Na kole na podporu klimatické konference do Kodaně

20.11.2009

Kim vyrazil 10. srpna 2008 z Brisbane na východní pobřeží Austrálie do Darwinu, odtamtud letěl do Dili ve Východním Timoru. Dále jel na kole i trajekty přes Indonéské souostroví na Sumatru a do Malajsie. Pokračoval do Bankoku, do Pekingu a odtud na sever až k Velké čínské zdi. V Mongolsku přejel poušť Gobi a zastavil se v Ulánbátaru. Přes Rusko a Kazachstán dojel ke Kaspickému moři. Z Baku se pak vydal podél Kavkazu do Gruzie, k Černému moři, do Turecka a dále na západ. 8.-10. listopadu 2009 byl v Praze, nyní je poblíž Berlína. Klimatická konference začíná v Kodani 7. prosince.

Na své cestě tak navštívil místa, která jsou rostoucím znečištěním čím dál více poškozena, stejně jako místa, která se zatím tváří, že se jich to relativně netýká.

Mimo to má cesta ještě další rozměr. ,,Začněme každý sám u sebe,” doporučuje Kim a říká: ,,Automobily jsou jedním z hlavních zdrojů oxidu uhličitého. Chceme-li zachránit životní podmínky na Zemi, jak je známe dnes, musíme změnit vzorce svého chování. Dopravním prostředkem budoucnosti je jízdní kolo.” I to zaznělo na pražské tiskové konferenci, která proběhla v úterý 10. listopadu dopoledne v hotelu Adria.

Okolo 11. hodiny Kim objel Václavské náměstí a v doprovodu několika cyklistů vyrazil dál na svou cestu.

Slávka Chrpová

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu