ČESKÁ JEDNIČKA ETIXX-IHNED

28.2.2017

„Je to obrovské ocenění naší práce, že budeme mít čtyři závodníky ve World Tour," libuje si sportovní ředitel týmu René Andrle. „Těší mě o to víc, že jsme
loni začínali pozdě. Řada závodníků, které jsme měli vytipované, jako Slovinec Mohorič, Ital Betiol nebo Lucemburčan Jungels, už byla zadaných. Od naší mateřské
sestavy OPQS jsme dostali doporučení jen na Francouze Senechala, ostatní závodníci byli naše volba. Třeba o Alaphilippa nikdo příliš zájem nejevil a dnes jde o horké zboží na trhu. Podařilo se mi přivést do týmy jezdce, které jsem si sám vybral, a nezklamali mě."

Údělem záložní sestavy a zároveň potvrzením smysluplnosti její existence je fakt, že dochází k masivní obměně jejího kádru, z původní sestavy zůstane prakticky jen polovina. Kromě čtveřice Alaphilippe, Vakoč, Senechal a Verhelst, která míří do World Tour, odchází i Tomáš Koudela, otazník visel na začátku října nad Rakušanem Patrickem Konradem, který letos v kategorii U23 končí.
„Patrick měl v závěru sezony vynikající výsledky, ačkoli nebyly úplně reálným odrazem jeho výkonnosti," soudí Andrle. „Nemyslím si, že by bylo u závodníka
jeho věku dobré na měsíc zmizet na vysokohorské soustředění s cílem se ukázat v jednom dvou závodech. Obraz cyklisty je komplexnější a manažeři velkých týmů se samozřejmě zajímají o to, jak dokáže být pro mančaft užitečný. Proto mě těší, že dal nakonec před účastí v individuální časovce na mistrovství světa přednost startu za nás v týmovém chronometru. Jsem přesvědčený, že pro jeho další kariéru je to důležitější. Není vyloučené, že u nás zůstane jako jeden z těch starších závodníků."

Model čistě třiadvacítkového týmu se ukazuje jako téměř nerealizovatelný. Tento věkový limit překročí v následující sezoně i Karel Hník nebo Polák Wisniowski, přesto v Etixx-Ihned oba setrvávají. „Zvýšení hranice na 25 nebo aspoň 24 let by určitě pomohlo a je to téma pro UCI," míní Andrle. „My musíme vycházet z toho, že abychom byli schopni v příštím roce postavit tým pro závody U23, musíme mít na soupisce minimálně šest jezdců ročníku 1992 a mladších."
Dalším z těch, kteří překročí věk „espoirs" a přicházejí pro zálohu OPQS v úvahu, je Jan Hirt (roč. 1991) letos působící v rozpadnuvší se formaci Leopard- Trek. Honza dosáhl řady pozoruhodných výsledků (7. Bergamasco, 4. Tour de Alsace, 2. Závod míru U23, vítěz etapy na Kolem Azebájdžánu, 12. na MS), ale místo v některé ze stájí vyšší kategorie se pro něj hledalo těžce. Přesto se ještě může v Etixx-Ihned učit.

„Honzu bych v našem týmu rád viděl," nezapírá Andrle. „Ale on váhá kvůli závodnímu programu, má pocit, že nejezdíme dostatečný počet kopcovitých závodů. Tomuto přístupu příliš nerozumím. On třeba přijede do Arden a v první etapě chytne na větru pět sedm minut, přitom by ji mohl v klidu absolvovat s těmi, co usilují o celkové pořadí. Přece nemůže jen spoléhat na to, že rozhodne v kopci, kde je jeho největší přednost. A s námi by jezdil závody, kde by se naučil i tohle, stal by se kompletním závodníkem."

Etixx-Ihned díky svému postavení může vybírat z řady pozvánek pořadatelů, ale záměrně se nehrne do předčasné konfrontace s profesionály. „V podnicích první kategorie by kluci jen viseli, ale já chci, aby závod tvořili, kontrolovali. V tom se utužují, procházejí ohněm, dá jim to mnohem víc," domnívá se jejich průvodce na cestě do profi pelotonu.

Seznam zájemců o angažmá v českém týmu je předlouhý, ovšem najít náhradu za Alaphilippa, Vakoče či Senechala nebude snadné. Nicméně zajímavé posily se už rýsují. Již v průběhu sezony byl na soupisku dopsán chorvatský stážista Josip Rumač, bronzový medailista z loňského MS juniorů. Ze Španělska přichází nadějná akvizice z juniorského týmu podporovaného samotným vítězem Tour de France, osmnáctiletý Alvaro Cuadros z Fundacion Alberto Contador, kterou vede Pistolerův bratr Francisco. „Chtěli jsme mít v týmu někoho ze Španělska a Cuadros je vynikající vrchař," přibližuje Andrle, který tak využil svých kontaktů z dob, kdy s Contadorem působil v týmech Once alias Liberty Seguros.

Z belgické záložní sestavy EFC Omega Pharma-Quick Step by měly přijít dvě posily, oba dvacetiletí závodníci, Belgičan Paco Ghistelinck, před dvěma roky třetí v juniorské verzi Kolem Flander, a Nizozemec Tim Kerkhof, letošní vítěz etapového závodu Esor Breton.

Bohužel omezená nabídka je mezi domácími jezdci do 23 let. „Nevidím žádný výrazný talent," lituje Andrle, „ale zaujal mě svým projevem letošní prvoročák Radovan Doležel z pražské Sparty, který u nás dostane příležitost." Třeba se uchytí podobně jako Vakoč a další. Týmová fi lozofi e Etixx-Ihned tomu nahrává. „Budu šťastný, až naše bývalé závodníky jednou uvidím na podiu v těch největších závodech. Nám primárně nezáleží na okamžitých výsledcích. Jsme tým, který má hledat a vychovávat talenty. Jestli budeme na žebříčku desátí nebo padesátí, je jedno, nám jde o to připravit závodníky pro World Tour, a to je rozhodující," uzavírá Andrle.

Kamil Hofman
Foto: Markéta Navrátilová

Menu