Kolo snů od vývojářů Formule 1

10.12.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-12-10T11:34:53 --> <p>Tak trochu jako z filmů žánru sci-fi vypadá výtvor vývojářského studia BERU f1systems, které běžně působí ve světě Formule 1 či armádních a vesmírných projektů. Za vznikem tohoto kola přitom stojí vlastně pouhá zvědavost tvůrců, které „tížila" otázka, jaké kolo by mohlo vzniknout při aplikaci nejmodernějších technologií, jenž běžně používají v jiných oborech. Výsledek nesoucí označení Factor 001 přitom vznikal zhruba dva a půl roku.</p>

Rám s rozdvojenou spodní a sedlovou trubkou nenese klasické hlavové složení, nýbrž vidlice pokračuje od korunky až k řídítkům, s nimiž je pevně spojena. Použita jsou speciálně pro toto kolo vyvinutá karbonová zapletená kola a hydraulické kotoučové brzdy, jež mohou spolupracovat jak s ocelovým, tak i kompozitním diskem. O změnu převodů se stará elektronická sada Shimano DuraAce Di2. Elektroniky je tu ale mnohem víc. Celé kol totiž může být doslova prošpikováno senzory, které měří řadu důležitých parametrů jako třeba sílu vyvinutou na pedály, teplotu těla jezdce, jeho pozici na sedle a řadu dalších.

Poměrně zásadní je fakt, že narozdíl od ostatních podobných projektů, konceptů, které slouží jen pro demonstraci konstruktérských schopností, se tento kousek dostane do běžného prodeje. Cena zhruba 7,4 kg vážícího stroje, zahrnující přizpůsobení na konkrétní postavu a další služby, se přitom bude pohybovat zhruba na úrovni 36 000 dolarů! I tak se ale již přihlásilo několik potenciálních kup­ců.

Štěpán Hájíček

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu