Nové dresy, nová kola – seznamte se…

28.2.2017

Čtvrtý design dresů pro Columbii alias High Road za posledních dvanáct měsíců a její nové stroje Scott

Jeho soupiska však budí respekt. Obhájce vítězství na Tour de France Carlos Sastre si s sebou z CSC přivedl dlouholetého souputníka a pomocníka pro etapové závody, krajana Iňiga Cuestu, jemuž bude v červnu už čtyřicet, a také Ukrajince Volodimira Gustova, který nechyběl v jeho družině při loňské spanilé jízdě na Tour. Ve spurtech se již prosadili v etapách Kolem Kataru Brit Roger Hammond (přišel z Columbie) a Němec Heinrich Haussler (Gerolsteiner). Hlavní zbraní do koncovek etap i pro krátké prology (5. v úvodní časovce nedávné Tour of California) je však Thor Hushovd (Credit Agricole), který sní i o úspěchu na Paříž-Roubaix. V managementu ve Švýcarsku zaregistrovaného týmu fi guruje mimo jiné bývalý vynikající sprinter Jean-Paul Van Poppel, vítěz mnoha etap na TdF, takže Hushovd určtě dostane svůj prostor. Sestavu pro klasiky doplňují zkušení borci, Němec Andreas Klier (Columbia) a Španěl Xavier Florencio (Bouygues Telecom).

ROŠÁDY NA POLI MATERIÁLNÍHO VYBAVENÍ

  2008 2009
Saxo Bank (CSC) Cervélo (Shimano) Specialized (Shimano)
Columbia Giant (Shimano) Scott (Shimano)
Rabobank Colnago (Shimano) Giant (Shimano)
Cofidis Time (Campa) Look (Campa)
Silence-Lotto Ridley (Campa) Canyon (Campa)
Milram Colnago (Shimano) Colnago (Shimano)
Fuji Servetto (Saunier Duval) Scott (Sram) Fuji (Sram)
Kaťuša Ridley (Campa)
Cervélo Test Team Cervélo (Shimano)

Fuji-Servetto, byť stojí v hierarchii stájí o stupínek výš, je o poznání chudší, ale zůstaly v ní tradiční opory z někdejšího Saunier Duval jako nejagresivnější jezdec Tour de France 2006 David De la Fuente, vrchař Juan Jose Cobo, superdomestik Josep Jufre, mladý Eros Capecchi, nebo nově příchozí, velezkušený Daniele Nardello (36 let, naposledy Serramenti PVC Diquigiovanni), či biker, Švéd Fredrik Kessiakoff, který se již uvedl čtvrtým místem na únorové Tour de Langkawi, kde se rozhodovalo o pořadí v královské etapě v náročném stoupání na Genting Highlands. Fuji-Servetto však nebude mít lehkou pozici, nedostalo pozvání na Paříž-Nice, což znamená pravděpodobné stop i pro Tour de France, a neobjevilo se ani v seznamu vyvolených stájí pro Giro d’Italia. Netěší to ani výrobce kol Fuji. Historie sportovních aktivit této více než stoleté americké značky s japonskými kořeny je mimořádně zajímavá. Na přelomu tisíciletí ji sedlali v zámořském týmu Mercury například Floyd Landis, Chris Horner nebo Baden Cooke, v roce 2001 se dokonce nakrátko stáj zapojila mezi prvodivizní formace, ale to už z pozice dodavatele kol vystrnadila Fuji jiná americká značka Lemond.

   
Sylvain Chavanel (Quickstep) – z Francie do Belgie Dmitro Grabovskij po belgické anabázi opět mezi svými v ukrajinsko-italské ekipě ISD

Velké manévry

Téměř z poloviny se obměnilo zastoupení značek kol v rámci týmů Pro Tour, což je nebývalé zemětřesení. Na velkých menévrech v materiálním vybavení jako důsledku náporu dravců ze zámoří a asijského kontinentu tratilo zvláště Colnago, které přišlo o pozice v první lize (Milram, Rabobank) a zůstaly mu jen kontinentální profi stáje CSF Group Navigare či Landbouwkrediet. Opět posílil Specialized, také Scott nezaváhal a novinkou je zvýšená aktivita německých brandů Canyon a Focus. Na poslední chvíli se udržel v Pro Tour i francouzský Look, který se musel smířit s adieu své dlouholeté vlajkové lodi Credit Agricole. Zařídil se po svém a vytlačil z Cofi disu domácího konkurenta Time, jemuž zůstalo pouze Bouygues Telecom. Válka obou značek, živená již od osmdesátých let bojem o pozici lídra ve výrobě nášlapných pedálů, tedy pokračuje i na rámařském poli.

Vůbec největší rozruch však letos vyvolal vznik ruské stáje Kaťuša. Jako první vyslali v úvodu sezony na průzkum svou sprinterskou vozbu a vrátili se s několika úlovky. Robbie McEwen vyhrál úvodní etapu Tour Down Under doma v Austrálii a že není žádný sobec, pak ukázal v ouvertuře závodu Vuelta Mallorca Challenge, kde doprovodil nejprve k triumfu Gerta Steegmanse, aby následující den opět zvedl ruce nad hlavu sám, nehledě na to, že celkovým vítězem ostrovního podniku se stal Španěl Antonio Colom. Teď na jaře přijde čas pro Pozzata, Pfannbergera, Ignatěva, Napolitana a Ivanova a v hlavní etapové sezoně pro Petrova, Bočarova, Brutta a především Karpece. Dresy v ruských národních barvách se siluetou moskevského Rudého náměstí se v balíku rychle zabydlely.

Ovšem východoevropské peníze netečou do profi pelotonu jen z Ruska. Zajímavým uskupením je v Itálii zaregistrovaný, ale z Ukrajiny sponzorovaný tým ISD. Podobně jako v případě starších sester Astany z Kazachstánu a Kaťuše z Ruska jde o projekt saturovaný z bohatých fi nančních zdrojů průmyslovo- energetických komplexů, v tomto případě operujících na Donbase a v Doněcku. Původní ukrajinský tým převzali italští exprofesionálové Angelo Citracca a Luca Scinto a jako konzultanta přizvali slavného Maria Cipolliniho. Hlavními hvězdami jsou předloňský mistr Itálie a nositel růžového trikotu na Giro d’Italia 2008 Giovanni Visconti (dosud Quickstep), další Ital Dario Cioni (Silence-Lotto) a celá plejáda ukrajinských talentů v čele s bývalým světovým šampionem od 23 let Dimitro Grabovským (Quickstep) a Andrejem Grivkem (Milram). ISD stejně jako CerVélo má již jisté místo na Giru.

   
Zvykněte si na novou garderobu i vybavení – Frank Schleck v prologu závodu Kolem Kalifornie aneb Saxo Bank & Specialized Čerstvě ušlehaná smetana mléčné sestavy z Německa. Linus Gerdemann a Gerald Ciolek opustili Columbii, aby podpořili domácí tým Milram.
   
Davide Rebellin (vpravo) po rozpadu Gerolsteineru zakotvil v italském Pro Continental uskupení Serramenti PVC Diquigiovanni, kde se sešel s Gilbertem Simonim, ovšem v úvodu roku moc důvodů k radosti neměl. Jeho nová stáj totiž není mezi pozvanými pro březnovou Paříž-Nice, a tak Davide své loňské prvenství na Côte d‘Azur obhajovat nebude. Tahle zvěst je špatným signálem i směrem k dalším jarním závodům organizovaným ASO, které Rebellin miluje – Valónský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych. Sedmatřicetletý cyklista si ale našel jiné cíle, jejichž dosažení mu ještě chybí k dokonalosti kariéry – Milán-San Remo, mistrovství světa a Kolem Lombardie. „Myslím na Zoetemelka, který vyhrál světový šampionát ve čtyřiceti a já budu přece letos v Mendrisiu o dva roky mladší!“ nechal se Davide slyšet. Roger Hammond v černých barvách Cervélo Test Team vítězí v etapě na Tour of Qatar.

(kh) Foto: Cor Vos

Menu