Trénink pro nezávodníky

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2011-06-08T18:16:01 --><p style="text-align: justify;"><strong>JSOU PŘED NÁMI ČTYŘI NEJLEPŠÍ MĚSÍCE VHODNÉ K PROVOZOVÁNÍ CYKLISTIKY. NA KONCI ČERVNA NÁS ČEKAJÍ NEJDELŠÍ DNY, A TAK SE DAJÍ ZVLÁDNOUT CYKLISTICKÉ VYJÍŽĎKY I PO ZAMĚSTNÁNÍ. POTOM PŘIJDOU MĚSÍCE PRÁZDNINOVÉ, V KTERÝCH SI VYBÍRÁME DOVOLENOU A TU VELICE ČASTO SPOJUJEME S KOLEM.</strong></p>

Trénink pro nezávodníky

V minulém čísle jsme si objasnili tréninky v kopcích, do kterých velice rádi směřují všichni cyklisté, aby se otestovali, jak na tom jsou. Kopce jsou výzvou a cílem mnohých dovolených. Kopce mohou být výzvou, ale také se před námi otevírají mnohem větší časové možnosti k tréninku. A to má svá úskalí. 

DLOUHÉ DNY, CYKLISTŮV PŘÍTEL, ALE POZOR… 

Nic by se nemělo přehánět a když chceme pořádně potrénovat, protože na to najednou máme víc času, tak bychom měli také víc než kdy jindy trénink plánovat. Plánovat navýšení našich objemů, plánovat odpočinek a volné dny, plánovat i intenzitu. 

Přidávejte objem s rozvahou, prodlužujte tréninky na začátku jen lehce a přidávejte si postupně. Za čtyři měsíce toho můžete zvládnout hodně. A přidávejte si také s ohledem na to, zda je pro vás kolo jediným ročním sportem, to si musíte začít budovat fyzičku od základu. Nebo vedle kola děláte v zimě běžky, chodíte plavat do bazénu, jezdíte na kolečkových bruslích a chodíte si pravidelně zaběhat. V tomto případě můžete přidat cyklistiky víc, když je to na úkor ostatních sportovních aktivit a váš fyzický základ je mnohem výš. Ale plánujte a zařazujte si pravidelné volno, odpočinek. To zejména na dovolené, když je času nejvíc. 

ABY ZE Z POHODOVÉ DOVOLENÉ NESTAL ZLÝ SEN 

To je první pravidlo – nezničit se. Hodně času, hodně kopců a hrr na to! Buďte obezřetní v plánování, vycházejte ze své tréninkové historie, pokud vám neumožňuje pracovní a rodinné vytížení mnoho času na trénink, tak to nechtějte strhnout o prázdninách. 

A když už chcete pořádně zabrat? Tak by v plánu vašich tréninků neměla chybět kontrola intenzity. Na kole se dá celkem dobře zvládnout navýšení objemu, když si hlídáte intenzitu. A když ji neumíte odhadnout citem, je zde pravá chvíle se zajímat o měřič tepové frekvence a zátěžový test, nebo ještě lépe lékařské zátěžové vyšetření. To vám určí vhodná tepová pásma a také zjistí váš zdravotní stav při zátěži, takže nebudete ris kovat návrat z dovolené v sanitce, nebo prožití její části v nemocnici. 

BUĎTE SHOVÍVAVÍ I KE SVÉ PARTNERCE 

Cyklistika už dávno není doménou jen mužů, na silničním kole jezdí stále více a více žen. A pokud plánujete svoji společnou cyklistickou dovolenou s manželkou nebo přítelkyní, berte ohled na její možnosti. Pokud si to ona sama přímo nepřeje, tak do hor raději nesměřujte. Ženy jsou vrozeně slabší v silové vytrvalosti, a tak budou mít problém se udržet v horách. Také často jízda z kopců pro ně není tím nejmilejším, co na cyklistice hledají. Tím své mužské protějšky psychicky ničí, do kopců nestačí a ve sjezdu ke všemu navíc urputně brzdí. Pokud se toho chcete vyvarovat, tak už dopředu neplánujte zdolávání alpských, nebo dolomitských velikánů. Přitom se ke kopcům můžete vydat a nějaké zdolat. Vybírejte místo, kde je široké údolí, které dovoluje i zařazování rovinatých vyjížděk. V zahraničí to je například okolí Zell am See, nebo Korutany mezi Klagenfurtem a Villachem. Tam se s manželkou můžete prohánět v lehčím terénu a občas zavítat do pořádných hor. Nebudete to mít daleko a ten horský trénink může být váš individuální. Také dobrá destinace je Lago di Garda – u jezera rovinky a okolo nádherné kopce, jistě najdete takovýchto míst na mapě Evropy mnohem víc. 

To ovšem platí i při výběru třeba čistě mužského kolektivu, nepojedete s manželkou, ale s přáteli? Tak se také ptejte, jakou tréninkovou minulost mají, aby se dovolená nestala nezdolatelnou výzvou, nebo naopak neskutečnou nudou. Mějte na paměti, že náročný terén v cyklistice nerozděluje jenom závodníky, ale i hobíky při tréninku. Při jízdě po rovině můžete svým slabším partnerům ulehčit, když budete „tahat“ delší špice, ale v kopcích jim nijak efektivně nikdy nepomůžete. 

Libor Matějka
Foto: Canyon 

Menu