Karbonová pružina lehká jako pírko

20.11.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-11-20T09:47:14 --> <p><img alt="Krabonová pružina" class="fl" height="550" src="http://zpravodajstvi.ivelo.cz/img/863/img1.jpg" width="368" />Vinutá pružina jakožto základní pružicí element používaný u vidlic a tlumičů byla v mnoha případech vytlačena ze svých pozic stlačeným vzduchem vzhledem k jeho nižší hmotnosti a širšímu rozsahu nastavení. Z funkčního hlediska ale klasická pružina, zejména pro jezdce technických disciplín, má vzhledem k lineárnímu průběhu stlačení a neměnnosti odporu s ohledem na teplotu stále navrch.</p>

Aby se srovnal krok s nic nevážícím vzduchem, začalo se v poslední době ve větší míře využívat titanových vinutých pružin, které jsou znatelně lehčí než běžné ocelové, funkčně ale zcela srovnatelné. Posledním trumfem vývojářů, který by rozložení sil mezi pružinou a vzduchem mohl vrátit zpět na výchozí pozice, je nedávné představení pružiny karbonové. Za jejím vznikem stojí německý výrobce komponentů Reverse components. Její hmotnost by měla být v porovnání se srovnatelnou ocelovou o více jak polovinu menší a funkce přitom velice blízká. Potenciální pole využití uhlíkové pružiny se přitom neskrývá jen u tlumičů a vidlic, snížit jejím prostřednictvím hmotnost lze i jinde: u přehazovačky, přesmykače atd. Ostatně dva výrobci silničních nášlapných pedálů Look a Time, kteří místo ocelové pružinky užili u svých pedálů karbonové planžety, dávají svým snažením jasně najevo, že karbon i zde může najít rychle své uplatnění.

Karbonova pruzina Karbonova pruzina

Štěpán Hájíček

1 komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. jary (ladislav.jaros2@***) napsal:

    Dobry den,mam dotez:neustale mi praskaji karbonove planzety u pedalu Time xpro 12,po 6 letech pouzivani jsou to jiz 5-te planzety,vzdy podelne,o kufrech ani nemluve.Proc? Dekuji za odpoved.

Menu