TV cyklistika na satelitu a webu

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-04-29T22:34:42 --><p><strong>Každé šlápnutí v přímém přenosu.</strong></p><p>NENÍ TAK DÁVNO DOBA, KDY CYKLISTIKA NEPATŘILA MEZI TELEVIZNÍ SPORTY. JEDNODUŠE NEBYLO V MOŽNOSTECH TEHDEJŠÍ TECHNIKY ZPROSTŘEDKOVAT PŘÍMÉ PŘENOSY. TA DOBA JE NAŠTĚSTÍ ZA NÁMI A CYKLISTIKA JE NAOPAK JEDNÍM Z NEJVÍCE VYSÍLANÝCH SPORTŮ. TELEVIZNÍ KAMERY JSOU V BEZPROSTŘEDNÍ BLÍZKOSTI ZÁVODNÍKŮ U TÉMĚŘ KAŽDÉ DŮLEŽITÉ SITUACE. TO, CO NABÍZEJÍ MODERNÍ TECHNICKÉ VYMOŽENOSTI CYKLISTICKÝM FANOUŠKŮM, JE OBDIVUHODNÉ A V DOBĚ DIGITÁLNÍHO VYSÍLÁNÍ A INTERNETU DOSAŽITELNÉ PRAKTICKY KDEKOLIV A KDYKOLIV.</p>

Kde můžeme naladit vysílání s cyklistickou tématikou? Začněme u klasiky. Pokud se týče analogového vysílání šířeného z pozemních vysílačů, z tohoto zdroje v České republice mnoho informací o cyklistice nezískáte, české stanice se sportu věnují málo a cyklistice téměř vůbec. I program ČT 2 sportovní přenosy pomalu opouštějí a lze dodat, že logicky. Nově nastupující digitalizace s sebou kromě zlepšené kvality signálu (zatím bohužel ne vždycky) přináší širší nabídku kanálů včetně těch specializovaných sportovních (ČT4, Nova sport). Ty samozřejmě bude nutné naplnit vysíláním a to otevírá možnosti i pro cyklistiku. Z domácího dění se asi žádného přímého přenosu silničního závodu dlouho nedočkáme, ono totiž není v podstatě ani co přenášet! A tak zatím bereme zavděk alespoň zpravodajskými šoty. V loňském roce jsem registroval, že ČT objíždí ve větší míře silničářské akce se záznamovým zařízením a tady se trochu blízká na lepší časy, dokonce i u amatérských maratonů.

Bohužel neuvidíme mnoho přímých přenosů ani zpravodajství ze zahraničních závodů, protože programoví ředitelé nepovažují cyklistiku za důležitou, nemají pocit, že by si získala přízeň většího počtu diváků, tedy důležité peoplemetry. Je to s podivem v zemi, kde na kole sportuje takové množství populace. Snad jen v době Tour de France se dočkáme záznamů na ČT4 a možná se vrátí i Nova Sport k reportážím z Kolem Švýcarska, kde bude v červnu obhajovat Roman Kreuziger loňské vítězství.

SATELITNÍ REJ

Jinak je tomu v zahraničí, cyklistika je globálně velice atraktivní sport, nejen na specializovaných sportovních kanálech. Přes satelitní digitální vysílání lze naladit nevídané množství programů, například na satelitu Astra 23,5°E je to 130 stanic, nebo na pozici Astra 19,2°E dokonce 900 stanic, konkurenční satelit HotBird na pozici 13,0°E zprostředkovává 1219 televizních kanálů. A na některých můžeme naladit také cyklistiku.

Jedničkou v přenosu cyklistických závodů je jistě Eurosport (Astra 19.2E), a to díky tomu, že je úzce propojen s firmou A.S.O., která má ve svém portfoliu především Tour de France a další velké závody. Eurosport je u nás také šířen kabelově a má tuzemskou redakci s českým komentářem. Je to rozhodně pro cyklisty nejlepší kanál.

Často kabelově šířený a na satelitu dostupný je německý DSF (Astra 19.2E), který přenáší cyklistiku občas. Pro českého fanouška je velmi aktivní v závodech konaných na švýcarském území (Tour de Romandie, Kolem Švýcarska), odkud přenášejí i švýcarské SF (Kolem Švýcarska) či TSR (Tour de Romandie). Skutečně, na satelitech lze naladit takové množství celostátních nebo regionálních televizních kanálů, že jen málokterý závod vám může uniknout.

Státní a regionální televize zprostředkovávají mnohé podniky. Květnový příklad: samozřejmě nejdůležitější akcí je Giro d’Italia, poběží na Eurosportu a italském veřejnoprávním kanále RAI3 (HotBird 13.0E), pro ty, kteří chtějí více informací (a zvládají italštinu), je tu kanál RAI Sport Piu (také satelit HotBird 13.0E), který byl v Itálii spuštěn vloni při příležitosti Gira. Na tomto kanálu můžete během roku sledovat cyklistiku poměrně často, ale pokud je to významnější závod, vysílá jej také některý z rozšířenějších italských kanálů (RAI2 nebo RAI3). Na RAI Sport Piu také běží mnoho jiných závodů (neitalských), takže naladění tohoto kanálu se určitě vyplatí a dobrá zpráva je, že není kódován. Ze samotného Gira bude přenášet nyní v květnu opravdu mnoho hodin, v podstatě celé etapy.

53x11 2/2009

JEN S KARTOU

Podívejme se na květnovou nabídku mezinárodního cyklistického kalendáře a snažme se vystopovat, kde by bylo možné cyklistické závody sledovat. Kolem Katalánska chytíte na španělské stanici CC Canal Comunitat Valenciana, nebo Canal+ Deportes (bohužel jsou kódované). Prvního května se také koná německý závod kategorie 1.HC (Eschborn- Frankfurt City Loop, bývalá Henninger Turm), kde bude startovat náš tým PSK Whirpool-Author a vy je můžete vidět na televizním kanálu HR3. Dále se 2. května jedou závody v Itálii, Dánsku, Holandsku a v Moskvě a všechny závody máte teoreticky možnost sledovat v televizi, ale někdy je s dekódovací kartou.

Z dalších důležitějších květnových závodů stojí za zmínku:

  • 3. 5. Giro di Toscana – Itálie (RAI Sport)
  • 5. – 10. 5. Čtyři dny v Dunkerque – Francie (France3 – Nord pas de Calais-Picardie)
  • 8. – 10. Szlakiem Grodòw Piastowskich – Polsko (TVP)
  • 13. 5. Batavus Prorace – Holandsko (Sporza)
  • 15. – 17. Tour de Picardie – Francie (FR3)
  • 16. 5. Dutch Valley Classic – Holandsko (Sporza)
  • 27. – 31. 5. Kolem Belgie – Belgie (SBSB-VT4)
  • 27. – 31. 5. Kolem Bavorska – Německo (BR)
  • 31. 5. Boclues – Francie (France3 ouest)

Téměř všechny závody UCI jsou vysílány v přímém přenosu nebo záznamu místními televizemi, téměř na sto procent lze tyto stanice naladit na satelitech, ovšem často jsou kódovány a lze je přijímat jen díky dekódovací kartě. Tyto karty nejsou sice moc drahé, ale jsou těžko dostupné v České republice, objednávat si je musíte v zahraničí.

ZPROSTŘEDKOVATELÉ

Eurosport nezprostředkovává jen přenosy z Evropy, letos před začátkem sezony na starém kontinentě vysílal live závody z Qataru a především silně obsazené etapy Kolem Kalifornie, v dubnu také bylo možné sledovat Kolem Turecka, kde startoval úspěšně náš tým PSK Whirpool-Author a bylo zcela mimořádné pozorovat na Eurosportu vítězícího jezdce v barvách našeho týmu.

Správně označujeme na začátku předešlého odstavce, že Eurosport zprostředkovává. Ano, samotný Eurosport, nebo třeba DSF, přenosy nevyrábějí, pouze je přebírají od jiných televizních stanic, které události živě snímají. Při Tour de France (a také mnohých jiných přenosech) je dodavatelem přenosu France TV. Ta je ofi ciálním partnerem, který zajišťuje výrobu přenosů především pro Tour de France. Také její programy jsou umístěny na satelitu, ale bohužel se jedná o příklad zakódovaných kanálů. Pokud hodláte sledovat francouzské veřejnoprávní stanice (a to se pro náruživé fanoušky cyklistiky vyplatí), je nutné získat kartu, která však v České republice není volně k prodeji, musíte si ji opatřit někde v zahraničí, například v Polsku stojí 12 zlotých na měsíc.

Nezbytnou podmínkou naladění co nejvíce regionálních kanálů je pořízení techniky umožňující změnu pozice antény, to znamená anténu s pozicionérem, motorem natáčejícím parabolu, a digitální přijímač. Ty lepší mají také USB výstup pro připojení k externímu disku, kam můžete nahrávat TV přenosy v době, kdy nemáte na sledování přímého přenosu čas. Finanční náročnost takové investice je asi osm tisíc korun. Více informací získáte například na www.parabola.cz, www.satcentrum.cz nebo www.digizone.cz.

Jak získat informace o tom, kde budou živě přenášet menší závody, které neběží například na Eurosportu? Nejlepší orientace je přes ofi ciální webové stránky pořadatelů, tam se dostanete nejsnáze přes kalendář UCI (http://www.uci.ch/templates/UCI/UCI2/layout. asp?MenuId=MTUyMjQ). Televizní stanice, které informují o daném závodě a zařizují přenosy, případně záznamy a zpravodajství, jsou nejčastěji uvedeny mezi sponzory nebo mediálními partnery.

53x11 2/2009

NA SÍTI

Nejprogresivnějším médiem je dnes pochopitelně internet. Některé televize šíří své vybrané programy přes internet, ať v přímém přenosu nebo ze záznamu. Také stránky pořadatelů se stále zlepšují, v poslední době se prezentovali nejkvalitnějšími informační stránkami pořadatelé závodu Tour of California. Ovšem obecně je technická kvalita přenosu přes internet horší a také je omezena úrovní vašeho připojení. Výhodou internetu je, že může být na zobrazovací stránce více informací, pěkným příkladem byl právě web závodu v Kalifornii.

Přehled o tom, co bude na internetu vysíláno, najdete nejlépe na http://myp2p.eu.

KVALITA PŘENOSU JE RŮZNÁ

Ať naladíte přenos na satelitu, nebo jej sledujete přes internet, vždy musí někdo signál vyrobit a poskytnout k vysílání. Prostě někdo musí dodat záběry ze závodů, aby divák získal přehled o tom, která skupina je první, kdo má jaké šance, kdo si jak stojí v celkovém pořadí a to je také jedno z velkých úskalí přenosů. Prostě to někdo umí lépe a někdo hůře, záleží také na technice. Největší přenosy, jako je Tour, přenáší tři až pět motocyklů s kameramany a dva vrtulníky. K tomu je nutné připočíst ještě retranslační vrtulník nebo letadlo. Ale nejen technika zajistí kvalitu přenosu, samozřejmě záleží na práci kameramanů, režiséra, komentátora, na grafi ce. To všechno ovlivňuje úroveň zážitku. Bezesporu to umějí nejlépe Francouzi vycvičení při mnoha hodinách přenosů z TdF, Američané se snažili velice dobře přiblížit závod Kolem Kalifornie i přes internet, ale přece jen kvalita snímání a orientace v dění na trati zatím trochu pokulhávala. Obrazový záznam ze závodů také můžete získat díky internetovým aktivitám mnoha diváků. Ti umisťují krátké a nejzajímavější okamžiky do webových prohlížečů jako je YouTube, nebo i delší záznamy, které jsou například k nalezení na stránkách www. demonoid.com.

Umístění televizních kanálů na satelitech je velice živá věc a mění se poměrně často, takže je nutné sledovat specializované webové stránky, které se změnami a aktualizací satelitního vysílání zabývají. Samozřejmě ještě mnohem hektičtější situace je na internetu, kde se neustále zlepšují ofi ciální stránky závodů, téměř dnes neexistuje podnik, který by neměl svou vlastní webovou prezentaci a také se prudce vyvíjí obsah stránek, včetně možnosti sledovat vývoj závodu pomocí internetu. V tomto ohledu jde vývoj opravdu velice rychle vpřed. A to včetně takových záležitostí, jako je vysílání parametrů ze zařízení SRM vybraných závodníků v přímém přenosu na internetu. Zahrnuje například pozici závodníka na trati, tepovou frekvenci, podávaný výkon, rychlost. Technika otevírá pro diváky nevídané možnosti.

Libor Matějka
Foto: Cor Vos a autor

Menu