Kilčo Moravským krasem

25.9.2007
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2007-09-25T09:27:29 --> <p>Finále VELO marathon série MTB se jelo v Jedovnicích nedaleko Blanska jako <strong>GT Zaskar Challenge.</strong></p>

Je-li vám název Jedovnic ve spojení s maratonem horských kol a podzimním datem podezřele známý, vězte, že se jedná o tradiční klání, dosud známé pod jménem Merida Bike Tour. Pro letošní rok však změnilo sponzora a s ním i název na GT Zaskar Challenge. Trať zůstala zachována, centrem závodu byl opět Autokemp Olšovec a i letos se sjely stovky závodníků ke startu na 100 a na 54 kilometrů, které vedly pěkným prostředím Moravského krasu. Pro trať závodu jsou typické široké lesní cesty prostřídané singletracky v lese, kopce jsou tu dlouhé i kratší, ale o to prudší. Závod tedy prověří všechny kvality maratonců včetně jejich vytrvalosti: ke konci už se dlouhá stoupání přece jen trošku zajídají…
Do Jedovnic letos zavítaly desítky slovenských závodníků, což bylo způsobeno mimo jiné expanzí slovenské Cyklomaratonské série na české území. Toto překračování hranic je příznivé, ačkoliv slovenští závodníci byli asi hodně překvapení jedovnickou trasou – jejich akce jsou v porovnání s GT Zaskar Challenge pravými horskými maratony. Nikdo z nich si však ani půlkou slova nepostěžoval, takže věřme tomu, že se jim závod líbil a dal jim zažít i trochu jiné závodění na horském kole.
Zatímco maratonci, jichž bylo něco přes 200, startovali v půl jedenácté, závodníci z kratší tratě, která je totožná s první půlkou tratě maratonské, se svého startu dočkali až v pravé poledne. Hned po startu se jede asi šest kilometrů po asfaltu – startovní pole se však díky kopcovité krajině už před nájezdem do terénu v obci Senetářov nadělí a začne to pravé bajkování: první kilometry v terénu vedou po úzké pěšince, kde se velmi těžko předjíždí, a ani se nenadějete a už projíždíte kolem první občerstvovací stanice (20. km). Za ní se pokračuje ve stejném stylu: úzké pěšinky a široké cesty, jede se však pekelné tempo a srdce všech závodníků bijí jako o život. Na čele závodu se usadil Milan Bachman (Kelly´s Racing Team) a dvojice závodníků z týmu Merida Lukáš Vlach a Jan Jobánek. Druhá občerstvovací stanice čeká na účastníky již tradičně na 35. km v obci Bukovinka (tou se pak maratonci proženou ještě jednou cestou zpět do cíle), i další kilometry však vyžadují velkou dávku soustředění: velmi časté jsou na trati GT Zaskar Challenge prudké odbočky vpravo či vlevo, k nimž se přiřítíte i rychlostí kolem 50 km/hod.
Cílovou rovinku si mohou maratonci nanečisto projet při prvním průjezdu prostorem startu a cíle. To mají na tachometru 54. km a z cílového prostoru odbočují prudce vlevo a ukrajují další kilometry z celkové stokilometrové dávky. Druhá půlka trati je typická spíše delšími stoupáními, i prudkých odboček poněkud ubylo. Už po několika kilometrech si závodníci mohou vpravo všimnout střechy obrovského kostela ve Křtinách. Diváky je pak obsypán brod Malé Říčky, který se ovšem po deštích v průběhu týdne poněkud rozšířil, a čelo tady povzbuzuje dokonce i Pavel Boudný. Vedoucí dvojice v dresu Merida Biking Teamu už setřásla Milana Bachmana a neohroženě se vzájemnou spoluprací přibližuje k cíli. Už nezbývá mnoho – po průjezdu poslední občerstvovací stanicí v Račicích-Pístovicích necelých 20 km, ale tři těžší kopce.
Milan Bachman se však přesvědčuje o tom, jak cyklistika někdy bolí: je jedním z těch, kdo doplácejí na náročný závěr závodu a ztrácí nejen třetí místo. Dalším faktorem, který do vývoje závodu zasáhl byly – tak jako každoročně – defekty. S tím se musel poprat i nakonec čtvrtý Jakub Sedlář nebo šéf týmu khs.cenytisku.cz Petr Šimera. Jak asi tušíte, ani v posledních kilometrech si Vlach s Jobánkem nenechali závod vzít a vítězem se (bez zbytečného spurtování) stal ten, kdo táhnul dvojici nejvíce kupředu, tedy Lukáš Vlach. Na třetím místě pak poněkud překvapivě přijel Matouš Jobánek (Pell´s), bratr stříbrného Honzy – doma tedy určitě měli co slavit. Mezi ženami roli favoritky potvrdila Lucia Čuříková (Eleven X-iont), když přijela do cíle jako 28. (!) v celkovém pořadí a zvítězila před Martinou Němcovou (Pell´s Hard Bikers) a Janou Barešovou (north.bikezo­ne.cz).
Nezapomínejme však ani na půlmaratonce – mezi sedmi stovkami závodníků měla i tato trať jen jednoho vítěze a letos jím byl Milan Fajt (Hakr Brno). Druhé místo patřilo Václavu Strnadovi (TJ Favorit Brno) a třetí byl Pavel Bartoň (Eurofoam). Mezi ženami zvítězila Lucie Veselá (TJ Favorit Brno), druhá přijela do cíle Veronika Konečná (Bike Sport Servis Opava) a třetí místo patří Eleně Ondášové (B.R.M. Auto Bike Team Košice).
Závěrečné hodnocení závodu nebudu příliš protahovat: pořadatelé GT Zaskar Challenge jsou již zkušeným týmem a moc dobře vědí, co jak udělat. Tradiční bolístkou spousty českých závodů – a GT Zaskar Challenge bohužel nevyjímaje – je zdlouhavý proces sprchování a výdej jídla. Je jasné, že s masou tisíce startujících není lehké si poradit, ale tohle je dle mého názoru opravdu jediná šmouha na jinak perfektně zařízeném závodě. Velmi blízko k srdci si pořadatelé vzali výtky týkající se značení, a tak letos k trvalému značení velikosti turistických značek přibyly i šipky stvořené smývatelným kontrastním sprejem na stromech, kamenech, pařezech a zemi. Mnohdy tyto šipky navedly i na nejlepší stopu ve sjezdu, což všichni ocenili. Oproti loňsku pak na slušně zařízených občerstvovacích stanicích podávali pořadatelé i naplněné lahve – další velmi příjemné překvapení.
Je skvělé, že pořadatelé z Galantu Brno – ač jsou sebezkušenější – si nechají poradit a navíc neustále vymýšlejí, co vylepšit. GT Zaskar Challenge tedy lze považovat za důstojnou tečku za celou VELO Sérií MTB. Jejím celkovým vítězem se mimochodem stal Karel Hartl (Kelly´s Racing Team).
Těšíme se s Vámi na dalších závodech VELO Série MTB v příští sezoně!
Tomáš Gladiš
Foto: Miroslav Chládek 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu