Benčík má v Číně pestrou olympijskou přípravu

31.7.2008
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2008-07-31T12:31:56 --> <p>Po závodě kolem jezera Quinghai opustili Petra Benčíka jeho kolegové z týmu PSK Whirlpool-Author. Přesně týden je tak cyklista, který se připravuje na olympijský závod, v Číně zcela sám a ještě více než týden než bude převezen do olympijské vesničky tomu nebude jinak. Zatímco si Benčíkovi kolegové dělají legraci, aby nepřijel s rozšířeným pohledem, on v „Říši středu" zatím zažívá příběhy hodné natočení humorné grotesky či komedie. O některé zážitky z prvního týdne čekání na olympiádu v Pekingu se tak Petr Benčík rozhodl podělit.</p>

„Hned první den jsem byl převezen do obrovského komplexu připomínající mi hradecké letiště. Potkal jsem zde pouhé tři lidi, kteří všude chodili se mnou. Poté, co jsem šel na jídlo, seděl jsem v hangáru úplně sám, jen oni u mě pořád stáli a strašně se divili, když se jsem si ze stovky nabízených pokrmů dal jen trochu rýže. Sami mi pak začali nosit plné talíře a pořád něco nabízeli. Jenže člověk tu s jídlem musí být opatrný,” vypráví Petr Benčík své úvodní samostatné chvíle a podotýká, že celý první den pršelo, a tak si nechal za dvacet jenů na den připojit, jak sám říká, poměrně rychlý internet.

Následující den se Petr Benčík už mohl v Číně opět trochu rozmluvit, na což se velmi těšil. Do komplexu totiž dorazil Srb, který umí dobře mluvit Slovensky. „Opravdu takový člověk přijel. Jmenuje se Nebojsa! Vyrazili jsme spolu na trénink, ale na trase měl defekt. Samozřejmě rezervu měl u sebe lepenou a přitom stejně děravou, takže jsme na výměnu použili mojí duši. On ale po dalších pěti kilometrech píchnul znovu, takže zbylých patnáct už jel po prázdném předním kole,” směje se u historek Benčík.

Novoborský rodák bydlí na předměstí Xiningu, což v Číně v tomto případě znamená třicetikilometrovou vzdálenost. „Rozhodli jsme se, že si pojedeme do Xiningu koupit nějaké jídlo. Cestu tam jsme v přepočtu za sto deset korun zvládli taxíkem, což bylo perfektní. Když jsme ale stopovali taxi také zpátky, nikdo nás nechtěl vzít. Že prý tak daleko se vůbec nejezdí,” zděsil se Benčík, který se pak s Nebojsou pomocí „rukonožní” komunikace dostal na správný autobus. „To ale byla Amerika. Totálně přeplněný busík jel rychlostí asi 15 km/h a stavěl úplně všude, kde se zastavit dalo. Navíc celou cestu řidič troubil jako magor, takže jsme po krásné hodině a čtvrt vystoupili před kasárny a šli rovnou na večeři, kterou nám naštěstí ještě schovali,” povídá novopečený mistr České republiky.

Další cesty do centra města už proto cyklisté absolvovali po vlastní ose a spoléhali jen na své bicykly. „Musíme projet snad přes všechny „průmyslové zóny”. Je to sice na roušku a místy není ani moc vidět na cestu, ale zato jsme našli místo, kde mají chutné espreso. Máme tak dobrý cíl na dny volna,” těší se „Bejk”.

Samotný trénink dokonce jezdec jediné české profesionální stáje PSK Whirlpool-Author Hradec Králové zkusil absolvovat na dálnici. „To docela ušlo. Po návratu ze sebe jen oloupeme prach a omyjeme naftu a hurá k tatramatce. Je to neuvěřitelné, ale to je totální klasika. Vezmu kýbl naliji studenou vodu, nasypu prášek, nechám patnáct minut zmítat prádlo v lázni, pak vypustit, znova nalít vodu a následně prádlo přendám do ždímačky, která má překvapivě silný účinek. Je hotovo a výsledek je také překvapivý. Myslím že to celkem ujde,” uzavírá svůj první týden historek Petr Benčík, který do olympijské vesničky bude převezený v neděli 6. srpna, aby se jen o tři dny později postavil na start prestižního silničního závodu.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu