Do roka a do dne (skoro)

28.2.2017

Přesně před třinácti měsíci jsme se členů naší Poroty zeptali, zda si myslí, že spojení Tinkov-Riis vydrží déle než do konce sezony, první pod vedením nesourodého dua. Já sám bych tehdy odpověděl ne, koneckonců právě proto byla tato otázka položena. A spletl bych se jen o pár měsíců. Dlužno dodat – bohužel.
Z porotců tehdy nedávali velkou šanci na přežití tohoto sňatku z rozumu jen dva – Tomáš Konečný a Peter Zánický. U druhého z nich dostala jeho trefná prognóza ironický nádech, neboť mezitím jeho bývalý svěřenec Peter Sagan podepsal s ruským mecenášem tříletý multimilionový kontrakt. Sice ho motivovala především vidina spolupráce s dánským mágem, jenomže nemohl přehlédnout, kdo ho bude platit a jaké je jeho vnímání a osobní angažování v profesionální cyklistice. S trochou sarkazmu a pod dojmem osobního setkání s Edvaldem Boassonem Hagenem i Peterem Saganem v předvečer klasiky Milán-San Remo by se mi chtělo dodat, že slovenský šampion neměl na rozdíl od norského, typově i vývojem kariéry velmi podobného cyklisty při sobě někoho, kdo by mu, jako to udělal Edvaldův krajan Th or Hushovd, pohrozil, že mu dá facku, když
podepíše do Tinkoff -Saxo. Boasson Hagen totiž loni vábení Tinkovových eurorublů odolal.
Nechci tady rozebírat, zda bylo vůbec možné, aby se horkokrevný Rus a tvrdohlavý Seveřan dlouhodobě na řízení týmu shodli a kdo z těch dvou má rozchod a Riisovo vale týmu, který sám před třinácti lety zakládal, více na svědomí. Jde mi spíš o osobní zodpovědnost každého profesionála za svoji vlastní budoucnost. Třeba takový Kreuziger už své rozhodnutí ovlivnit nemohl, k prodeji týmu Tinkovovi došlo rok poté, co Roman spojil s formací na tři roky svoji kariéru. Nicméně Sagan, pro něhož se Riisův vyhazov rovná téměř tragédii, už dobře věděl, do čeho jde. Ještě více neodhadl příští vývoj Alberto Contador, který prodloužil kontrakt dva týdny (!) před tím, než vyšlo najevo, že jeho stratég musí balit kufry. Alberta i Petera je mi líto, ale také zde platí něco za něco. I ony eurorubly jsou mince o dvou stranách.

Menu