Domácí silniční scéna

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-04-26T11:45:28 --><p><strong>PRVNÍ DOMÁCÍ ZÁVODY UKÁZALY, JAK SE PŘES ZIMU ZMĚNILA DOMÁCÍ SCÉNA. ASI NEJDŮLEŽITĚJŠÍM A VE SVÉ PODSTATĚ POZITIVNÍM MOMENTEM JE, ŽE SE OPRAVDU NĚCO DĚJE, ŽE TĚCH ZMĚN JE POMĚRNĚ DOST.</strong></p>

SOUHRNNĚ 

V České republice pokračují tři týmy registrované u UCI. Hradecký PSK Whirlpool-Author, Sparta Praha a Dukla Praha. Na první pohled situace podobná posledním rokům. Jenže ve Znojmě se zformoval nový tým a počtem závodníků má být největší u nás. Na jihu Čech pod vedením Richarda Faltuse se postupně vytvořily dokonce týmy dva. Nutrixxion působil už v minulém roce a bude pokračovat dál. Tým Madeta Fitness, který vznikl na podzim, a to zejména pro cyklokrosovou sezonu, bude také přínosem pro domácí silniční scénu, i když se tým nevyhýbá ani závodům na horských kolech. Pokračuje Příbram a také severočeský Experiment U23. V Brně vznikl nový tým se starým a již téměř zapomenutým názvem, jedná se o CK Atheny 2004, celek pro jezdce do 23 let založený před olympiádou v Aténách. Nyní se chce vracet k původní koncepci, má se starat o mladé, nadějné jezdce, ale ani po prvních závodech není jasná celková strategie týmu. Údajně byl prvním impulzem k jeho obnovení fakt, že několik mladíků nemělo kde závodit, a tak využili již existujícího občanského sdružení založeného Jozefem Regecem. Jak se bude tento tým vyvíjet, ukáže až sezona. Je možné, že do jeho čela zamíří státní trenér René Andrle, ale ani na konci dubna jsme neměli k dispozici víc informací. 

Dál pokračuje severomoravský Team Forman Cinelli a na severu Moravy se objevilo i uskupení Bikestyle.cz, v jehož řadách je například Tomáš Čer. Prostějovský SKC rozšiřuje řady mužů především o své odchovance. Na startu prvních dvou pohárových závodů se sešlo bohaté startovní pole podpořené účastí domácích bikerů a také mezinárodní konkurencí ze Slovenska, Rakouska a Polska, ale i dost velkým počtem malých klubů a jednotlivců. Těm by měl přinášet domácí kalendář stále více závodních příležitostí. 

Domácí silniční scéna

JMENOVITĚ 

V PSK nejdříve vyměnili Vojtěcha Dlouhého (ukončil kariéru) a Marca Reynese (odešel do německého Nutrixxionu) za Matěje Jurča a Jiřího Polnického. V zimě ale náhle skončil mistr republiky Petr Benčík, za něho už náhradu vedení týmu nehledalo. Druhým držitelem kontinentální licence je Sparta, tu opustili Okrouhlický a Fabišovský, zatímco přišli Daniel Vejmelka z Belgie a Pávek s Klabouchem. Třetím v této skupině je tradičně Dukla Praha. I když se věnuje cíleně dráze, je velkým hráčem na domácí silničářské scéně. V armádním celku k žádným velkým změnám nedošlo, jen nadějný Petr Vakoč zamířil do Francie a z juniorů se do týmu zapojilo několik odchovanců. 

Vloni vzniklá formace Focus Znojmo letos výrazně posiluje a rozrůstá se. Také tento tým měl být registrovaný ve třetí divizi UCI, ale nakonec od toho vedení (Jan Fiala a Tomáš Konečný) ustoupilo. Přesto mají znojemští ambice velké, sahající až k profesionálnímu kontinentálnímu týmu. Letos v jejich řadách uvidíme třináct jezdců. K loňské sestavě Jan Fiala, Radek Bečka, Zdeněk Mlynář, Josef Soukup a Marcel Kachlíř přibyl z Favoritu Brno nadějný Lukáš Smola. Ze Sparty přišel Tomáš Okrouhlický, z Příbrami Jan Wolf. Výraznou posilou by měl být také Martin Hebík. A na poslední chvíli klub posílil i nadějný cyklokrosař Vojtěch Nipl, jehož hlavním úkolem má být zimní sezona dokonce podpořená mezinárodní centrálou značky Focus. Ale Nipl ještě s licencí TJ Stadion Louny zajel v Kyjově na Českém poháru z týmu nejlépe a mohl by být i nadějným silničářem. 

Domácí silniční scéna

Velkou a pozitivní novinkou je vstup titulárního sponzora do Českého poháru a to je silná fi nanční skupina Cofi dis, jistě sponzor v cyklistice velmi známý. Naše nejvyšší domácí soutěž by měla mít slušnou úroveň, i když se promotér, kterým je v tomto případě sám svaz, potýká s organizací závodů. Bohužel domácí kalendář byl tak chudý, že nemůže být řeč o výběru těch nejlepších pořadatelů, ale o hledání alespoň nějakých. 

Na silnici se pouští svaz do komerčních záležitostí po mnoha letech půstu. A zatím je to znát i na organizaci a především na propagaci soutěže i jejích partnerů. Po tiskové konferenci a dvou odjetých závodech se nepodařilo zatím zaujmout velká česká média, ale to je dost pochopitelné. Prostě sportovní redakce českých deníků nemají cyklistiku v zorném poli a zde to bude vyžadovat ještě hodně práce. Na mezinárodní úspěchy především Romana Kreuzigera, ale letos například i Jana Bárty, potřebujeme navázat slušnou úrovní domácí „ligy“, ta by měla také táhnout pozornost fanoušků. 

Reprezentativní podobu lze očekávat od letošního mistrovství republiky tradičně pořádané s našimi východními sousedy. Tentokrát se budou tituly rozdávat na Slovensku, konkrétně v Púchově, a to znamená jistou účast bratrů Velitsů. Z naší strany je podmínkou k nominaci na OH účast na domácím šampionátu, a tak bychom se mohli dočkat hodně bohatého česko–slovenského pelotonu. 

I v etapových závodech se zablýsklo na lepší časy, ke třetímu ročníku Czech Cycling Tour se přidal stejně dlouhý závod v Jižních Čechách, druhý etapový podnik kategorie UCI u nás. K tomu se řadí jednorázovka v Hradci Králové a znovu přihlášený závod Praha–Karlovy Vary–Praha. Jako by se česká silniční cyklistika pomalu, ale jistě odrážela ode dna. 

Po prvních dvou závodech je zřejmé, že stále nejsilnější roli bude hrát i když omlazený a částečně zredukovaný PSK Whirlpool-Author, ale doufáme, že mu vyroste vedle Dukly a Sparty i další konkurence. To je přesně to, co domácí scéna potřebuje. 

Libor Matějka
Foto: Jan Brychta 

Menu