ME v cyklokrosu: Češi bez medaile

2.11.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-11-02T14:24:37 --> <p>Bez cenného kovu se vrací výprava českých cyklokrosařů z mistrovství Evropy v belgickém Hoogstratenu. Nejblíže k němu měly ženy, zatímco třiadvacítkáři a junioři zůstali daleko za očekáváním.</p>

Kateřina Nash-Hanušová a Pavla Havlíková skončily těsně pod stupni vítězů. Prvně jmenovaná po loňské bronzové medaili dojela o osm sekund čtvrtá za Britkou Wymanovou, Havlíková na pátém místě zůstala o dalších pět sekund zpět. „Dlouho to vypadalo, že budeme mít medaile dokonce dvě, ale obě nám proklouzly mezi prsty,” posteskl si reprezentační trenér Petr Klouček. „Katku Nash navíc přibrzdila viróza, po příletu z USA brala antibiotika. A Pavla Havlíková nejela tak skvěle jako před týdnem, kdy vyhrála slavný Koppenbergcross v Oudenaarde.” Havlíková tak doplnila svoji sbírku popředních umístění z ME – po šesté (2007) a sedmé (2008) pozici tedy letos pátá.

Marianne Vosová

Suverénně si pro titul mistryně Evropy, který v terénu zopakovala po čtyřech letech, dojela všestranná Nizozemka Marianne Vosová (na snímku) pouhý měsíc po silničním MS v Mendrisiu, kde získala stříbro! Druhé místo patřilo v Hoogstartenu její krajance Van den Brandové.

V závodě mužů do 23 let (na ME není vypsán závod elite) jsme měli velké medailové želízko v bývalém juniorském mistru Evropy Lubomíru Petrušovi, jezdci belgické stáje BKCP Powerplus, který před měsícem v úvodním závodě Světového poháru v Trevisu nestačil jen na Slováka Gavendu. Petruš však tentokrát zcela propadl a dojel až 38., druhý nejhorší z našich (za ním už jen 39. Menger). Petrušovi se bohužel vrátilo virové onemocnění z minulého týdne, už v pátek před závodem nevypadal dobře, ale trenérovi řekl, že to zkusí. Odstartoval dobře, ale pak už se jen propadal a podle Kloučka měl možná raději vzdát. A tak nejlepší z našich byl stejně jako loni na ME v této kategorii (tehdy 9.) Jiří Polnický, ale až na 17. místě (24. Nesvadba, 32. Adel, 35. Hník), což je pro české mladíky výrazné varování před blížícím se světovým šampionátem v Táboře.

Mistrem Evropy se stal Slovák Robert Gavenda, juniorský šampion starého kontinentu z roku 2005, který za sebou nechal Poláka Pavla Szczepaniaka (jeho bratr Kacper dojel 4.) a domácího Toma Meeusena, kolegu Zdeňka Štybara z týmu Telenet-Fidea. Juniorské zlato putuje do Francie zásluhou Vienneta (2. Belgičan Sweeck, 3. Holanďan Van der Heijden), když čest českých barev zachraňoval na osmém místě Matěj Lasák (9. Boroš, 14. Paprstka, 15. Veselý), ale i od něj se čekalo více.

O radost pro cyklokrosové fandy se tak o víkendu postaral tradičně elitní jezdec Zdeněk Štybar, který v druhém závodě Superprestige na stejném místě, na jakém se konalo ME, skončil v neděli druhý, když nestačil jen na v úvodní části sezony suverénního mistra světa Nielse Alberta.