Nový maďarský silniční zákon zahrnuje i změny pro cyklisty

4.12.2009

Za významnou změnu můžeme považovat také upřednostnění chodců a cyklistů před odbočujícími auty (s odůvodněním ,,pro zvýšení jejich bezpečnosti”). Piktokoridor, u nás realizovaný pod legislativním označením nápisu na vozovce, se v Maďarsku stává vyjmenovanou značkou doporučující průjezd cyklistů.

Maďarsko se nebojí zavést rychlostní limity pro cyklisty. Mimo město je rychlostní limit nastavený na 50km/h, pokud máte přilbu. Bez přilby na 40. Na stezkách určených pouze pro cyklisty je dovoleno 30 a na smíšených stezkách 20 km/h.
Podle nového zákona je také možné odtáhnout auto parkující na pruhu vyhrazeném pro cyklisty.

Ministerstvo se také snažilo prosadit i sporný paragraf, v němž byla povinnost projíždět křižovatky, na kterých byste měli přednost, rychlostí nejvýš 10 km/h. Avšak maďarská cyklistická asociace o těchto změnách dozvěděla a dokázala zareagovat, takže se do finálního znění zákona nedostaly.

I v ČR se připravují změny silničního zákona. Návrhy, které připravilo Centrum dopravního výzkumu právě procházejí zpracováním na ministerstvu dopravy. Nakolik progresivní návrh z toho vzejde, se určitě dozvíte i s těchto stránek. Další informace se dozvíte na www.prahounakole.cz/…nicni-zakon/.

(sch)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu