Cestu českého cyklisty na Kilimandžáro ukončila autonehoda

2.12.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-12-02T13:14:43 --> <p>Podle informací ČTK výprava cyklisty a dobrodruha Roberta Šamonila, který 15. října bez doprovodu vyrazil z Blanska, aby na starém horském kole Centurion s kříženým rámem dojel až na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, skončila po osmi tisících kilometrech kolizí s automobilem v Súdánu. Asi 70 kilometrů od Chartúmu vytlačil cestovatele návěs nákladního auta mimo silnici a následný pád mu způsobil zlomeninu dvou žeber. Šamonil tak byl nucen cestu dva tisíce kilometrů před jejím koncem ukončit a odcestoval domů.</p>

„Kolo mi na jedné súdanské policejní stanici hlídá strážník Mahmúd. Uvidíme, zda si jej někdy vyzvednu. Zatím druhý pokus o zdolání trasy Blansko-Kilimandžáro neplánuji,“ uvedl Šamonil.

Kilimandžáro měří 5895 metrů, jeho vrchol pokrývá sníh, ale vzhledem k oteplování je možné, že o bílou čepici přijde, a proto chtěl český dobrodruh ještě stihnout svůj výstup, než se tradiční podoba hory změní. Pětatřicetiletý Šamonil je zkušený cestovatel, ale i výkonnostní cyklista. Před dvěma lety projel na svém kole 4500 kilometrů dlouhou cestu do Íránu, kde následně vyšplhal na 5691 m vysokou vyhaslou sopku Damavand. V roce 2000 na silničním kole vyhrál 1111 km dlouhý non-stop závod kolem České republiky a o rok později vytvořil rekord v jízdě na 24 hodin výkonem 778 km.

(kh)
Foto: ČTK

Kilimandžáro

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu