Cannondale představuje oblíbený trail bike Habit v nové generaci

4.4.2023
Model Habit byl pro Cannondale trefou. Rovnou se stal nejoblíbenějším horským kolem značky. Není proto divu, že Cannondale zapracoval na nové generaci, kterou představuje právě dnes. Habit 2023 bude možné koupit ve dvou odlišných konfiguracích. O jaké jde? A jakých aktualizací se tento trail bike dočkal?

Cannondale Habit byl a má nadále být hlavně jednoduchý. A to v obou nových konfiguracích. Potvrzuje to i Scott Vogelmann, produktový ředitel Cannondale pro horská kola: „S těmito dvěma platformami nabízí Habit něco pro každého jezdce a každý styl jízdy. Zvládá všechno od hardcore cross-country až po enduro závody v plném nasazení. Pokud si chcete užívat dobrých chvil v jakémkoliv terénu, má Habit přesně to, co potřebujete.

Mitch Ropelato provětral nový Cannondale Habit na trailech kolem NYC.

Klasiku doplňuje Habit LT

Rozdělení konfigurací je poměrně jednoznačné. Klasický Habit má být kolem pro jezdce, kteří mají rádi rychlost, lehkost a plynulost. Vlastně všechno, co je očekáváno od moderního trail biku. To Habit LT je zaměřen na spektrum jezdců hledajících něco víc, než jen tradiční trail bike. Něco více divočejšího, možné více nakloněného k enduru. Obě kola jsou si však na první pohled velmi blízká, postavená na detailně přepracovaném rámu. Ten může být z hliníkové slitiny nebo z uhlíkových vláken. U obou kol se geometrie mění s velikostmi rámu a v každém případě je cíleno na co nejlepší kinematiku odpružení.

Vše doplňuje řada praktických řešení, aby se s kolem na trailech snadno žilo a přinášelo jezdci co nejvyšší míru zábavy. Zmiňme například plastovou krytku zabraňující špíně vnikat k hlavním čepům zadní stavby nebo jednoduše přístupný úchyt pro základní nářadí, umístěný zespodu horní rámové trubky na verzi LT. Kola jsou vybavena standardními metrickými tlumiči a mají vyšší vůli pro širší pláště. To vše pro snadné upgrady.

Všestranný i agresivní

Jak jsme již zmínili, nový Habit ve své klasické trailové verzi je všestrannější. Perfektní rovnováhu agility, stability, efektivity a hravosti získává díky 130 mm zdvihu vzadu a 140 mm vpředu. Z geometrie zmiňme 65,5° úhel hlavové trubky a poměrně strmý úhel sedlové trubky o číslovce 77,5°. K tomu přičtěte lehké trailové komponenty a správně vybraná zapletená kola s odpovídajícími plášti. Trailový “sweet spot” nalezen!

A Habit LT? Jde od svého sourozence daleko? Vlastně v milimetrech, které však mohou znamenat hodně. Verze LT disponuje 140 mm zdvihu pro zadní kolo a 150 mm u vidlice. Geometrie je o něco volnější (64,7° úhel hlavové trubky a 77° úhel sedlové trubky) pro větší jistotu v rychlých pasážích a při překonávání nerovností. Odpovídající onomu “zostření” jsou i komponenty pro drsnější zacházení. Kola mají agresivnější obutí a brzdy větší kotouče. Tohle kolo má zkrátka zvládnout mnohem víc, než jen běžné traily.

Pojem jménem Proportional Response

Za příkladné považujeme to, jak Cannondale s narůstajícími rámovými velikostmi prodlužuje i takové trubky, jako jsou ty od zadní stavby. Této konstrukční filozofii Cannondale říká Proportional Response. Výsledkem dané práce jsou horská kola jednodušeji kontrolovatelná při brzdění, díky úpravám kinematiky účinnější při šlapání a jistá v jakékoli situaci, ať už se stoupá nebo klesá.

Nový Cannondale Habit and Habit LT bude dostupný ve třech karbonových specifikacích (Carbon 1, 2 a Carbon LT 1) a třech slitinových variantách (3, 4 a LT 2). Všechny Habity budou k mání ve velikostech XS-XL.

Ceny se pohybují od 79 999 Kč (3 299 EUR) za Habit 4 po 259 999 Kč (10 599 EUR) u verze Carbon Ultimate.

 

FOTOGALERIE

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu