Návraty

28.2.2017

NENAPLNĚNÉ AMBICE


Španělský vrchařský příslib ENRIC MAS, brzo prý Contadorův nástupce, jinak letošní posila české formace Klein Constantia, už předloni při ZM U23 zažil výjezd na Praděd a celkově se prosadil na čtvrté místo. Letos se vrátil do Jeseníků s ještě většími ambicemi a stoupání na Dlouhé Stráně si vyzkoušel už při dubnové obhlídce, kdy ještě silnici lemoval sníh. V královské etapě Závodu míru však odpadl překvapivě brzy a do boje o přední příčky vůbec nezasáhl. „Šel do závodu s tím, že ho chce vyhrát. Ale dostal hlaďáka, což se mu letos stalo už podruhé, a to je na pováženou," nebyl vůbec spokojený jeho týmový šéf René Andrle (oba na snímku). Španěl si ho udobřil už o dva týdny později, kdy ovládl francouzský etapák Kolem Savojska, kde stejně jako v Závodě míru U23 skončil celkově druhý Brit Geoghegan Hart, tentokrát o pouhé tři vteřiny.

 

KLASIKÁŘI JESENÍKY NEVONĚLY
V dresu belgického šampiona U23 se objevil na startu jezdec známého příjmení NATHAN VAN HOOYDONCK. Mezi profesionály působil jeho otec Gino, ale mnohem většího věhlasu dosáhl strýc Edwig Van Hooydonck, dvojnásobný vítěz klasiky Kolem Flander (1989, 91). Nathan hájí barvy BMC Development Teamu a před třemi lety se u nás uvedl 7. místem v Závodě míru juniorů. Několik pódiových umístění v juniorských verzích dlážděných monumentů svědčí o tom, kde se nachází budoucnost dvacetiletého Belgičana. Kopce Jeseníků byly nad jeho síly a tentokrát do celkového pořadí ZM vůbec nepromluvil (celkově 57.) Už o týden později se ale připomenul třetím místem na Ronde de l´Oise ve Francii.

 

KONEC PO PRVNÍ ETAPĚ
Ještě před rokem byl spolu s krajanem McNultym strůjcem amerického double v juniorském Závodě míru a letos, ačkoli teprve prvoročák mezi espoirs, přijel do České republiky opět jako favorit. ADRIEN COSTA měl po loňské druhé příčce v Terezíně ukázat na Dlouhých Stráních svůj vrchařský potenciál, ale vůbec k vodní elektrárně nedojel. Hned v první etapě do Rýmařova ho postihly žaludeční potíže, nabral velkou ztrátu a druhý den na startu v Krnově chyběl. Přitom kolega Geoghegana Harta z týmu Axeon a dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa juniorů v časovce letos připravil o celkové prvenství na Kolem Normandie o sedm vteřin Františka Sisra. Sledovat jeden z největších světových talentů se v doprovodu Reného Andrleho vydal do Jeseníků skaut týmu Etixx-Quick Step Joxean Matxin Fernandez. „Costa je v našem hledáčku už delší dobu. Rádi bychom ho přivítali v našem farmářském týmu, ale obávám se, že už je taková hvězda, že bude chtít zamířit přímo do World Tour," míní sportovní ředitel Klein Constantia René Andrle.

 

KROSAŘ MEZI SILNIČÁŘI


Úřadující cyklokrosový vicemistr světa do 23 let ADAM ŤOUPALÍK se netají svými silničářskými ambicemi. Předloni byl v juniorské verzi ZM z našich nejlepší (11.), letos přijel na Course de la Paix především pomáhat Michalu Schleglovi a v poslední etapě spolu s ním v úniku odvedl své. Jezdec belgického krosového týmu, jinak také držitele silniční licence UCI Continental, Beobank Corendon, kde působí například i loňský elitní mistr světa z Tábora Matthieu Van der Poel, se však ještě minimálně další dvě zimy, kdy setrvá v kategorii U23, hodlá soustředit na terén.
„Do konce roku 2017 mám v Belgii smlouvu, ale do budoucna se silnici nebráním," uvažuje. „Záležet taky bude na tom, jaké se mi povede zajet v silničních závodech výsledky, abych se měl o co opřít. Úplně rozhodnutý o směřování mojí kariéry nejsem, ale na to je ještě čas. Letos bych se rád objevil na silničním mistrovství Evropy, ale bude záležet, co na to tým, protože se koná až těsně před začátkem krosové sezony."
Do té doby Adama v každém případě čekají etapové podniky Kolem Lutychu, Kolem Alsaska a Czech Cycling Tour. Většina jeho dosavadního silničního programu se však odehrávala v Belgii, kde je už skoro o strach se postavit na start kvůli množícím se kolizím cyklistů s doprovodnými motorkami, jako naposledy na Kolem Belgie.
„V Belgii je pořádání silničních závodů vzhledem k velké hustotě osídlení i dopravní sítě složité," míní mladík. „Podle mě se určitě tratě měnit nebudou, jen budou muset pořadatelé zajistit větší bezpečnost. A jestli tam mám strach závodit? Raději na to nemyslet, jinak bych se ani nemohl postavit na start."

 

SEVERSKÝ PEACE RACE VETERAN
Angažmá v českém celku má za sebou Nor MARKUS HOELGAARD (21), nyní člen známé líhně talentů ve formaci Joker. Před třemi lety byl u začátků někdejšího development teamu Etixx-Ihned. Kromě toho, že na juniorském Course de la Paix obsadil před čtyřmi lety šesté místo, startoval v jeho třiadvacítkářské podobě již potřetí a letos se poprvé prosadil do první desítky (celkově 10.)

 

DALŠÍ MADIOTŮV KLENOT?


Po dlouhých 47 letech od triumfu Jeana-Pierra Danguillauma (v 70. letech vítěz sedmi etap na Tour de France a medailista z MS profesionálů) se francouzská cyklistiky dočkala svého premianta v Závodě míru. Postaral se o to teprve devatenáctiletý DAVID GAUDU. Cyklista malého vzrůstu pochází z Bretaně podobně jako třeba slavný Bernard Hinault a jeho mateřským klubem je tým Cotes d´Armor, který ani nevlastní licenci UCI. Vítězství v Závodě míru U23 včetně triumfu v královské etapě je je Gauduho dosud největší úspěch. Však si ho už také dříve vyhlédl známý lovec talentů Marc Madiot, manažer stáje FDJ, s níž už loni David absolvoval soustředění ve Španělsku. „Ve World Tour týmu jsou už Bretonci Vaugrenard, Pichon či Le- Bon, a tak věřím, že je někdy doplním. Vítězství v Závodě míru by mi mohlo pomoci k profesionálnímu angažmá," doufá mladý Francouz, který si stoupání na Dlouhé Stráně vyzkoušel už před startem v tréninku a dobře věděl, co ho čeká. „Bylo mi jasné, že když v úplném závěru ujedu, vyhraju."
(kh)
Foto: Jan Brychta

Menu