Cyklistický tábor s rekordy

28.2.2017

Již šestým rokem pořádá zájmové sdružení Cyklo Klub Kučera Znojmo ve spolupráci s Nadací Partnerství cykloturistický čtrnáctidenní pobyt v oblasti jižních Čech. Letošní tábor se bude konat v chatovém středisku TJ Slovan Jindřichův Hradec – Malý Ratmírov, asi 10 kilometrů od města Jindřichův Hradec. Rekreační zařízení získalo certifikát v projektu Cyklisté vítáni a děti a oddíloví vedoucí tak v praxi mohou prověřit kvalitu služeb a vstřícnost personálu k cyklistům.
Tradičně pořádá toto sdružení tábor v blízkosti sítě cyklistických a pěších tras Greenways Praha-Vídeň s cílem využít příznivých přírodních podmínek a bohatého doprovodného programu na mnoha místech na obou březích řeky Nežárky, Lužnice a dalších přírodních vodních ploch.
Mezinárodní cykloturistický tábor není pro děti jen příležitostí se vyřádit na kole, ale umožní jim také setkat se s jejich vrstevníky i dospělými ze zahraničí. Některé části programu budou připraveny pro děti, které se aktivně učí anglický jazyk a porovnají si své znalosti s rodilými Američany. Děti se naučí formou her a soutěží základy první pomoci a ošetření nejčastějších úrazů, získají dovednosti a poznatky o údržbě kola, naučí se opravovat nejčastější závady na svých bicyklech. Nejen proto, že je Cyklo Klub Kučera Znojmo signatářem Evropské charty bezpečnosti silničního provozu, bude kladen velký důraz na bezpečnost při pohybu v silničním provozu. Děti si rozšíří získané vědomosti z dopravní nauky a prostřednictvím soutěží a různých disciplín zvládnou další technické dovednosti, které jim pomohou lépe ovládat jejich kolo. Přímo v táboře bude vybudováno malé dětské dopravní hřiště a na děti čeká několik druhů šlapacích autíček, která pomohou plnit náš projekt Dopravní výchova zábavně. V programu se objeví i klasické tábornické dovednosti, vždy oblíbený táborový oheň, karneval, výtvarné dílny, slaňování, závody horských kol, jízdy zručnosti, znalostní kvizy, sportovní soutěže a olympiáda, koupání, splavování řeky na raftech a lodích.
Do tábora zavítá Policie ČR s ukázkou výzbroje a představí výcvik služebních psů. Horolezeckou stěnu si cyklisté vyzkouší u vojáků v Jindřichově Hradci, kde také navštívíme stanoviště Zdravotnické záchranné služby a hasičů. Starší děti si zároveň budou moci vyzkoušet roli poskytovatelů informací o stezce Greenways Praha-Vídeň v projektu „Mobilní informační centrum", jež bude umístěno na frekventovaných cyklistických a turistických křižovatkách. Z uvedeného výčtu je zřejmé, že děti nebudou mít čas se nudit, což ve skutečnosti výrazně snižuje riziko různých úrazů a kázeňských problémů, které vznikají především v době, kdy je program nezajímavý nebo není dobře připraven.
Každodenní aktuální zpravodajství prostřednictvím speciálních webových stránek a kamery poskytne rodičům dostatečný přehled o aktivitách dětí během pobytu. Prostřednictvím elektronické a klasické pošty mohou děti komunikovat se svými příbuznými každý den.

Cyklistické odpoledne plné rekordů
Na sobotu 1. 8. plánuje sdružení pod dohledem agentury Dobrý den z Pelhřimova překonání našeho ustavujícího rekordu z loňského roku a nový zápis do České knihy rekordů – pokusí se vytvořit co nejdelší dětskou cyklistickou kolonu. Z minulého pokusu o rekord má závazek a pro pokoření rekordu je nutné vytvořit „cyklistického hada", který bude složen minimálně z 86 cyklistů do 15 let. Masarykovo náměstí v Jindřichově Hradci a přilehlé sady se změní na malé dětské dopravní hřiště a v rámci bohatého doprovodného programu mohou děti vyzkoušet šlapací káry, speciální tříkolky, jízdu zručnosti a ochutnají nápoje a energetické tyčinky pro závodníky-cyklisty. Všem dětem budou prohlédnuty jejich bicykly a vydán bezpečnostní certifikát o technickém stavu kola. Rodiče tak rychle zjistí, na jak bezpečném kole jejich ratolesti jezdí. Nebude zapomenuto ani na cyklistické přilby a členové sdružení překontrolují jejich správné upevnění a funkčnost. Zájemcům budou nabídnuty dopravní testy a nejmenší děti mohou získat drobné odměny při poznávání dopravních značek. Mezi děti zavítá několikanásobný mistr světa na replice dresiny barona K. F. Raise z roku 1817 Ivan Křivánek ze Slavkova u Brna v kompletní uniformě napoleonského vojáka. Další zajímavé a netradiční bicykly bude představovat Petr Beneš, držitel titulu Český rekordman z roku 2007, který například vyskákal na jednokolce na Petřínskou rozhlednu v čase 7 minut a 7 vteřin. Historii kol bude reprezentovat spolu s dalšími kamarády Martin Jirec se svým 26 kilo vážícím velocipédem, tzv. vysokým kolem. Do odpoledne plného rekordů bude zapojen i místní výrobce výtečných přírodních jogurtů a děti, které přinesou jeden z obalů, mohou skládat vedle cyklistické kolony hada ze skleniček. Uvidí se, která řada bude delší, jestli „cyklistická", složená z mladých cyklistů, nebo „jogurtová", seskládaná ze skleněných obalů. Skleničky nepřijdou nazmar, neboť akce se účastní společnost EKO – KOM, která se postará o ekologickou likvidaci odpadů a zároveň seznámí děti a rodiče s možnostmi třídění odpadu vznikajícího v každé domácnosti. Pro rodiče budou předvedena elektrokola a zájemcům umožněna malá projížďka. Upomínka na rekord v podobě startovního čísla, účastnického listu pro každého rekordmana a dárková taška s řadou zdravých výrobků od podporujících firem jistě potěší každého cyklistu, který v sobotu 1. srpna přijede na svém kole prodloužit kolonu malých cyklistů.

Praktické informace
Účastníci: děti ve věku 5 až 14 let
Termín: 25. 7. – 8. 8. 2009; nástup i ukončení v sobotu
Místo konání: chatový tábor TJ Slovan Jindřichův Hradec – Malý Ratmírov
Účastnický poplatek: 4250 Kč
Uzávěrka přihlášek: 30. 4. 2009
Více informací: www.cykloklub.kucera-zn.cz, 608 736 135

Každý, kdo přinese kupon z časopisu Cyklouturistika, získá slevu v hodnotě 500 Kč za 1 dítě

Při účasti dětí na rekordu dne 1. 8. 2009 získá každý cyklistický dárek

 

text a foto Čestmír Vala

Menu