Štybar počtvrté, Nash poprvé

11.1.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-01-11T17:48:55 --> <p>Titul domácího cyklokrosového šampiona, tím spíše třetí v řadě a celkově čtvrtý, je sice i pro světové eso formátu Zdeňka Štybar cennou kořistí, ale především se chtěl v sobotním mistrovském závodě otestovat na trati připravené pro světový šampionát, který se v Táboře koná za necelé tři týdny a možná za stejných podmínek, tedy na sněhem pokrytém okruhu.</p>

Reprezentační trenér Petr Klouček po závodě s povzdechem poznamenal, že sněhová nadílka podle jeho odhadů bohužel nevydrží, ale česká jednička se nemusí upínat jen na zasněženou trať, vyhrát může i na bahně. V sobotu v Táboře Štybar závod jednoznačně ovládl, žádný ze soupeřů, ani domácí Martin Bína z Budvaru Tábor, který na trati poslední dny před mistrovstvím snad i spal, ani Radomír Šimůnek, jemuž se závod vůbec nepovedl, spadl minimálně pětkrát a dokončil s roztrženými kalhotami na pátém místě, neměli nárok. Štybara za celou hodinu vůbec nedostali pod tlak, ale ten si ho nasimuloval sám a jel na doraz ve všech pasážích, aby, jak sám poznamenal, zjistil, „kde to bude bolet a kde se dá na soupeře něco získat”.

Před zraky týmového manažera Hanse Van Kasterena, který i se svými kolegy neváhal do Tábora přicestovat navzdory sněhové kalamitě, podtrhl double týmu Telenet-Fidea stříbrný Petr Dlask, který se na trati velmi dobrým výkonem zbavil Šimůnka i Bíny. Třatřicetiletý Dlask, který je o devět let starší než Štybar, má ve sbírce zatím o jeden seniorský titul více, celkem pět. Rekordmanem je se šesti zlatými medailemi Radomír Šimůnek starší, ale vzhledem k Štybarově věku lze očekávat, že tento rekord brzy padne.

Van Kasteren nemusel dlouhé cesty litovat, protože o den později byl nucen se spokojit jen s bronzovou medailí na belgickém mistrovství. Překvapivě ji získal Tom Meussen, věkem náležející do kategorie espoirs, ale vzhledem k profesionální smlouvě s Telenet-Fidea povinně startující v elitním závodě. Meussen je také top favoritem pro MS mezi třiadvacítkáři. Další opory Telenet-Fidea skončily v poli poražených, Pauwels po problémech s řetězem desátý, Wellens po defektu dokonce až čtrnáctý.

Bronz v Táboře si zajistil Martin Bína a v závěru ho jen těsně uhájil před dalším „táborákem”, dotírajícím Martinem Zlámalíkem (Volvo Auto Hase). Asi pomýšlel i na víc, ale může si oddechnout, že už popáté neskončil na mistrovství republiky pátý, tentokrát tedy bronz a jako útěcha podruhé v řadě celkový primát v Českém poháru Toi Toi Cup.

Petr Klouček sice oznámí nominaci na mistrovství světa oficiálně až ve čtvrtek, nicméně pětice reprezentantů podávající v sezoně stabilní výkony se pro zdá být jasná (Štybar, Šimůnek, Dlask, Zlámalík, Bína), přičemž v sobotu si o místo řekl také mladý Ondřej Bambula, zatímco Kamil Ausbuher, který v týdnu bojoval s bolavým kolenem, nepřesvědčil. Nicméně je tu ještě jedna možnost, že bychom mohli postavit i sedmého muže. To v případě, že Zdeněk Štybar vyhraje celkově Světový pohár a tím by Česká republika získala právo nominovat celou sedmičku v národních dresech.

Pro první titul v cyklokrosu z Kalifornie přispěchala Kateřina Nash-Hanušová. Přiletěla ze zámoří teprve v týdnu, tři dny sice neseděla na kole a na trati dost padala, ale její převaha byla značná a to především ve druhé polovině závodu, kdy v depu dostala kolo s menším tlakem v pneumatikách a její boj se sněhem pak již měl pro ni mnohem příjemnější podobu. V 32 letech si oblékla premiérový mistrovský dres v cyklokrosu, paradoxně až po bronzové medaili z ME, kterou vlastní už z roku 2008. „Jsem ráda, že mám titul z dalšího odvětví, po běžeckém lyžování a horských kolech také v cyklokrosu a kdysi jsem vyhrála i duatlon,” nechala se slyšet.

Zatímco belgický rezident Štybar vyrazil hned po šampionátu za teplem na Mallorku, aby se vrátil na víkendový závod Světového poháru v Roubaix, novopečená mistryně Kateřina Nash se bude připravovat doma v Prachaticích.

(kh)
Foto: Markéta Navrátilová


Výsledky – muži

1. Zdeněk Štybar 1:00:04, 2. Petr Dlask (oba Telenet Fidea Cycling Team) –38, 3. Martin Bína (Budvar Tábor) –47, 4. Martin Zlámalík (Volvo Auto Hase MTB Team) –47, 5. Radomír Šimůnek (BKCP – POWER PLUS) –2:24, 6. Ondřej Bambula (CT Budvar Tábor) –2:40, 7. Lubomír Petruš (BKCP -POWER PLUS) –3:20, 8. Zdeněk Mlynář (Max Cursor) –3:24, 9. Jiří Polnický (Sunweb Revor Cycling Team) –3:43, 10. Kamil Ausbuher (Prodoli Remerx Team) –3:48.

Výsledky – ženy

1. Kateřina Nash (Luna Pro Team) 42:00, 2. Pavla Havlíková (AVB Cycling Team) –46, 3. Jana Kyptová (Johnson Controls AŠ Ml. Boleslav) –3:20, 4. Zuzana Pirzkallová (KC Kooperativa SG Jablonec .N.) –5:24, 5. Karolína Kalašová (Scott Cycling Team Kolín) –6:13, 6. Jitka Škarnitzlová (Dimp Giant) –6:50.


Konečné pořadí Českého poháru Toi Toi Cup 2009–10

Muži elite+U2
1. Martin Bína 415 bodů, 2. Petr Dlask 375, 3. Zdeněk Štybar 300, 4. Martin Zlámalík 295, 5. Ondřej Bambula 291, 6. Zdeněk Mlynář 267.

Týmy
1. CT Budvar Tábor 1120 bodů, 2. Telenet Fidea Cycling Team 845 bodů, 3. Prodoli Remerx Team 604, 4. Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav 364, 5. Volvo Auto Hase MTB Team 295, 6. Max Cursor 288

Ženy:
1. Pavla Havlíková 510, 2. Jana Kyptová 465, 3. Zuzana Pirzkallová 380.

Týmy:
1. Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav 560 bodů, 2. KC Kooperativa SG Jablonec n.N. 535, 3. AVB Cycling Team 510

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu