempy ani jiná ubytovací zařízení není ve Francii nikde nouze. Nejlevnější kemp stál 5,90 € (za dvě osoby ve stanu), většinou jsme za dvě osoby a stan platili kolem 10-15 €. Francouzské kempy se vyznačují několika specifiky. Na záchodech většinou chybí prkénko, na toaletní papír narazíte skutečně jen výjimečně, občas se setkáte se záchody tureckými, ve sprchách jde jen málokdy regulovat teplá voda. Existuje řada možností noclehu v soukromí. Hotelové řetězce, např. populární F1, najdete na okrajích velkých měst, lze v nich přenocovat za velmi přijatelný peníz (nejlevnější kolem 30 €/pokoj, uváděná cena je jednotná a většinou se vztahuje na třílůžkový pokoj). Míst k nocování na divoko se najde na břehu Loiry také poměrně dost.

Webové stránky
www.loire-a-velo.fr

Infocentra
Comité Départemental du Tourisme de Loire-Atlantique, Nantes, www.loire-atlantique-tourisme.com
Comité Régional du Tourisme du Centre, Orléans, www.visaloire.com
Comité Départemental du Tourisme de l’Anjou, Angers, www.anjou-tourisme.com
Comité Départemental de Tourisme du Loiret, Orléans, www.tourismeloiret.com
Comité Départemental du Tourisme de Loir-et-Cher, Blois, www.tourismeloir-et-cher.com
Comité Départemental du Tourisme de Touraine, Tours, www.tourism-touraine.com

Záchranáři a velvyslanectví ČR
Tísňová linka 112.
Na www.mzv.cz/paris si před cestou vyhledejte aktuální kontakty na konzulát i zastupitelský úřad ČR.

Turistické zajímavosti
Zámek Villandry – jeho zahrady patří k nejkrásnějším na Loiře.
Zámek Clos-Lucé v Amboise – především muzeum vynálezů Leonarda da Vinciho, který na tomto zámku trávil poslední léta svého života a i zde zemřel.
Vodní zámek Chenonceau – přímo jím protéká řeka Chur, tento zámek patří mezi nejhezčí.
Blois – krásné staré městečko, jemuž vévodí opět nádherný zámek.
Zámek Chambord – udivuje nejen svou krásou, ale i svou velikostí.

text Lucie Kovaříková
foto Michal Jon

Menu