Bláto a dřina, takový byl letošní Král.

30.8.2021

V sobotu 28. srpna proběhl v Klatovech 28. ročník cyklomaratónu AUTHOR Král Šumavy MTB, memoriál Františka Šraita. Na čtyřech trasách, od dvaadvacítky až po královskou stopětku, se představilo cca 1150 bikerů a bikerek, o které se staralo celkem 250 pořadatelů z Triatlon klubu Klatovy.

Trasy závodu doznaly oproti předchozím rokům jen kosmetické změny vynucené převážně výrazně  podmáčeným terénem na Šumavě. A právě voda shora i zdola a všude přítomné bahno  byla kombinace, která udělala z letošního závodu další z řady legendárních ročníků. Hlasy v cíli se od pamětníků často obracely k roku 2013, kdy v Klatovech panovaly podobné podmínky jako letos. Přesto se celá akce nesla v tradiční přátelské až rodinné atmosféře, kde nebyla nouze i o vzájemnou pomoc při pádech nebo technických problémech na trati. Šumava nedala nikomu nic zadarmo a  udělala ze závodu poctivou, ale krásnou bikovou řeholi.

Na nejdelší trase bylo již na startu velmi pravděpodobné, že o královskou korunku se utká trojice závodníků Jan Rajchart (Gapp Systém – Kolofix MTB Racing), Jan Beneš (Kola Pakandl) a Vít Řehák (KOA). Na prvním mezičasu byla celá trojice kompletní. Přibližně na šedesátém kilometru v jednom z běžeckých úseků Jan Rajchart svým kolegům poodběhl a po zjištění, že má malý náskok nastoupil a postupně si začal tvořit rozhodující náskok. V cíli to byly přibližně 3 minuty. O dalším pořadí rozhodly až poslední metry a druhé místo získal domácí Klatovan Jan Beneš. Na Víta Řeháka zbylo třetí místo. Mezi ženami si pro celkové páté vítězství na Králi dojela Milena Cesnaková (Bikeaction – Rocky Mountain Team). V absolutním pořadí ji dokázalo porazit pouze dvacet pět mužů. O druhé místo se naprosto shodným časem podělily Nikol Flašarová (Eleven Head Cyklolive Team) a Jana Žideková (Cyklotrenink.com), která se tak stala vítězkou věkové kategorie 40 – 49 let.

Na střední sedmdesátce v absolutním pořadí zvítězili Benjamin Michael (Ghost racing team) a Kristýna Pejšová (Ghost team). Mezi pětistovkou účastníků na trase 45 km byl nejrychlejší mezi muži junior Petr Kopecký (Rouvy Specialized cycling team) a Markéta Baráková (SK Kola Víšek). Od roku 2020 je pro žákovské a kadetské kategorie pořádán závod na 22 km a absolutními vítězi se stal kadet Jakub Malý (Čed Bike Team) a žákyně Barbara Syslová (ČEZ cykloteam Tábor).

O mimořádné náročnosti tras svědčí i neobvykle vysoký počet bikerů a bikerek, kteří museli ze závodu odstoupit a ve výsledkové listině tak mají neoblíbenou zkratku DNF. Věříme, že to pro ně bude výzva k návratu na start dalšího ročníku, který již nyní má ohlášený termín v tradičně poslední květnovou sobotu, tedy konkrétně 28.5.2022.

I přes nižší počet závodníků oproti předchozím rokům jsou pořadatelé z TTK Klatovy s letošním ročníkem spokojeni. Opět do akce dali veškeré úsilí, aby byla udržena tradičně vysoká úroveň organizačního zajištění maratónu. Ostatně alespoň malou ukázku atmosféry a podmínek během závodu mohou všichni shlédnout v rámci reportáže vysílané na ČTsport 6. září.