Nominace pro Tábor byla zveřejněna, je nejpočetnější v historii

14.1.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-01-15T10:50:11 --> <p>Ještě nikdy v minulosti neměla česká či československá cyklokrosová reprezentace tolik závodníků na startu, nominováno je 21 jezdců, plný počet ve všech čtyřech kategoriích, kteří se utkají o tituly mistrů světa 30. a 31. ledna v Táboře.</p>

Počet našich jezdců by se mohl změnit jedině z důvodu onemocnění některého z nich nebo navýšit o sedmého elitního jezdce v případě, že by Zdeněk Štybar vyhrál světový pohár. Tím by byl nejspíš Ausbuher nebo Kyzivát.

Největší šance dává reprezentační trenér Petr Klouček samozřejmě Zdeňkovi Štybarovi a Kateřině Nash. Zdeněk jezdí stabilně do třetího, místa neměl by dopadnout hůře, Katka zase na domácím mistrovství porazila Pavlu Havlíkovou rozdílem třídy a to Pavla je schopná jezdit do desátého a někdy i do pátého místa ve svěťáku, takže i tady nějaké srovnání je. „Všichni muži ´Elite´, kromě Ondřeje Bambuly, by mohli být do první desítky,“ říká trenér, „ale samozřejmě ne všem se to podaří, pro mladého Bambulu by bylo úspěchem umístění do dvacátého místa.“ Junioři letos nic moc nezajeli, ale jak říká trenér, v posledních týdnech je na nich patrné výrazné zlepšení, tato kategorie je ale vždy velkou loterií. V třiadvacítce je výsledková nouze ještě větší, Lubomír Petruš se po třítýdenní pauze nedostal zpět do formy, ale trénuje spolu s Šimůnkem a Belgičanem Albertem a ještě tu nějaká šance na příchod formy je.

Všichni reprezentanti se zúčastní příštích dvou závodů světového pohár v Roubaix a Hoogerheide, které budou generálkou výkonnosti všech účastníků nadcházejícího MS, především pak u juniorských kategorií a u žen s Katkou Nash na startu. Někteří jezdci se mezi závody vracejí domů, malá skupinka stráví týden v Belgii. Česká televize vysílá závody mužů i žen z Roubaix (www.ceskatelevize.cz/…01.2010.html, ženy ČT4 – 13:25, muži ČT4 – 14:45) v přímém přenosu, závod mužů z Hoogerheide pak ze záznamu (www.ceskatelevize.cz/…ozemsko.html).

Nominace pro MS v cyklokrosu Tábor 2010:

Elite: Zdeněk Štybar (Telenet Fidea), Radomír Šimůnek (BKCP PowerPlus), Martin Bína (Budvar Tábor), Martin Zlámalík (Volvo Auto Hase MTB), Petr Dlask (Telenet Fidea), Ondřej Bambula (Budvar Tábor), Náhradníci: Ausbuher, Kyzivát, L. Klouček

Ženy: Kateřina Nash (Luna), Pavla Havlíková (AVB Cycling), Jana Kyptová (Johnson Controls AŠ MB), Zuzana Pirzkallová (KC Kooperativa SG Jablonec), Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny)

U23: Lubomír Petruš (BKCP PowerPlus), Jiří Polnický (Sunweb ProJob), Jan Nesvadba (KC Kooperativa SG Jablonec), Karel Hník (Telenet Fidea), David Menger (Prodoli Remerx)

Junioři: Vojtěch Nipl (TJ Stadion Louny), Matěj Lasák (SK Veha team), Radek Polnický (Empella), Tomáš Paprstka (Scott Cycling Team Kolín), Michal Boroš (CT Budvar Tábor)

Čestmír Kalaš, ředitel mistrovství světa 2010, přidal na tiskové konferenci několik zajímavých čísel z historie českého a táborského cyklokrosu.

V Táboře se jely první silniční závody již v roce 1921, v padesátých letech sem poprvé nahlédla velká cyklistika v podobě Závodu míru a první cyklokros se tu jel v roce 1960 a od roku 1993 se v Táboře pořádají cyklokrosové závody nepřetržitě, v posledních letech včetně závodů světového poháru.

Letošní mistrovství světa je 61. v pořadí, to první vyhrál Jean Robic v roce 1050 v Paříži (tři roky před tím vyhrál i Tour de France, pozn. red.), u nás se koná počtvrté (1972 Praha, 1987 Mladá Boleslav, 2001 Tábor). Naše reprezentace se cyklokrosového mistrovství zúčastnila poprvé v roce 1956 a členem týmu nebyl nikdo jiný, než Jaroslav Cihlář (knihu jeho vzpomínek Život v jednom kole vydalo vydavatelství V-Press).

Naši závodníci doposud přivezli ze světových šampionátů 37 medailí, z nichž bylo 15 zlatých (včetně dvou zlatých Ondreje Galajzy). První medaili vybojoval Miloš Fišera v roce 1072 v Praze a první titul v juniorské kategorii Radomír Šimůnek roce 1980. Celkem má náš cyklokros 10 mistrů světa, nebylo by špatné letos statistiky trochu poopravit.

(mr)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu