Trentino láká

3.5.2023
Inzerát: Nabízím k okamžitému odběru 400 kilometrů cyklostezek, pro závodníky na úzkých galuskách mnoho z cest, které tak dobře zná Giro d’Italia, a k tomu zcela zdarma počasí, co nezklame. A to celé za nějakých šest hodin cesty z Rozvadova. Zn. Val di Fiemme & Val di Fassa. Už sedáte za volant?

 

 

Dost možná vás v souvislosti s oběma údolími jako první napadnou bělostné siluety hor pod modrou oblohou, na jejich svazích sjezdovky a na nich dokonalý manšestr. Jenže Trentino, kam obě údolíčka spadají, toho umí víc.

Protože jsme doma v zemi bývalé excelentní bikerky Paoly Pezzové nebo i silničářské legendy Marca Pantaniho, chce severoitalský region brnkat na cyklistickou strunu. Trentino teď, co pominula zima, je totiž i destinací pro vyznavače kol, co tu chtějí hledat dobrodružství za řídítky.

 

 

Výhledy, co i těm nejotrlejším, kteří už byli všude a několikrát, vezmou dech. Svahy, co cestou vzhůru zadýchají a opačným směrem zase vženou slzy do očí dík rychlosti nebo kráse trailů. Nebo snad máte na zadních sedačkách děti a chcete je protáhnout po klidných stezkách ve stínu dolomitských štítů? Ano, máme!

Trentino zve k objevování živých horských vesniček, přírodních parků a hornatých údolí, to vše bez nutnosti mít vlastní kolo, protože cyklistovi se tu dostane all-inclusive služeb dík síti půjčoven i servisů. Trentino se tlačí na cyklistickou mapu a chce nabídnout jinou tvář Itálie než opěvované, ale už přece jen dost známé Koloseum nebo Náměstí svatého Marka.

 

 

Kraj pod horami nabízí jiné monumenty a kombinuje aktivity v překrásné přírodě, kde si užije tělo, s typicky italským dolce vita, sladkým životem, který zase pohladí duši. A samozřejmě žaludek. Právě na tomto mixu si údolí Fassa a Fiemme zakládají, právě tímto se chtějí odlišit od dalších alpských konkurentů.

Smíme jeden exkluzivní a zatím neokoukaný tip? Posledním tahákem Trentina je jeho Green Road delle Dolomiti alias zelená cesta pod horami, které spadají na seznam Světového dědictví UNESCO. A právě jaro, co se pomalu vkrádá do Evropy, a léto jsou pro vyznavače přehazovaček a plášťů se vzorkem ideálním obdobím pro italskou expedici.

 

 

Stěny italských Alp, vrcholy Latemar, Catinaccio, Sassolungo i Sella vykukují z každého koutu údolí Fassa a Fiemme. A přece se dá i v tomto horském kraji absolvovat takřka rovinatá etapa, co vede z údolí do údolí, měří 50 kilometrů a dostala tzv. Green Road Awards, „Oscara“ od italských cykloturistů. Celou stezku provází řeka Avisio a vedle toho ji chladí taky stín jedlí a modřínů. Inspirována byla jinou trentinskou trasou, ohromně úspěšnou Green Road dell‘Acqua, která teče 143 kilometrů po březích řeky Adige až do Lago di Garda. A jako její slavnější sestra i Green Road delle Dolomiti nabízí pohyb v přírodě, umění, historii, kulturu a do dnešní uspěchané doby přináší pomalou turistiku.

 

 

Trasa zelené cesty startuje v sedle San Lugano 1097 metrů nad mořem a pak už jen klesá skrze údolí Val d‘Aguai, dál pod hradbami zámku Bragher do Castello di Fiemme. Odtud vede 20 poklidných kilometrů z velké části podél řeky Avisio a tedy bez závratných stoupání či prudkých sjezdů. V Cascatě se cyklistům zatají dech, až budou obdivovat hučící vodu, co se skutálí z výšky 25 metrů do jezera tam dole. Z vísky Masi di Cavalese se cesta klikatí tak, aby se vyhnula silnicím, a vede do Cavalese. A odtud dál podél toho, co kdysi byla železnice mezi městy Ora a Predazzo. Šoutouši, jak se označují lidé, co i několik hodin sledují videa natočená za jízdy z vlaků, si tu užijí své, když budou obdivovat staré ocelové mosty, fascinující pozůstatky historické architektury. Další podobný, jen pro pěší, má střechu, klene se přes řeku Avisio a je nejstarším mostem v Trentinu. Cyklostezka už pak konečně dosáhne do Predazza a ještě protne kvetoucí pole a statky, nad jejichž střechami se neustále připomínají krásné Dolomity.

 

CYKLISTICKÉ VYŽITÍ V TRENTINU

Podrobné informace a tipy najdete na

www.visittrentino.info/en/experience/mountain-biking-and-cycling

 

(tz)

 

FOTOGALERIE

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu