Policie radí: Nenechme se zaskočit!

3.12.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-12-03T10:32:19 --> <p>Nastávající období roku přináší do silničního provozu rizika, která mohou významně negativně ovlivnit dopravní nehodovost. Představitelé Policejního prezidia ČR a Ministerstva dopravy ČR se v závěru listopadu sešli se zástupci médií, aby jejich prostřednictvím upozornili účastníky provozu na pozemních komunikacích na rizika, která s sebou přináší podzimní a navazující zimní období.</p>

Náměstek policejního prezidenta pro vnější službu plk. Ivan Bílek hned v úvodu připomněl, že rizika spojená s těmito měsíci lze eliminovat vyšší kázní všech účastníků provozu a aktivitou všech subjektů zaměřených na problematiku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. To potvrdila také slova ředitele dopravní policie plk. Leoše Tržila, který ve své prezentaci upozornil na specifika těchto měsíců. Mezi ta se kromě horších a často se měnících povětrnostních podmínek (déšť, mlha, náledí a sníh atd.) řadí také „zkrácení dne“ a související častější snížená viditelnost nebo vyšší koncentrace tzv. svátečních řidičů usedajících za volant, aby uctili památku zesnulých. Velká pozornost byla věnována nemotorizovaným a tedy nejvíce zranitelným účastníkům provozu. Právě chodci a cyklisté jsou v důsledku snížené viditelnosti velmi ohroženi. Jako hlavní důvod úmrtí cyklistů v prosinci byla označena jízda na neosvětleném jízdním kole, bez odrazek a bez reflexních prvků. Počty usmrcených se v tomto měsíci prakticky nemění (2006 – 7, 2007 – 5, 2008 – 7).

Je proto důležité, aby nepodceňovali riziko a „vyzbrojili“ se na cestu tmavými místy reflexními doplňky či kvalitním osvětlením. Na „neviditelné“ chodce a cyklisty se dopravní policisté zaměřují také v rámci své každodenní činnosti. Pokud se v provozu setkají se špatně viditelným účastníkem, upozorní ho na nebezpečí, kterému vystavuje sám sebe ale i ostatní, a předají mu reflexní doplněk. Cílem této aktivity není jen vybavit konkrétní osobu reflexním prvkem, ale také přimět daného chodce či cyklistu k zamyšlení, co lze udělat pro vlastní bezpečí. Zvýšit své šance na šťastný návrat domů může každý z nás totiž velmi snadno.Reflexní materiály, které dopravní policisté v rámci své činnosti účastníkům provozu předávají, byly pořízeny v rámci kampaně ministerstva dopravy Nemyslíš-zaplatíš.

Lubomír Severin

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu