Bikemagazin Summer Camp 07

20.8.2007
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2007-08-21T13:39:36 --> <p>Akce Bikemagazin Summer Camp 07, o které jsme vás informovali v rubrice Svět kol, se konala ve slovenském středisku Jasná – Záhradky v termínu 28. 6. – 1. 7. jako čtyřdenní výukový kemp jízdy z kopce.</p>

Známé horské centrum se nachází v blízkosti Liptovského Mikuláše. Cesta k němu se vine úžasnou Demänovskou dolinou kolem proslulých ledových jeskyní a strmých skalních stěn a jeho lanovky a vleky šplhají přímo po úbočí Chopku, takže se našinec ocitá v pro něj nezvyklých nadmořských výškách, neboť tratě pro DH kola startují v nadmořské výšce cca 1470 m n. m.
Co se týká zmiňovaných tratí, s kolem máte na výběr tři varianty. První – modrá – je specifikována jako trať rodinná a vede vás pozvolnými traverzy s panoramatickými výhledy na okolní hřebeny ke spodní stanici sedačkové lanovky. Povrch trati je přibližně z poloviny tvořen lesní cestou, dále se setkáte i se šotolinou a místy dokonce klesáte po asfaltu. Dole vám computer ukáže nějakých 4,9 ujetých kilometrů a převýšení zhruba 460 m.
Prostřední náročnost znamená červená barva značení freeridové trati, která nabírá rychlost zpočátku na lesní cestě, později na otevřené louce s postavenými umělými překážkami. Některé z nich jsou jednoduché, další jsou určeny spíše pro zkušenější jezdce, všechny je ale možno bez problémů objet. Závěrečný padák po louce se dá, pokud si troufnete, jet rychlostí daleko přesahující 70 kilometrů za hodinu. Na stejné převýšení jako u modré stačí freeridu pouhých 3100 metrů délky, to znamená téměř dvojnásobné klesání.
Královskou tratí je v Jasné trať černá – downhill. Na té se tu jezdí mimo jiné i jeden ze závodů slovenského poháru ve sjezdu. Parametry – průměrný sklon cca 28 %, délka 1850 metrů. Kořeny, kameny, utažené klopené zatáčky, skoky. Trať opravdu pouze pro ty, co už se se sjezdem někdy potkali…
Budovatelé areálu už teď mohou být na své dítko pyšní, přesto však neusínají na vavřínech a chystají neustále další aktivity, ať už se jedná o stavbu dalších tratí (komplikovanou ale nově schváleným lesním zákonem na Slovensku, který dokazuje, že nejen v Česku jsou politici opravdu „lidmi na svém místě”), nebo třeba o připravovanou „Jasná Bike Ligu” – seriál závodů, který se tu má v budoucnu konat každé dva týdny.

Do Jasné jsme dorazili na pozvání pořadatelů v čele s Peterem „Medvedem” Jakubíkem v sobotu 30. 6. v dopoledních hodinách, abychom omrkli, jak se tréninkový kemp vydařil a jak dopadnou závěrečné závody. Po dlouhém putování jsme dorazili do kempu a ihned začali vytahovat biky na prověření místních tratí. Pro začátek volíme prostřední freeridovou trať a po několika jízdách se nám už zdá, že to snad dneska přežijeme. Náhle ale při jakémsi skoku začíná protestovat moje vidlice a po rychlé prohlídce dole následuje verdikt zničené patrony útlumu a rozborky. Dilema, jaké kolo půjčit na další ježdění, za mne řeší Tatry a posílají nám opravdu řádnou dešťovou sprchu, která nám bere chuť na další cesty nahoru. Pohled na jezdce, kteří varování nedbají a zpět k lanovce přijíždějí v jednobarevném nánosu bahna, nám dává za pravdu.
Následuje tedy přesun na ubytování a posléze na večeři, po níž následuje volná zábava, kde přítomní novináři předvádějí, že jim nejsou cizí ani bitvy papírovými koulemi a další taškařice… V neděli ráno jsme opět v plné formě zpět na trati. Já s vypůjčeným Spešlem Endurem brázdím v poklidu freeridovou a kolega Petr se konečně vydává na DH. Oba jsme ale ježděním po místním parku nadšeni.
Odpoledne zakončuje celý kemp závěrečný závod, jehož jsme pozornými diváky. Výkony některých mladých jezdců (i některých zástupců médií :-)) jsou opravdu pozoruhodné. Podtrženo, sečteno – krásná akce v krásné přírodě, parádní poježdění. Jen by celá ta legrace mohla být tak o 200 km na západ…
Jiří Topinka
Foto: Jan Tekel, Alexander Sidor

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu