LEO KÖNIG START NA GIRU VÁŽNĚ OHROŽEN!

28.2.2017

Leopold König má s comebacky po zraněních a nemocích bohaté zkušenosti. Je to skvělý, mentálně silný, ale zároveň fyzicky křehký závodník. V jeho případě existuje všudypřítomné riziko zdravotních komplikací, ale zatím vždy se dokázal vrátit a pokaždé byl ještě lepší než předtím. Jen pro připomenutí:

NEŠŤASTNÉ SUDÉ ROKY

2012
Chronické bolesti zad ho připravují o plánovanou premiéru na Giro d´Italia v dresu německého NetAppu, dokonce ho nutí k myšlenkám o ukončení aktivní dráhy. Po šťastném setkání s kondičním trenérem Radkem Kaftanem, o němž tvrdí, že mu zachránil kariéru, však dokáže naplno prodat svůj potenciál. Díky němu a speciálnímu cvičení se mimo jiné vyhnul operaci ploténky, která by stejně původ potíží nejspíš nevyřešila. V září vítězí v etapě Kolem Británie a může se chystat na svůj debut na Grand Tours v následující sezoně, který přichází na podzim na španělské Vueltě s prvním z jeho tří úspěšných zásahů (ve všech na první pokus!) do první desítky konečného pořadí třítýdenních prověrek. Celý rok 2013, až na nemoc, která mu nedovolí dokončit slibně rozjeté Dauphiné, zvládá bez větších zdravotních potíží.
2014
Po návratu z etap Kolem Ománu pocítil bolesti v koleni, kvůli úponovému zranění (prý jako následek dlouhého tréninku s novými tretrami a špatně nastavenými pedálovými zarážkami) si musel naordinovat klid a vynechal etapové podniky Tirreno-Adriatico a Mezinárodní kritérium. Pak znovu naskočil do závodů až po dvou měsících na Kolem Trentina. Koleno se ozvalo znovu, a tak se v plánu škrtala květnová Tour of California. Pak už ho však nic nemohlo zastavit na cestě k úspěšné premiéře na Tour de France (7.)

2016
Ach ty sudé roky. Na konci března měl loni v nohách již 21 závodních dní, letos pouhých sedm. Na vině je pád, ke kterému došlo hloupě při rozjíždění před úvodní časovkou jeho vůbec prvního ostrého startu v sezoně na Kolem Valencie. Naražené koleno mu sice nepřekáží v tom, aby španělské etapy solidně dokončil, pomohl vítěznému Woutu Poelsovi a ještě se vešel do celkově do Top 10, jenomže už tuší, že s pro cyklistu tak citlivým kloubem není vše v pořádku. Po předchozích zkušenostech okamžitě zařazuje dvoutýdenní léčebný pobyt v lázních v Karlově Studánce, který na jeho těžce zkoušené tělo měl už mnohokrát předtím blahodárný vliv. Vrací se do zátěže, ale musí uznat: není to dobré… A dobré zprávy nepřichází ani od lékařů – magnetická rezonance odhaluje přetrvávající zánět v koleni. Tedy další tréninkové stop, další odřeknuté závody. Po Ruta del Sol se musí omluvit také z Tirrena a Katalánska. Opět se ponořil do léčebných procedur v Karlově Studánce, kde měl zůstat až do Velikonoc. Bohužel. Nikdo zatím ofi ciálně neřekl, že na Giro může zapomenout, ale faktem zůstává, že naposledy závodil 7. února…
Je sice pravda, že i předloni Leo dva měsíce nezávodil, nicméně tehdy se chystal až na červencovou Tour de France. Času na rekonvalescenci mu zbývalo rozhodně víc než nyní, kdy měl být v top formě už na začátku května.

NADĚJE UMÍRÁ POSLEDNÍ
Přestože tým Sky i sám König v březnu stále zarytě mlčeli, není potřeba být ortopedem ani trenérem či kýmkoli jiným z odpovědných lidí britské stáje, abychom mohli odhadovat, že pokud se Leo neobjeví na startu etap Kolem Baskicka (4.-9. dubna), což bylo v době naší uzávěrky spíše nepravděpodobné, jeho účast na Giru, které zahájí 6. května v nizozemském Apeldoornu časovkou jednotlivců, je ohrožena, ne-li zcela vyloučena. I kdyby se jeho levé koleno umoudřilo, zbýval by mu už jediný přípravný závod Kolem Trentina, možná Romandie, ale stačilo by to?

NOVÁ MOTIVACE: NAKONEC PŘECE JEN TOUR, NEBO RADĚJI VUELTA?
Historie se tak opakuje. Vůbec nejhorší by ale bylo, kdyby chtěl Leo svoje léčení uspěchat, a to i přesto, že měl být na Giru jedním ze spolulídrů a že letos bojuje o novou smlouvu. Koneckonců, letošní hlavní akvizice Sky pro Corsa rosa, loni třetí Mikel Landa, zápasí s podobnými potížemi. Do konce třetího březnového týdne stále marně čekal na závodní debut v černém dresu s blankytným a bílým pruhem. Mělo se mu to povést až na čtvrtý pokus (předtím vynechal plánované starty na Ruta del Sol, Tirreno-Adratico a Kolem Katalánska) v etapách Coppi e Bartali. Důvodem je blíže nespecifi kovaná nemoc, možná mononukleóza, která skolila a na delší čas odstavila dalšího z noviců Sky Beñata Intxaustiho. Důležité teď pro Königa bude najít novou motivaci. Leo dobře ví, že vše špatné může být nakonec pro něco dobré. Už v minulosti si ověřil, že nucená pauza následně přináší větší hlad po závodění a on je typem jezdce, který se nepotřebuje nijak obzvlášť na závodech rozjíždět, aby byl schopen předvést svoje maximum. Zdá se však, že na další velkolepé představení na Giru, které si letos tak přál a vymodlil u vedení britské formace, musí zapomenout. Podle předsezonních plánů měl pak dostat na Tour de France volno a po olympiádě se připravovat na španělskou Vueltu, kde by, pokud by se nerozhodl startovat Froome, dostal větší prostor. Všechno ale může být i vzhledem k zdravotním obtížím několika jezdců Sky jinak. Jak, na to si musíme počkat, až striktními pravidly vnější komunikace svázaná stáj uvolní ofi ciální informace.

RIO DO POPŘEDÍ?
Ale jak známe Lea, strach není na místě. Vrátí se opět v plné síle. A třeba tahle další kolenní patálie prospěje jeho letošní plánované misi jménem Rio…

„Leo ví, že olympiáda je profi lově v silničním závodě i v časovce natolik výjimečně výhodná pro vrchaře jeho ražení, že ji vnímá jako svoji obrovskou šanci," připomíná reprezentační trenér Tomáš Konečný. „Zraněné koleno je samozřejmě komplikace, ale pokud nic neuspěchá a v klidu ho doléčí, je schopen rychle přeskupit svoje sezonní priority a ve velmi krátkém časovém horizontu se připravit."
Bude tedy znovu v Königově případě platit, že vše špatné je pro něco dobré?
Kamil Hofman
Foto: Cor Vos

Když já chci jet!
Ono se řekne zranění řádně doléčit, nicméně profesionální cyklistický chlebíček je náročný a v závodníkově mysli se mísí spousta různých faktorů – neuspěchat návrat, zároveň neztratit důvěru týmu, zachovat návaznost na další závodní program, nepropást příležitost. Když jste kupříkladu nováčkem v týmu a dostanete šanci, na níž jste dlouho čekal, vnímání procesu návratu po zranění to bezpochyby ovlivňuje.

Novic polské stáje Verva ActiveJet, neoprofesionál Jiří Polnický spadl hned ve svém prvním startu v novém dresu v polovině února na jednorázovce Kolem Murcie a poranil si kolenní vazy. Zranění si mělo vyžádat dvou- až třítýdenní klid. Z toho vyplývalo, že Jirka nestihne další plánovaný start na GP Lugana. „K dalšímu závodu, březnovému World Tour podniku Kolem Katalánska, na který jsem se před sezonou hodně těšil, bych tak nastoupil prakticky bez závodní praxe, což jsem si nedovedl představit," říká Polnický. Na startu v katalánské Calelle se však 21. března přece jen objevil. Přitom až dva týdny před úvodní etapou Kolem Katalánska mohl zatěžovat koleno naplno. Verva zároveň ve stejném termínu vyslala tým na italský podnik Coppi e Bartali, přitom kádr plný mladých závodníků nemá nejširší…
„Tým by se beze mě asi obešel, nebyl jsem pod tlakem, že musím jet nedoléčený, nějací náhradníci ještě byli k dispozici," přesvědčuje český cyklista. „Ale já jsem chtěl jet, protože jinak bych začínal sezonu až v dubnu. Nebude ale lehké dostat se až do cíle v Barceloně," hlásil Jirka po úvodní „sprinterské" etapě, kterou stejně jako Jan Hirt, Tom Dumoulin, Ryder Hesjedal a další čtyři desítky jezdců dokončil s šestiapůlminutovou ztrátou. Věřme, že Polnického návrat po zranění nebyl uspěchaný a že se jeho koleno znovu neozve.

(kh)

Menu