Národní šampionáty v cyklokrosu bez velkých překvapení

11.1.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-01-11T13:32:47 --> <p>Stejně tak, jako si u nás dojeli pro cyklokrosové tituly Zdeněk Štybar a Kateřina Nash, také v dalších cyklokrosově vyspělých zemích zvítězili jezdi z nejužšího okruhu favoritů – Nys, Boom, Fontana, Walsleben, Mourey.</p>

Nizozemí
Nádech velkého tajemství měl šampionát v Holandsku, jeho výsledek rozřešení onoho „tajemna” odsunul až do Tábora na mistrovství světa. Larsi Boomovi byla loňská trať světového šampionátu postavena na tělo a přesto neuspěl, poté se odporoučel na silnici, kde se překvapivě rychle prosadil, dokonce vyhrál etapu na loňské Vueltě. O návratu k cyklokrosu se spekulovalo, hodně odpočíval, v terénu závodil jen jednou a s katastrofálním umístěním ve třetí desítce. Silnice je jeho prioritou. Štybar se domnívá, že pokud Boom vyhraje domácí šampionát, pak na MS přijede. A právě minulou neděli porazil Booom ve spurtu Gerbena deKnegta při mistrovství Holandska. Je to jeho čtvrtý titul v řadě a desátý celkově. Oficiální stanovisko ohledně jeho účasti v Táboře doposud nepadlo, pokud se tak stane, budou jeho ambice a možnost prosadit se v popředí největší neznámou šampionátu.
V závodě žen si to rozdaly dvě největší rivalky světového cyklokrosu, Daphny van den Brandová porazila Marianne Vosovou o 9 vteřin.

Belgie
Sven Nys si dojel sólově pro sedmý belgický titul a Niels Albert dojel s velkou ztrátou až devátý. K tomu je třeba dodat, že Albert byl sražen opilým Nysovým fanouškem, což se intenzivně vyšetřuje. Dostupné důkazy jsou jen málo prokazatelné. (amatérské video z Albertova pádu). Druhý dokončil Klaas Vantournout a bronz vybojoval překvapivě jednadvacetiletý mladíček Tom Meeusen, který nově podepsal kontrakt v týmu Telenet – Fidea. Na mistrovství světa bude startovat v kategorii do 23 let. Návrat do top formy se po dlouhém marodění stále nedaří Bartu Wellensovi (14.) a na doby , kdy vybojoval dres s duhovými pruhy stále může vzpomínat Erwin Vervecken (8.).
Průběh závodu byl velmi dramatický, plný pádů, podklouznutí a zvratů. V jednu chvíli Nys opravoval kolo a ocitl se s Albertem ve stíhací skupině za uprchlíky, v závěru ale prokázal nejvíce rozvahy a zkušeností.

Z výsledků: 1. Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 1:0011, 2. Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor Cycling Team – 0:00:03, 3. Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team – 0:00:04, 4. Rob Peeters (Bel) Telenet Fidea Cycling Team –0:00:12, 5. Dieter Vanthourenhout (Bel) Bkcp – Powerplus –0:00:35, 6. Bart Aernouts (Bel) Rabo Continental Team –0:00:35, 7. Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Revor Cycling Team 0:01:00, 8. Erwin Vervecken (Bel) Baboco Revor Cycling Team –00:01:17, 9. Niels Albert (Bel) Bkcp – Powerplus –0:01:39, 10. Kevin Pauwels (Bel) Telenet Fidea Cycling Team –00:01:43

 

Itálie
Marco Aurelio Fontana překvapivě porazil Enrico Franzoie.Třetí dokončil Marco Bianco.

Francie
Ve spurtu se rozhodoval šampionát Francie, v němž si Mourey vítězstvím nad Chainelem dojel pro čtvrtý titul

Německo
Chudé roky zažívá německý cyklokros co do účasti i výkonnosti. Mistry se neohroženě stali Walsleben a Kupfernagelová.

Španělsko
Biker z týmu Merida José Antonio Hermida, neustále koketující s cyklokrosem, tentokrát podlehl Javieru Ruiz de Lar.

Švýcarsko
Lukas Fluckiger pokořil eltiního bikera Floriana Vogela o 10 vteřin, třetí byl ve Švýcarsku, 49 vteřin za vítězem, Christian Heulle.

Další
Britský šampionát se z důvodu sněhové kalamity nekonal a byl odsunut na příští víkend.

(mr)

Foto: Cor Vos

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu