100 a jedna výzva

28.2.2017

Co je to za svaz cyklistiky, který vlastním členům vyhrožuje za to, že se hodlají věnovat činnosti, v níž je má dle svých stanov podporovat, tedy v závodění na kole? A co je to za mezinárodní federaci, která se snaží mermomocí umlčet kritiky poukazující na stále neúčinný boj s dopingem? Tyto paralely mne napadají, když se zamýšlím nad domácí kauzou „Vary" i nad informacemi o tom, s kým vším se hodlají generálové UCI soudit kvůli odhalením odkrývajícím korupci uvnitř cyklistické unie a zakrývání dopingových případů.
Zatímco ale na jedné straně cyklisté v pochopitelné obavě o své závodní licence raději vycouvali a nechali tak původní podnik Praha-Karlovy Vary-Praha na pospas svazovým
usurpátorům (přestože tradiční závod nebyl přihlášen do mezinárodní kalendáře pro loňský ani letošní rok, kroky vedoucí ke zneužití jeho názvu lze považovat za pokus o krádež),
masa cyklistických fanoušků se spontánně postavila za neúnavného bojovníka proti dopingu Paula Kimmage, bývalého irského profesionála a dlouholetého novináře, nepohodlného autora, kterého se pánové z UCI rozhodli odstřelit. Vyjádřit někomu anonymně podporu na internetu je jedna věc, ale poslat peníze na konto někoho, kdo se bude bránit žalobě generálů světové cyklistiky, to už je jednoznačně vyjádřené přání náš sport konečně očistit. S tím asi McQuaid, Verbruggen a další nepočítali. Kéž by se takové hnutí odspodu vzedmulo i u nás. Pro obrodu cyklistiky v českých zemích se to zdá být nevyhnutné.

Neboť se nad stránkami tohoto časopisu potkáváme letos naposledy, odvíjí se tyto řádky v duchu předsevzetí, přání a výzev. V roce 2013 začne fungovat nový český farmářský tým jako mládežnická záloha prvodivizní profi stáje Omega Pharma-Quick Step, do kalendáře UCI přibude etapový Závod míru do 23 let pořádaný v kopcích Jeseníků a Roman Kreuziger se pokusí pod dohledem nového mentora Bjärna Riise o oživení svých ambicí v nejtěžších etapových závodech. Také já mám před sebou jednu soukromou výzvu. V nejbližších měsících mne čeká intenzivní práce na rozsáhlé knize, k níž sbírám materiál už dvě desítky let. Příští rok v červenci vyrazím v roli novináře na svoji patnáctou Tour de France, která bude zároveň jubilejní stá. Nejpříhodnější doba na vydání takové publikace, jejíž námět nosím v hlavě už hodně dlouho.
Přeji i vám, abyste se také neustále prali o svá malá i velká vítězství, nacházeli své každodenní i životní výzvy a nebáli se jich.Na shledanou v roce 2013 opět s 53×11.

Menu