Po hubené zimě nabité léto

28.2.2017

Jaký to bude mít dopad na nás všechny? Samozřejmě se dostávají do problémů všichni obchodníci se zimním zbožím. Naštěstí většina z nich, tedy většina z těch největších, má i sortiment letní, a jak hlásí prodejní místa, léto již jede, lidé kupují kola a vybavení o měsíc dřív než jindy. Nakonec – co je spravedlivějšího na této kulaté Zemi, než koloběh přírody s jejími výkyvy, extrémy a překvapeními!? Minulá dvě léta zase nepřála cyklistům. Problémy budou mít především všichni, kdo před letošní zimou hodně investovali a hodně se zadlužili. Splátkové kalendáře je třeba posunout nebo vyhlásit krach. Někteří už volají po dotacích. To je ale úplně jiné téma.

Pračka ani vysavač to nebudou
Odborníci se shodují v názoru na to, jak lidé v takových situacích zacházejí s penězi. Pokud mají pravdu a jejich teorie se potvrdí v praxi, bude letošní letní dovolená doslova hitem. A dovolená na kole megahitem! Peníze, které měli lidé vyčleněné na zimní dovolenou a z důvodu špatných klimatických podmínek je neutratili, totiž nepůjdou na nové obkladačky v koupelně ani na nový koberec v obýváku. Ani peníze, které měly padnout za lyže a zimní bundy nepadnou na pračku nebo vysavač. Lidé je přesunou do léta! Pořídí si kvalitnější kolo, nový dres, možná nový stan. Dopřejí si lepší dovolenou, s vyšším standardem, do míst, o kterých možná jen snili nebo s nimi počítali „až jednou…“

Pravý čas je teď!
Teď je ta pravá chvíle! A protože zimní dovolená Čechů je veskrze aktivní, horská (nemá ekvivalent v letním válení u vody), bude nám všem chybět pohyb a aktivita. Proto se očekává enormní zájem o letní aktivní dovolené, o dovolenou v sedle kola především. Některé cestovní kanceláře již před nástupem astronomického jara hlásí plný stav, obsazení vypsaných termínů, je tedy nejvyšší čas začít se o letní dovolenou zajímat.
Ruku v ruce s tím přijde na řadu i vybavení, musí nám to přece slušet, musíme se cítit dobře a pohodlně a také bezstarostně a bezpečně. Při výběru kol, součástek či doplňků lze použít jako rukověť Katalog kol, který každé jaro vychází a je prodáván v klasické síti tiskovin. Na pěti stech stranách přináší vše potřebné.

Inspirace i poučení
A také regulérní měsíční vydání časopisu Cykloturistika, jehož je tato Dovolená na kole speciálem, poskytuje měsíc co měsíc zajímavé informace. Souborný přehled nabídek cestovních kanceláří zaměřených na dovolenou na kole lze nalézt pouze v tomto sešitu. Bezmála tři desítky cestovních kanceláří prezentují své cyklistické cesty právě zde. Stačí píchnout prstem do mapy a pod číslem najdete toho, kdo může vaše sny nejlépe uspokojit. Ti, kdo říkají: „ještě před pár lety jsme měli čtyři zájezdy s koly a teď naplníme sotva dva“, tu nenajdete. Spíš naopak, sortiment nabídky cestovních kanceláří s outdoorovou tematikou se neustále přesunuje směrem k cyklistickým zájezdům. I u těch největších! A z jejich nabídky je vidět zkušenost – specializace na jedné straně, šíře záběru na straně druhé. Zájem o dovolenou na kole stále roste.
Inspiraci naleznete na dalších stranách, a ať už vyberete exotickou Elbu, divokou Černou horu, exotickou krajinu francouzských sopek nebo nám tak blízké Chorvatsko či oblast jižních Tyrol, určitě neuděláte chybu. Speciální prostor je věnován Štýrsku, které je doslova sázkou na jistotu, když hledáte klidné rovinaté putování podél řek, i když dáváte přednost náročnému horskému bikingu po značených cestách Alpentouru.
Ve zcela ojedinělém materiálu o právních náležitostech pohybu ve volné přírodě najdou poučení ti, kteří se chystají pohybovat po domácích luzích, hájích, polích a loukách. Předesíláme ale, že vždy jsou na mysli cesty protínající tato přírodní společenstva.

Každý měsíc navíc
Jsme si jisti, že na každé straně tohoto speciálu naleznete něco, co se vám při vaší letní dovolené vybaví k užitku či k pobavení. A pokud toho bude pořád málo a svou letošní dovolenou na kole už máte dávno vybranou nebo jste ji s pomocí naší Dovolené vybrali, můžete si čas do té doby, než poprvé šlápnete do pedálů s vidinou několika volných dnů před sebou, zkrátit čtením měsíčníku Cykloturistika. Jeho tvůrci vám přejí mimořádnou dovolenou na kole 2007! Letošní letní dovolená má pořádně našlápnuto…

Martin Raufer

Menu