Před startem závodu Czech Cycling Tour

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-06-12T11:21:17 --><p><strong>LETOŠNÍ ČTVRTÝ ROČNÍK CZECH CYCLING TOUR SLIBUJE NEJEN NEJKVALITNĚJŠÍ STARTOVNÍ POLE V JEHO DOSAVADNÍ KRÁTKÉ HISTORII, ALE TAKÉ SKVĚLOU SPORTOVNÍ PODÍVANOU VYŠPERKOVANOU HORSKOU ETAPOU, ZA NÍŽ BY SE NEMUSELY STYDĚT ANI SLOVUTNÉ GRAND TOURS.</strong></p>

Vzhůru do Jeseníků!

Poslední roky jediný závod mezinárodního kalendáře UCI na našem území (letos v září se k němu přidá nový čtyřdenní podnik rovněž kategorie 2.2 Europe Tour Okolo jižních Čech) se v duchu skladby olympijské sezony přesunul do dřívějšího termínu již na přelomu června a července, opět se začátkem necelý týden po společném mistrovství České a Slovenské republiky, jehož dějištěm bude letos slovenský Púchov. Po tradičním úvodu, který obstará časovka družstev v Uničově, se peloton přesune do centra celého závodu v Olomouci, kde startuje druhé dějství, a odtud povede z rovinaté Hané do kopců Drahanské vrchoviny s cílem v Prostějově. Třetí etapa odehrávající se v Jeseníkách nese zaslouženě přídomek královská a jen při pohledu do itineráře budí respekt – 194 km, devět stoupání a celkem 4560 metrů převýšení! Horská etapa jak má být se pro řadu účastníků promění v peklo. Mezinárodní ambasador závodu, bývalý vítěz Tour de France Carlos Sastre, při své lednové návštěvě České republiky prohlásil, že by tato jesenická etapa slušela i Tour de France nebo Giro d’Italia a pokud by byl ve své obvyklé vrchařské formě, rád by si ji osobně vyzkoušel. Podobnou příležitost ve zkrácené verzi budou mít hobby cyklisté a to ve stejný den, kdy se bude konat královské dějství, tedy v sobotu 30. června se startem v 8.30 h (hlavní závod začíná v 11.30 h) a bude kopírovat posledních 103 km zmíněné horské etapy s převýšením 2013 m. Závodníci Czech Cycling Tour na cestě z Jeseníku do Šternberka překonají stoupání na Rejvíz, Ramzovou, Přemyslov, Červenohorské sedlo, Vydli, Lyru, Hvězdu a v závěru vyzkoušejí dvakrát legendární kopec známý z automobilových závodů do vrchu Ecce Homo u Šternberka. Závěr čtyřdenního závodu pak obstará etapa v okolí Olomouce, o níž se také rozhodně nedá tvrdit, že je rovinatá. 

Veskrze je tedy letošní ročník Czech Cycling Tour určen pro vyložené vrchaře. A jeden z největších letošních vrchařských objevů, britská senzace úvodu sezony Jonathan Tiernan-Locke (rozhovor na dalších stranách) ze skotského celku Endura Racing, který se loni na CCT předvedl vítězstvím v týmovém chronometru, by neměl na startu v Uničově 28. června chybět. Celkem je pozváno 23 sedmičlenných týmů, řadu dalších zájemců museli pořadatelé odmítnout, z domácích formací se nedostalo třeba na Spartu Praha nebo Madetu Fitness. Českou závodní scénu tak budou zastupovat PSK Whirlpool-Author s obhájcem loňského vítězství Stanislavem Kozubkem, Dukla Praha a výběr Olomouckého kraje. Jeden Čech se však objeví i v jiném dresu, a to konkrétně Petr Vakoč, který od letoška působí ve francouzském amatérském klubu CC Etupes a na Moravě svou novou stáj povede jako týmová jednička. 

před startem závodu Czech Cycling Tour

Na startu se představí hned tři UCI kontinentální celky z Norska – Argon 18-Unas Cycling, Team Froy-Trek a Plussbank-BMC, jehož majitelem je nejslavnější norský cyklista současnosti Thor Hushovd (sídlí přímo v jeho rodném městě Grimstad) a vede ho jiný exprofesionál Atle Kvalsvoll, který na počátku devadesátých let působil po boku Lemonda v týmu Z a skončil dvakrát druhý na Dupont Tour v USA. V sestavě Plussbank- -BMC je loni na Czech Cycling Tour šestý Björn Tore Hoem a také Kvalsvollův syn Sebastian.

před startem závodu Czech Cycling Tour

Skandinávii bude zastupovat i švédský národní výběr vedený bývalým profesionálem Glennem Magnussonem (mj. vítěz tří etap na Giru a účastník Závodu míru) a dvě dánské ekipy Team Tre- -For a Concordia Forsirking. Představí se také dva zajímavé východoevropské farmářské výběry Pro Teamů, ruská Itera-Katuša a ukrajinský ISD-Lampre. Itálie vysílá do boje tým z regionu Friuli, Slovinci Radenskou a Nizozemci kontinentální celky Jo Piels a Rucanor Line Cycling Team. K ozdobám budou patřit elitní cyklokrosoví jezdci z belgického týmu Sunweb-Revor vedení exmistrem světa Mario De Clercqem, v sestavě s vítězem letošního Světového poháru Kevinem Pauwelsem. Ten je u nás častým hostem, na podzim zavítal na dva podniky cyklokrosového SP v Plzni a v Táboře a v polovině května se objevil v Novém Městě na Moravě pro změnu v závodě Světového poháru horských kol. O pár týdnů později se tedy vydá na Moravu znovu, tentokrát se silničním kolem na Czech Cycling Tour, kde startoval i v předchozích dvou letech. Z Belgie dorazí také záložní amatérská sestava stáje Omega Pharma-QuickStep nesoucí název Ovyta-Eijssen-Acrog na postu sportovního ředitele s Johanem Verstrepenem, někdejším kolegou Svorady, Padrnose a Kadlece v Lampre. Členy týmu jsou mladíci, bratři Sean a Mike De Bie, synovci bývalého mistra světa v cyklokrosu Dannyho De Bie, přičemž Sean už u nás startoval před třemi lety v Závodě míru juniorů (2. a 3. v etapě). 

před startem závodu Czech Cycling Tour

S polskou formací BDC Marcpol přijede veterán, loňský vítěz etapy Dariusz Baranowski (40), který má na kontě shodně dvanáctá místa z Tour de France (1998) i Giro d’Italia (2003). Polský vrchař bude patřit k velkým favoritům pro královskou jesenickou etapu. Loni vyhrál tu s cílem v Šumperku a celkově obsadil druhé místo. Německo budou zastupovat celky LKT-Team Brandenburg a Eddy Merckx-Indenland. A za volant doprovodného vozu národního výběru Maroka usedne někdejší účastník Závodu míru a mistr světa v časovce družstev Andreas Petermann. Na severomoravských silnicích tak uvidíme řadu cyklisticky zajímavých jmen. 

(kh)
Foto: Jan Brychta 

Menu