Otevřený dopis Lubora Tesaře Českému svazu cyklistiky a všem slušným cyklistům

9.7.2007
<p><strong>Neutěšená situace ve vedení české závodní cyklistiky vrcholící nedávným skandálem na mistrovství republiky v časovce, která musela být kvůli hustému automobilovému provozu zrušena, vyústila mimo jiné v otevřený dopis Lubora Tesaře. Bývalý dlouholetý reprezentant a profesionál, se po loňském ukončení závodní kariéry snažil svou aktivitou u reprezentace i jinde rozpohybovat dění ve svazu, ale po několika měsících seznal , že krize ve vrcholném cyklistickém orgánu je ještě hlubší než se zdálo. Dopis uvádíme v plném znění.</strong></p>

Dlouho jsem zvažoval, jestli tohle vše mám napsat, anebo, jako řada dalších, se na to vykašlat, dělat si své a nechat to být. Ale,jelikož se pohybuji v kolotoči zvaném cyklistika již celé čtvrtstoletí a ten, kdo mě zná, ví, že mně není lhostejné, jakým směrem se u nás ubírá, rozhodl jsem se, že to prostě udělat musím. Už jen proto, aby všichni Ti, co si platí licenci Českého svazu cyklistiky (dále ČSC) věděli, “kdo a jak“ se o ně stará. Předem chci říci, že nehodlám v budoucnu působit na ČSC, takže se nejedná o žádný ziskuchtivý elaborát.

Vím, že všichni určitě neznají „svazová jména“,proto bych ta hlavní připomenul:
p. Štetina-prezident svazu,člen prezídia
p. Svoboda-generální sekretář svazu,člen prezídia
p. Vávra-předseda silniční komise, člen prezídia, šéf týmu PSK Hradec Králové
p. Kopač-předseda dráhové komise, člen prezídia, šéf týmu Dukla Praha
dále jsou členy prezídia (do celkového počtu 6) ještě zástupci MTB a BMX

Vím, že určitě není správné vynášet špínu do médií, ovšem nevidím už jinou možnost po posledním „hřebíčku“, jímž byla zrušená časovka jednotlivců na mistrovství republiky (mj.už loni byla ze stejného důvodu zrušena časovka MČR mládeže v Ostravě). Ono se totiž, podle toho, jak se chovají odpovědní svazoví funkcionáři, vlastně nic tak hrozného nestalo…! Vlastně to vypadá,že bychom jim měli být vděční – vymysleli totiž zbrusu novou cyklistickou disciplínu: „adrenalinový závod jednotlivců mezi traktory a kamióny“, aneb, „kdo přežije, vyhrává“! Jen šťastnou shodou okolností přežili všichni, kdo odstartovali, ve zdraví. A odpovědnost? Tu samozřejmě na sebe ze svazu nebere nikdo. Pánové, řeknu to na rovinu-je mi z vás na blití.

Pro pořádek, na MČR v časovce se udělují body do žebříčku UCI, tudíž by se měl řídit pravidly UCI a na jejich dodržování by měl svaz dohlížet a trvat. Nahlédněme proto do pravidel UCI pro časovku jednotlivců (stačí hned zkraje):
čl.2.4.002 – Trať musí být bezpečná a perfektně vyznačená!!!
čl.2.4.003 – Před startem závodu musí být trať uzavřená pouze pro závodníky a jejich doprovodná vozidla!!!
A teď trochu ze zákulisí svazu. Svaz cyklistiky vede a řídí především jeho sekretář, kterého se všichni bojí a tudíž si prosadí i všechny nesmysly, které mu někdo poradí a nebo vymyslí on sám. Asi i proto v našich pravidlech není, že časovka musí být na uzavřené trati?! (Náhradní řešení MČR – někdy v pátek odpoledne na dálnici D1 v pravém pruhu – od Nuseláku k Průhonicím a zpět – samozřejmě za mírně omezeného provozu…?)
A já se ptám, který fungující podnik řídí sekretářka, tedy pardon sekretář…?!
Znovu se to potvrdilo na prezídiu po neuskutečněné časovce, kdy se ještě chvíli před ním p. Vávra s p. Kopačem kasali,že navrhnou prezidentovi odstoupení a nebo,že odstoupí sami. Nakonec, jak jsem se dočetl na internetu, nikdo p. Štetinu k odstoupení nevyzval, tudíž teď budeme netrpělivě čekat, kdy odstoupí pánové Vávra s Kopačem?!
A jestliže to nikdo neudělal – p. Štetino – udělám to nyní já a troufám si tvrdit,že sdílím názor velké většiny cyklistů, trenérů, cyklistických nadšenců a hlavně sponzorů. „Sbalte si svých pět švestek a nechte místo jiným,Vy cyklistický diletante, který nepoznáte dráhové kolo od silničního, nejslavnějšího cyklistu všech dob pana Mercxe a hlavně, který jste nic pozitivního za svojí kariéru pro cyklistiku nevytvořil. Tedy kromě toho, že jste své „žezlo“ předal úplně stejnému cyklistickému diletantovi p. Svobodovi.Ten sice dokáže sehnat možná všechny peníze, které od státu cyklistika dostat může – všechna čest, ale nesehnali jste za ta léta, co působíte ve svých funkcích, jediného velkého partnera (sponzora), kterého každý úspěšný svaz má. Ano,Vaše výhoda byla,že jste přišli ke svazu v době, kdy byl v jedné z největších krizí (po úplně stejném amatérském vedení) a tudíž hůř být už asi nemohlo.Ovšem vy jste ho především po sportovní stránce přivedli do doby kamenné. Jak jinak si vysvětlit, že mládežnická střediska mnohde nemají ani čtyři závodníky schopné postavit se na start MČR v časovce družstev a jsou hodnocena podle medailí v juniorské kategorii a ne za to, kolik dokáží vychovat profíků a mistrů světa v seniorské kategorii, což je hlavním obrazem každého vyspělého cyklistického svazu.U nás už máme profíky buď staršího data narození (kdy jste naštěstí ještě u kormidla nebyli) a nebo dva mladé kluky, které si vypiplali jejich tatíci. Ale kde jsou nějaké náborové závody, jichž bylo dříve požehnaně? Co může svaz nabídnout mladému klukovi (nebo dívce), kteří chtějí dělat cyklistiku, když nedokáže nabídnout vůbec nic ani těm tisícovkám potencionálních členů svazu z MTB seriálu KPŽ a všech amatérských lig? Ano, sem se přijďte pánové ze svazu podívat – jak vypadá láska k cyklistice a co všechno náleží k pořádání velké a úspěšné cyklistické akce. A pak mně pane Svobodo tvrďte, že cyklistika nikoho nezajímá! Ano, ztrácí zájem, ale pouze pod Vaším vedením.Takže si klidně běžte za svým bojovým uměním,které má určitě více diváků než Tour de France, na které za Vašeho vládnutí sbírali etapové vavříny i Ján Svorada a Pavel Padrnos (jestli vám ta jména vůbec něco říkají?).
Ještě jedna perlička se vám opravdu podařila.A to, když jste silniční extraligu prodali (nebo pronajmuli?) panu Dvořákovi. Ano,tomu panu Dvořákovi, který stojí za největší cyklistickou blamáží u nás – kritériem na Václavském náměstí 2005!

A teď k vám – všichni,co máte licenci: Ty peníze, které sežene p. Svoboda od státu, sežene jakýkoliv alespoň trochu schopný ekonom, případně on sám, ale nebude on řídit svaz, nýbrž svaz jeho. Nechápu vůbec, co tito dva pánové pohledávají v nejvyšším statutárním orgánu svazu, jakým je prezídium. Pojďte společně najít schopné lidi (a že jich u cyklistiky rozhodně pár je), pro které bude otázkou cti a osobní prestiže řídit svaz cyklistiky. A potom se postavme těm několika zakonzervovaným krajským svazům cyklistiky (které volí prezídium) na jejich konferencích.Zbavme se těch starých struktur v některých krajských svazech, kteří za párek s chlebem a pivo zvednou ruku pro jakéhokoliv šéfa.
Ale musíte to chtít všichni. Cesta k úspěchu vede jedině v jednotě. Nechce to ovšem jednotu, kterou tady předvádí současné vedení svazu – smetánku za úspěchy slízneme, problémy neřešíme, (zameteme) a hlavně, že nikdo neneseme žádnou zodpovědnost.
Až se tohle všechno podaří, bude před novým svazovým vedením těžká a možná i dlouhá cesta dostat naší cyklistiku tam, kam patří.Základní pravidlo je, aby byla pro všechny!!!
UVĚDOMTE SI, ŽE ZODPOVĚDNOST ZA BUDOUCNOST NAŠÍ CYKLISTIKY TEĎ NESEME VŠICHNI, KDO MÁME LICENCI (případně kdo si ji můžeme opatřit), PROTOŽE MY MÁME MOŽNOST VOLIT NAŠE KRAJSKÉ ZÁSTUPCE A ONI PAK MUSÍ RESPEKTOVAT ZÁJMY VĚTŠINY Z NÁS.

Pod tímto svazovým vedením já se silniční cyklistikou u nás končím (s jedinou světlou výjimkou)!

Lubor Tesař

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu