Kolo jako Lego

4.1.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-01-04T10:12:43 --> <p>Pokud máte rádi stavebnici Lego a ještě navíc často řešíte problémy s přepravou či uskladněním kola, jistě dokážete ocenit směr, kterým se při stavbě městského bicyklu vydal mexický designér Victor M. Aleman. Jeho eco // 07 totiž nemá k Legu daleko.</p>

Kompaktní městský bicykl byl navržen s jednoznačným záměrem – maximální úspora místa pro chvíle, kdy je kolo převáženo či nepoužívané uskladněno. Po této informaci už jeho konstrukce vypadá pochopitelněji.

Zatímco skládací rámy jsou věc běžná, pro laika zajímavá především do té míry, do jaké je rám složitelný, samotná skládací „zapletená” kola, to už je jiná káva. Rozhodně jde o nejzajímavější prvek biku. Každé sestává ze šesti modulů, každý z nich nese dva spojovací prvky mezi nábojem a ráfkem. Po uvolnění pivotů na náboji lze loukotě složit a skrýt do U-profilu ráfku a ráfek poté rozložit do úhledného plochého komínku (jednotlivé moduly jsou spojeny čepy, tak trochu to vše připomíná dětský hlavolam Had, pokud jej pamatujete).

Kvůli této konstrukci samozřejmě nebylo možné použít duši, kterou nahradila další zajímavá technologie – pod běhounem pláště se skrývá měkký plast se strukturou včelí plástve. Rám sestává ze dvou trojúhelníků, jednotlivé prvky jsou snadno oddělitelné. Po rozebrání se vše dá složit třeba do malého kufru, schovat na zimu do skříně a podobně – rozhodně ale tato rozborka nepřichází v úvahu například ve chvíli, kdy chcete kombinovat jízdu na kole s městskou hromadnou dopravou, přece jen zabere „trochu” času. Otázka také je, jakou daň si tyto přednosti vyberou na jízdních vlastnostech.

Rudolf Hronza

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu