První Čech na Champs Elysées!

30.7.2001
<p>Dnešní závěrečný den 88. ročníku Tour de France byl samozřejmě vyhrazen především oslavám hattricku Lance Armstronga, který se stal teprve pátým borcem v historii závodu, jemuž se podařilo dosáhnout tří vítězství v řadě (před ním to byli pouze Anquetil, Merckx, Bobet a Indurain). Poslední tečku letošní TdF však napsal k naší radosti jediný český cyklista na startu – Ján Svorada.</p>

Vyhrát spurt na pařížských Elysejských polích, to jen sen každého silničního sprintera. Svorada má na kontě více než 60 profesionálních prvenství, do dnešního dne vyhrál pět etap na Giru, tři na Vueltě a dvě na Tour de France, ale to dnešní na Champ Elyseés je určitě největší. Dočkal se ho jen měsíc před svými 33. narozeninami. Přitom to byl jeho teprve druhý pokus pod Vítězným obloukem v Paříži, protože při své sedmé účasti podruhé (poprvé v roce 1994) největší cyklistický závod na světě dokončil a ještě takto vyšperkoval.
V cíli se očekával se další ze soubojů Zabela a O’Gradyho v bodovací soutěži (Němec nakonec v poslední etapě vysvékl nešťastného Australana ze zeleného dresu nejlepšího sprintera a získal jej pošesté v řadě!), jenomže Svorada si vybudoval skvělou pozici již v poslední pravotočivé zatáčce, do níž najížděl na třetí pozici. Ostatní sprintery pak zaskočil brzkým nástupem 150 m před cíle a na jeho zrychlení nikdo neměl. Pěkných pár desítek metrů před páskou se tak mohl dvakrát za sebe dlouze ohlédnout a už mu bylo jasné, že mu vítězství nikdo nevezme, ani zabel, ani O’Grady. Na hromadný dojezd dominoval s obrovskou převahou a mohl vychutnat svůj velký okamžik.
„Je to chvíle, o níž jsem snil,“ přiznal v cíli Svorada. Přece jen atmosféra závěru Tour v městě nad Seinou je neopakovatelná a takový triumf se třeba již nikdy neopakuje…