Čeští mladíci prchají do zahraničí

17.11.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-11-16T23:25:54 --> <p>Titulek trochu přehání, nicméně domácím silničářům s ohledem na jejich závodnickou budoucnost mnohdy ani nic jiného nezbývá. Proto nepřekvapují poslední přestupové zprávy. Vítěz dvou letošních etapových závodů na našem území – Lidice a Vysočina -, jednadvacetiletý František Paďour (PSK Whirlpool Author), a letošní junior, teprve osmnáctiletý Jan Hirt (Favorit Brno) se stali jezdci italského amatérského týmu vystupujícího letos pod názvem MG Kvis Norda Pacific se sídlem v Toskánsku nedaleko Forte dei Marmi, kde budou také oba od února nadcházejícího roku v týmové režii bydlet.</p>

Podobně jako u loňského přestupu Jakuba Nováka (S.C. Sergio Dalfiume), který se v osmnácti letech pod Apeninami velmi dobře zavedl hned v první sezoně, sehrál roli zprostředkovatele exprofesionál Pavel Padrnos, jehož kontakty v Itálii jsou stále velmi živé. Martin Hačecký„Protože František Paďour sice věkem ještě bude patřit do kategorie U23, ale již vlastnil elitní licenci a podle italských pravidel tak už nemůže závodit za amatérský tým, stane se s Hirtem členem satelitní formace spadající pod stáj Bottoli Nordelettrica Ramonda, za níž do letoška závodil loňský mistr světa v časovce do 23 let Adriano Malori, který odchází do Lampre,” vysvětluje Padrnos složitý transfer. „Tento satelitní tým Norda Pacific bude složen z cizinců a bude startovat v mezinárodních závodech v Itálii i jinde.” Dodejme, že celek byl letos registrován v Polsku a působil v něm mimo jiné i Michal Kwiatkowski, juniorský mistr světa v časovce 2008, který bude v příští sezoně hájit barvy farmářské ekipy Caisse d´Epargne. Kvůli pojištění zřejmě budou oba čeští cyklisté závodit s italskou licencí, přičemž Hirt, který teprve vstupuje do kategorie třiadvacítkářů, nebude mít potíž startovat i v závodech italského kalendáře. Paďourův program bude možná užší, nicméně jeho vrcholem se bezpochyby stane červnové Giro Bio alias amatérské Giro d´Italia, kde bude mít příležitost se předvést.

„Poté, co PSK Whirlpool sestoupilo zpět do třetí divize, jsem se snažil najít zahraniční angažmá,” vysvětluje František Paďour. „Kuba Novák, s nímž jsem ještě loni závodil v Příbrami, je můj kamarád a kontaktoval měl s Pavlem Padrnosem. Jím domluvené angažmá vidím jako svou velkou šanci a Pavlovy kontakty mi nabízejí další možnosti i do budoucna. Je to super,” pochvaluje si.

František Paďour

Oba cyklisté patři typologicky mezi vrchaře, Hirt letos získal dres krále kopců v Závodě míru juniorů a je považován za jeden z mála domácích silničních talentů. „Nejsem sice obecně příznivcem tak brzkých přestupů do zahraničí, ale klukům jako je Kuba Novák nebo Honza Hirt ani nic jiného nezbývalo, protože neměli perspektivu dalšího rozvoje a záruku odpovídajícího závodního programu,” míní Padrnos. Odchod Hirta poněkud kříží plány chystaného projektu reprezentace do 23 let v režii svazu cyklistiky, který však přichází po letech nečinnosti na tomto poli. Nicméně podle předsedy silniční komise ČSC Jozefa Regece, který tento projekt zaštiťuje, tým do 23 let u Favoritu Brno vznikne a budou v něm působit čtyři kluboví odchovanci Josef Hošek, Josef Maňousek, Viktor Černý a Jan Skalický a také dva závodníci z jabloneckého centra mládeže, bratři Jan a Pavel Stöhrové. „Tento základ budeme pro závody doplňovat dalšími závodníky z klubů, ve výběru je celkem 14 jmen, počítám i s případnou nominací jezdců působících v Itálii, tedy s Novákem, Hirtem nebo Paďourem, na soupisce je i Martin Hačecký,” přibližuje Regec. „Samozřejmě záleží na ochotě klubů závodníky uvolňovat. Ty je platí a jejich přáním a zájmům se reprezentace musí podřídit, s tím se nedá nic dělat. Věřím, že se nám podaří obnovit pozvání na mezinárodní závody včetně Nations Cupu. Na žebříčku UCI nám po letošku patří 11. pozice, takže by se na nás mělo dostat. Otázka je, jestli se nám podaří sehnat dostatek peněz na výjezdy a také zda budeme schopni shromáždit skutečně nejlepší závodníky. Jestli je z klubu uvolní a zda budou na závody připraveni.”

Jan Hirt

Doplňme, že zmíněný Martin Hačecký po krátkém a nepříliš povedeném italském intermezzu zakotví ve švýcarském kontinentálním celku Atlas Personal-Romer´s Hausbäcke­rei vedeném Uli Schumacherem, v jehož někdejší mládežnické sestavě závodil i Roman Kreuzigerem v době, kdy se stal juniorským mistrem světa. „Hodně mi pomohl pan Zdeněk Kodejš, který se s Uli Schumacherem dobře zná a v klubu závodil i jeho syn,” vysvětluje Martin Hačecký. „Pro mě byl rozhodujícím kriteriem závodní program a ten má tým vynikající. Navíc po všech těch planých slibech v Itálii nebo v Německu pro mě tohle angažmá představuje jistotu, ačkoli jsem šel s platem dolů. Řekl jsem si, že to ještě rok zkusím za chleba s máslem a pokusím se prosadit. Bydlet budu s Maďarem, Litevcem a Francouzem ve společném bytě pronajatém klubem nedaleko Sulzu, kde má tým sídlo.”

(kh)
Foto: Patrik Pátek, Josef Vaishar

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu