53×11 MARATHON CUP 2016

28.2.2017

14. 5. Kellys Mamut Tour, Přerov
212 km/převýšení 3741 m, 136 km/převýšení 2263 m
www.miko-cycles.cz

Ani letos nebude chybět akce s názvem „Víkend plný sportu s Mamutem". Vše odstartuje již v pátek triatlonem Mamutman, nově s kategorií štafet, která se přímo nabízí účastníkům k sportovnímu vyplnění pátečního odpoledne. Trať šestnáctého ročníku hlavního závodu je tradičně vedena malebnými zákoutími Hostýnských vrchů, kde na aktéry čeká pět horských prémií s mýtickým stoupáním na Grapy a jeho až 20% sklonem a jednou rychlostní prémií. Nejaktivnější jezdec na trati se může současně těšit na sošku, kterou bude předávat někdejší reprezentant Michal Klasa. Souběžně se pojede také závod cyklistických nadějí Mamutík pro děti do 14 let v uzavřeném prostoru výstaviště, kde bude v průběhu dne otevřeno Mamut Expo představující nové trendy v cyklistice. Chybět nebudou ani koncerty přerovských kapel. Kdo vydrží do neděle, může se zúčastnit Nadačního běhu Přerovem na podporu hendikepovaných sportovců. I tady
se bude soutěžit od kategorie nejmenších. Trasa běhu a vše s ní spojené bude soustředěna kolem hlavního náměstí TGM v Přerově. Účastníci, kteří dokončí tzv. trojkorunu, triatlon Mamutman, silnici 212 km a běh NF Mamut, obdrží pamětní dárek a stávají se členy klubu Mamut.

18. 6. Rampušák, Štíty
180 km/převýšení 2890 m, 120 km/převýšení 1960 m
www.rampusak-stity.cz

Zní to neuvěřitelně, ale je to dvacet let, co poprvé vyjel cyklistický peloton napříč Orlickými horami, aby vzdal hold zdejšímu vládci Rampušákovi. Pokud se i vy rozhodnete oslavit toto cyklistické jubileum, budete mít příležitost na jedné ze dvou tras, kdy dlouhá prověří závodníky na těch největších orlickohorských kopcích Šerlichu nebo Komářím vrchu. Na prvním z nich je také vypsána horská prémie. Sjezdařské fajnšmekry zcela jistě potěší poslední klesání z kopce Sv. Trojice u Králíků, které je vyjma lesní správy celoročně uzavřené pro motorová vozidla. Pořadatelé letos nově vypsali na kratší trase kategorii pro veterány nad 60 let. Na Rampušákovo území se však nejezdí jen pro vavříny. Cyklisté si zde chtějí užít pohodovou až rodinnou atmosféru závodu. Ani letos nebudou chybět fantastické koláče a možná dojde i na narozeninový dort.

9. 7. Beskyd Tour, Frenštát pod Radhoštěm
182 km/převýšení 2900 m, 80 km/převýšení 1250 m
www.beskydbike.cz

Nejstarší maraton u nás, konaný od roku 1994, letos odstartuje již 22. ročník. Samotná trasa závodu je největším lákadlem pro účastníky. Vede téměř pořád divokou přírodou Beskyd a cyklisty zavede až na Slovensko. A místní kopce? Beskydy jsou pohoří s nevětším relativním převýšením v České republice, což znamená, že zde běžně najdeme stoupání se čtyřsetmetrovým převýšením a pár jich je i větších. Však také závod překonává pět opravdu těžkých kopců, asi nejtěžší jsou na stém kilometru Kasárna na slovenské hranici, kde místy naměříte až 20 % a závěr je po kostkách. Ne nadarmo je tady horská prémie, ale na oplátku i občerstvovačka s pověstným vývarem z chaty Bačkárka. Trasa je také tím, co by pořadatelé chtěli po dvanácti letech částečně obměnit. Možností je řada, stále však na konečné podobě pracují, a to i v součinnosti s řadou obcí a organizací, které mají zájem spoluvytvářet zázemí závodu. Čerstvé novinky se objeví na webových stránkách pořadatele.

30. 7. Tatry Tour, Starý Smokovec
Trasa 195 km/převýšení 2670 m
www.tatrytour.eu

Závod, honosící se titulem otevřené mistrovství Evropy v silničním maratonu, dostal po letech rekonstrukcí silnic na polské i slovenské straně stabilní podobu. Jistotu poskytuje i v přítomnosti kvalitní konkurence mezi závodníky. Novinkou letošní sezony je změna místa startu, cíle a kompletního zázemí, kterým se stanou lázně Nový Smokovec. Toto rozhodnutí sleduje soustředění veškerého dění do jednoho místa a současně odlehčení dopravní situace ve Starém Smokovci. Závodníci také jistě ocení nový povrch v prostoru technického dojezdu závodu. Samozřejmostí je garance kvality technicko-bezpečnostního zajištění závodu ze strany pořadatele. V rukou samotných jezdců je pak úspěch a spokojenost z akce, která je vždy závislá na vzájemném respektování mezi soupeři a dodržování pravidel fair-play.

6. 8. Krakonošův Cyklomaraton, Trutnov
138 km/převýšení 2590 m, 98 km/převýšení 1518 m
www.krakonosuvcyklomaraton.cz

Nejmladší závod naší maratonské série má za sebou teprve dva ročníky, kdy se ladila trať, kategorie a celá organizace. Třetí ročník již zakládá tradici a to znamená, že nejlepší a charakteristické prvky závodu se nemění. Trať je shodná s loňským rokem, a to dlouhá i krátká trať (pokud silničáři nepřipraví nějaké překvapení). Hlavní patron a ochránce – vládce hor Krakonoš, je akci nakloněn od prvního ročníku a i letos tak jistě dovolí shlédnout zajímavé pasáže celé trasy vedoucí účastníky našimi nejvyššími horami z české i polské strany. Nejtěžší úsek a zároveň největší výzva přijde tradičně ve stoupání od sjezdovky Javor v Peci pod Sněžkou na Pražskou boudu. Převýšení 350 m na třech kilometrech trati důkladně prověří vrchařské schopnosti každého účastníka. Kdo tohle stoupání zvládne v sedle svého kola, je prostě borec! Těšit se můžete i na doprovodný program, závody a soutěže pro děti v místě startu a cíle, chybět nebude ani živá kapela. Novinkově zavádíme puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře závodu, který získá závodník s největším počtem získaných bodů na vrchařských prémiích. Další novinky z příprav najdete na našich webových stránkách pořadatele.

13. 8. Cannondale Koloshop Krušnoton, Teplice
250 km/převýšení 4900 m, 11 km/převýšení 1500 m
www.krusnoton.cz

Magické číslo sedm, to je pořadové číslo letošního ročníku Krušnotonu, který se během let stal metou cyklistů schopných točit pedály déle než jen pár minut. Není třeba žádných superlativů, každý ví, že je tento závod nemilosrdná hora dřiny, která svému dobyvateli poskytuje tu nejsladší odměnu – pocit, že to dokázal. Kdo ještě nezažil, neměl by váhat dorazit, kdo zažil, může potvrdit, že zaříkání se po závodě „už nikdy!" mizí již druhého dne a že přitažlivosti zkoušky vlastní morálky opět neodolá. Po předchozích letech se už také ví, že stěžejním hráčem „krušnotonské" partie je počasí. Legendární první ročník s protrženými oblaky, zimou a záplavami od loňska soutěží s martyriem čtyřicetistupňových veder, při kterých byla vana se studenou vodou na bufetech důležitější než jídlo. I to jsou extrémy, díky nimž z Krušnotonu vyrostl vskutku bohatýrský podnik, zachovávající si však i lidský rozměr na kratších trasách, takže jej mohou absolvovat i jezdci s menší kondicí. Jistotou také je, že pořadatelé udělají pro účastníky první poslední. Když bude zima a déšť, zkrátí trať, v případě vedra zařídí vodní mlhu po celé délce. Ohlídají pro závodníky křižovatky, zásobí je výborným občerstvením, v cíli vytvoří pohodové zázemí s rodinnou atmosférou. Udělají prostě vše, aby si jezdci mohli svůj výkon opravdu užít, a ti, co je doprovází, prožili hezký den. A tak si ani letos nenechte ujít šanci projet si jednu z nabízených tras, vinoucích se údolími i po hřebenech Krušných hor a Českého Středohoří.
(ep)

Foto: Josef Vaishar/Krušnoton

Menu