Cadel Evans do BMC!

2.11.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-11-03T11:27:16 --> <p>Největší přestupová bomba silniční sezony byla odjištěna až první listopadový den. Úřadující mistr světa na silnici se navzdory ještě platnému ročnímu kontraktu se svým stávajícím zaměstnavatelem, stájí Silence-Lotto po dohodě s jejím vedením stěhuje do americké stáje BMC a bude tak v duhovém dresu závodit v příští sezoně po boku svého předchůdce v prestižním trikotu Alessandra Ballana, který tam přestupuje z formace Lampre!</p>

Cadel Evans do BMC

Tato překvapivá zpráva dorazila pouhý měsíc poté, co si Australan zajistil na mistrovství světa v Mendrisiu zlato a poprvé v kariéře dosáhl výrazného vítězství. Překvapivá proto, že měl ještě roční smlouvu s belgickým celkem, nicméně Evans se dlouhodobě netajil tím, že hledá tým, kde bude mít jednoznačnou podporu pro závod, který ho zajímá nejvíce a v němž dvakrát skončil druhý – Tour de France. Ve chvíli, kdy cena 32letého cyklisty na pracovním trhu stoupla a zaměstnavatel, s nímž Cadel nikdy neměl ideální vztahy, na jeho setrvání nelpěl (má novou belgickou hvězdu Philippa Gilberta, jednoho z nejtalentova­nějších jezdců pro klasiky…), Evans neváhal a přestože mohl sáhnout po nové formaci Sky s pohádkovým rozpočtem, ale s opět nejistou pozicí, odchází do stáje Pro Continental propagující švýcarskou značku kol BMC. Ta není v profipelotonu žádným nováčkem. Vzpomeňme, že na tomto kole dovezl žlutou tuniku do Paříže na Tour de France před třemi lety Floyd Landis v dresu stáje Phonak, byť se pozitivním nálezem na testosteron o trofej vzápětí připravil. BMC nešťastně sponzorovala materiálem i ekipu Astana při jejím nuceném odstoupení z TdF o rok později kvůli krevnímu dopingu Alexandra Vinokurova. Současný tým BMC se sídlem v zámoří a s managementem částečně navazujícím na Phonak (sportovní ředitel John Lelangue) i někdejší americkou Motorolu (manažer Jim Ochowicz) začínal předloni skromně. Rozhodl se podobně jako jiný výrobce kol Cervélo budovat vlastní tým a poslední dvě sezony postupně stoupal v týmové hierarchii.

Není bez zajímavosti, že poslední dva mistři světa i loňský vítěz Tour de France (Carlos Sastre – Cervélo) tak nebudou v sezoně 2010 závodit v prominentní Pro Tour, nýbrž se statutem o řád nižším Pro Continental , což jim ovšem v případě pozvání nebrání ve startu na velkých etapových závodech. Evansovo BMC, kam přichází kromě Ballana i Hincapie či Burghardt (oba Columbia), však teprve bude čekat na divokou kartu pro Tour de France či Giro d´Italia, kde již Ballan počítá se svou premiérovou účastí.

Stáj Silence-Lotto (od příští sezony Omega Pharma-Lotto), tak přišla o svého hlavního lídra pro etapové podniky. Spekuluje se, že by uvolněné místo mohl zaplnit Alberto Contador, nároku na nějž se ale tým Astana navzdory chybějícím dokumentům požadovaným mezinárodní federací UCI stále nevzdal. Ve hře o případně volného Contadora jsou i týmy Garmin, Quickstep či Caisse d´Epargne.

(kh)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu