Za vším hledej ženu

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2015-10-27T11:57:34 --><p>Oba dva medailisté z elitního závodu jsou nejen stejně staří, ale navíc vlastně sousedé, ačkoli se narodili na opačných koncích zeměkoule, jeden na Slovensku a druhý v Austrálii. Peter Sagan a Michael Matthews jsou rezidenty v Monaku a oba mají slovenské partnerky, obě Kataríny.</p>

Přítelkyně a manželky cyklistických profesionálů, to je dnes specifický druh. A vlastně vždycky byl. V dávných dobách, kdy cyklistům vše neorganizovaly týmy, si vozily své chotě ze závodů, řídily stovky kilometrů a doma se staraly nejen o děti, ale i pohodlí a výživnou stravu svých drahých poloviček. A jiné šly i dál s ambicemi stát se osobními manažerkami.

VÝHODNÉ PARTNERSTVÍ
Proslula v tom žena Jacquese Anquetila Janine. O sedm let starší, navíc bývalá sportovkyně, takže měla pro některé Anquetilovy manýry pochopení. Být ženou cyklisty a snažit se jí být na sto procent, znamená vydat se na cesty. A Janine je strávila za volantem.
„Nikdy bych nenašel šoféra, který toho tolik odvedl a vydržel. Etapa v průměru 500 kilometrů, zdrcující itineráře, nikdy žádná chyba, nikdy zpoždění, vždycky mě doveze do správného přístavu," složil šampion přelomu 50. a 60. let své vyvolené poklonu a zároveň dodal: „Stejně jako já potřebuju ji, ona potřebuje má vítězství. Nejsem jen její manžel, jsem její šampion." Když byl on na trati, ona usíná na sedadle auta. Půl hodiny před dojezdem se probouzí, jde zatleskat a vyzvednout prémie.
To Brigitte Romingerová, manželka Tonyho, švýcarského trojnásobného vítěze Vuelty, sama bývalá profesionální cyklistka, se rovnou chopila funkce osobního manažera svého chotě a Tony na tom rozhodně netratil. Cyklisté rádi svěřují své kariéry do rukou svých žen. Vzpomínám si na komunikaci s tehdejší přítelkyní, dnes manželkou Chrise Froomeho Michelle pár měsíců před jeho prvním triumfem na Tour de France. Peter Velits nám díky staré známosti z Jihoafrické republiky zajistil kontakt a příslib exkluzivního rozhovoru. Na email zaslaný na osobní Chrisovu adresu odpověděla přímo Michelle. Ta se také občas neudrží a přes twitter brání svého muže jako naposledy letos na Tour, kdy se pustila do Froomeových kritiků poukazujících na to, že jeho výkony nejsou čisté. Nebrala si servítky a tým Sky musel v zárodku hasit vzniklý požár.

NEJVĚTŠÍ OBDIVOVATELKY
Za vším hledej ženu, říká se a není důvod tomuto rčení nedůvěřovat. Peteru Saganovi výrazně vstoupila před třemi roky do života Katarína Smolková, bývalá modelka. Novináři, kteří chtějí Peterův čas jen sami pro sebe, dobře vědí, že se vyplatí být právě s ní zadobře. Doprovází ho na závodech, dojednává jeho reklamní aktivity a vystupuje pod hlavičkou italské PR agentury. Se světem showbyznysu, kam lze v podstatě zařadit i profesionální sport, obzvlášť v Saganově pojetí, má své zkušenosti, před osmi lety byla finalistkou soutěže Miss Slovensko.
„Katka mi změnila život," přiznává cyklista, který se do té doby necítil na stálý vztah, vliv své o dva roky starší partnerky. Z každého jejího pohledu i slova týkajícího se Petera čiší její obdiv. Právě Katarína je jeho největší fanynkou.
„Myslím, že Tour de France by bez něj byla velmi ochuzena. Ne kvůli zelenému dresu a jeho všestrannosti, ale pro tu jeho přirozenost. Je tak zábavné s ním být," svěřila se během letošní Tour belgické televizní stanici Sporza. „Je soutěživý, ale nejvíc mě baví, jaký je člověk. Nerad prohrává, ale když jsme spolu hráli tenis, musel se smířit s tím, že jsem byla lepší. Já jsem se totiž tenisové raketě v mládí dost věnovala."
V cíli v Richmondu byla jednou z jeho prvních gratulantek. Bude teď mít doma v Monaku, kde ale moc času kvůli neustálému cestování netráví, mistra světa. Nejvíc si na Peťovi cení, že ať už vyhrává, nebo ne, je pořád stejný. Kluk, co rád dělá skopičiny a cyklistikou se hlavně baví, ačkoli je za to královsky placen.

JSEM TU PRO NĚJ
Zatímco Sagan slavil, druhý v cíli Michael Matthews nemohl zakrýt zklamání. Byl tak blízko zlatu. Když ale zaznělo nad Richmondem „Nad Tatrou se blýska", dojalo to paní Matthesovou, Australanovu novomanželku Katarínu. Vždyť je také ze Slovenska. Michaela, zvaného Bling, jí ale bylo líto. Tolik si přála, aby si nadělil nejhezčí dárek k pětadvacátým narozeninám, které oslavil o den dříve – duhový trikot.

„Byla jsem smutná, hlavně proto, že vím, co všechno mistrovství světa podřídil a jaký obrovský kus práce se za tím skrývá. Jakmile však zazněla slovenská hymna, byla jsem ráda i za Petera a za celou slovenskou cyklistiku, že se dočkala tak velkého úspěchu," říká upřímně Katarína. Když měl její muž s někým prohrát, tak jedině se Saganem, to byla ještě ochotna akceptovat. „Hned jsme mu oba gratulovali, doufám, že se zase brzy v Monaku navštívíme, ale moc se tam nepotkáváme, pořád někde lítáme po světě a Peťo jako mistr světa teď bude mít ještě víc povinností. My s Michaelem jsme medaili i jeho narozeniny jako tradičně oslavili večeří v sushi restauraci."
Jsou kamarádi, ale když Sagan v posledním kole na 23rd Street udeřil, lze usuzovat, že kdyby na to měl Matthews nohy, nerozpakoval by se po něm vystartovat. „Ale on je měl," přesvědčuje Katka, „výkonnost mu nechyběla. Jeho taktikou bylo počkat až do cíle a když Peťo nastoupil, trochu zaváhal a jako ostatní se spoléhal, že ho ještě dojedou, jenomže se začalo taktizovat a už to nestihli."
Katarína Matthewsová, dříve Hajzerová, má za sebou manažerskou práci v holandské centrále Shimana v oddělení sponzoringu profesionálních týmů. V cyklistickém prostředí se pohybuje celý život. S Michaelem putuje po celý rok na soustředěních i závodech od Jižní Afriky, přes Tenerife, Livigno, Monako až po Austrálii. Nejenže mu zajišťuje mediální záležitosti, ale pomáhá mu také s organizací soustředění a závodního programu. A když je třeba, musí sednout na motorku a dělat Michaelovi vodiče v rychlostních trénincích, což není vůbec snadná záležitost. Role cyklistické manželky je vlastně zaměstnání na plný úvazek. Trochu manažerka, asistentka, trochu trenérka i psycholožka.
„Někdy si připadám, že bych mohla sama začít závodit, když mám za rok na kontě tolik kempů," usmívá se sympatická černovláska. „Letos jsme spolu strávili patnáct týdnů na soustředěních, ale vždy se snažíme, abychom si to užili a nebylo to jen z povinnosti."
V srpnu si stihli říci ano v Toskánsku, ale namísto líbánek odjeli hned druhý den na další soustředění. Vše se v jejich společném životě podřizuje kolu.

„Vždy, když Michael potřebuje pomoc, jsem tu pro něj. Snažím se mu připravit prostředí, aby se cítil pohodlně a mohl se soustředit jen na sportovní výkon. Takže nám ani nepřišlo zvláštní, že jsme hned v neděli po svatbě sedli do nabaleného auta a odjeli do Livigna. Jsme na to zvyklí, je to náš život se vším všudy. Pro nás je cyklistika součástí života a snažíme si ji zpříjemnit, jak se dá, a být hlavně spolu. Myslím, že pro sportovce je fajn, když se partnerka zajímá o jeho povolání a podporuje ho v něm. Stojím za ním ve všem, a to je moje největší úloha."
O jejich vztahu nejlépe svědčí vyznání, které „Bling" napsal na svůj facebookový profi l v oznámení o společném vstupu do stavu manželského: „Tohle je moje největší vítězství. Je skvělé mít při sobě nejlepší přítelkyni, z níž se stala manželka a nemůžu se dočkat, až s tímhle úžasným člověkem strávím zbytek života."

Co je doma, to se počítá. První dva medailisté elitního závodu sice nejvíc potěšili své krajany na Slovensku a v Austrálii, ale jejich cenné kovy najdou domov v Monaku.

Menu