Z Londýna do Kapského města proti malárii

22.1.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-01-22T09:18:25 --> <p>Adam Wolley, jednadvacelitetý mladík z malé vesničky Saxtead ve východní Anglii, se vydal zcela sám na cestu dlouhou 15 000 km přes celkem 17 zemí. Jejím smyslem je pomoci lidem v Africe v boji proti malárii. Jeho putování můžete pravidelně sledovat s námi.</p>

Adam odstartoval 2. ledna 2010 z Marble Arch v Londýně a nyní se již nachází v Itálii. Cestu si naplánoval na sedm měsíců, během nichž počítá jak s jízdou v mrazech a sněhových vánicích v Alpách, tak ve vyprahlých afrických pouštích.

Adam, který sám dostal malárii při cestování v Africe v roce 2007, se inspiroval touto myšlenkou po shlédnutí dokumentu o Marku Beaumontovi, Skotovi který vytvořil světový rekord v jízdě na kole kolem zeměkoule. Jak sám píše na svých stránkách: „Malárie byla velice ponižující zkušenost. Přes veškerou pomoc západní medicíny, kterou jsem měl k dispozici, jsem byl celý týden totálně vyčerpaný. Pokud bych ale jako běžný Afričan neměl lékařskou pomoc takřka žádnou, zcela jistě bych zemřel. Tahle zkušenost byla něco, co jsem se odhodlal zkusit změnit.”

Malárie je zejména v Africe velice vážný problém. Každé páté dětské úmrtí je na následky této nemoci. Africké dítě dostane malárii v průměru jednou až pětkrát za rok a každých 30 sekund zemře jedno dítě na její následky. „Doručení sítě proti moskytům, která poskytne dostatečnou ochranu v noci pro dvě spící děti nebo těhotnou ženu, stojí zhruba pět liber (z Anglie do Afriky). Mým cílem je vybrat 5000 liber, aby mohlo být doručeno 1000 sítí tam, kde jich je potřeba,” říká Adam.

Jak pokračuje jeho cesta, můžete sledovat na jeho stránkách www.wheresadam.net, popřípadě můžete podpořit jeho cíl. S Adamem jsme dohodnuti, že zhruba každý měsíc pošle svoje zápisky z cest, abychom je mohli přinést vám, našim čtenářům. Prozatím můžete přečíst první postřehy.

Rudolf Hronza

První krátké zprávy z cesty do Kapského města:

 • 14. ledna
  Dnešek je krušný den. Bouřka s horizontálním deštěm, všechno je mokré, protivítr a kopce znamenají průměrnou rychlost 11 km/h. A to jsem měl včera 25,8 km/h.
 • 15. ledna
  Konečně ve Středomoří! Francii jsem zdolal za 12 dní. Příští oběd bude doufám bude v Cannes.
 • 18. ledna
  Je tu alespoň o 30 stupňů více než minulý týden! Miluji Itálii! Už se těším na pořádnou porci lasagní!
 • 19. ledna
  Dnešek je ve znamení vysokých hor a velkých technických problémů. Trvalo mi tři hodiny, než jsem je opravil. Ujeto pouze 40 km. Zítra plánuji nocleh v Pise v nějakém laciném hotelu. Potřebuji sprchu!

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu